1299 yabancı Boğaz sefasında

1299 yabancı Boğaz sefasında
1299 yabancı Boğaz sefasında
Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, Beşiktaş'tan Beykoz'a Boğaz hattında 1299 yabancının mülk sahibi olduğunu açıkladı.
Haber: NESE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA- Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz’in satın aldığı Üsküdar’daki ‘Sevda Tepesi’nin 24.12.1984 tarihinde tapuya kaydedildiği, çevre imar bütünlüğünü bozmayacak şekilde yapılaşma hakkı verilmesi talebinin de 28 Mayıs 2012’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ulaştığı ortaya çıktı. CHP ’li Umut Oran’ın soru önergesini yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Boğaz’da yani Sarıyer, Beşiktaş , Beykoz ve Üsküdar’da 1299 yabancının mülk sahibi olduğunu açıkladı.
CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’a yönelttiği yazılı soru önergesini Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar yanıtladı. Oran, Sevda Tepesi’nde Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın 57 dönüm arsası olup olmadığını, ayrıca Çevre Bakanlığı’na imar tadilatı talebinde bulunup bulunmadığını sordu. Çevre Bakanlığı’ndan gelen yanıtta ise şöyle denildi:
“İstanbul ili Üsküdar ilçesi 945 ada 12 numaralı parsel 24.12.1984 tarihinde Abdullah Bin Abdülaziz adına tapuda kaydedilmiş olup, ilgili mevzuatlar çerçevesinde taşınmaza çevre imar bütünlüğünü bozmayacak şekilde yapılaşma hakkı verilmesi talebi 28.05.2012 tarihinde bakanlığımıza iletilmiştir. Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu 2000-2012 yılları arasında 12 kez toplanmış yol ve istikamet değişikliği, tescilli yapıların plana işlenmesi ve çeşitli fonksiyon değişiklikleri (okul alanına, sağlık alanına, itfaiye alanına dönüşüm vb) yönünde karar almıştır.”

‘Başvuru sonucu yok’
Bayraktar’ın yanıtını yorumlayan Oran, “Başbakan yerine yanıt veren Sayın Bakan her nedense Kral Abdullah’ın imar tadilatı talebinin akıbeti hakkındaki sorumuzu görmezden gelmiş, Kral Abdullah’ın talebi 28 Mayıs’ta bakanlığa ulaşmış da sonucu ne olmuş onu niçin açıklamıyor Sayın Bakan? Hükümetin kral Abdullah’a karşı bu koruma yaklaşımının nedeni alındığı öne sürülen 1 milyar dolar mıdır? Bir de Boğaz’da gayrimenkul sahibi olan 1299 yabancı konusu var. Umuyorum sadece para gelsin de nasıl gelirse gelsin denilmeyip bu ülkelerle mütekabiliyet ilkesi yaşama geçirilmiştir. Hükümetin, Türk vatandaşlarının da söz konusu ülkelerde taşınmaz sahibi olması konusunu gözettiğini umuyoruz” diye konuştu.

En büyük pay Suudilerde
Umut Oran’a verilen yanıt içinde Boğaz’da 1299 yabancıya ait mülklerin de dökümü yapıldı. Sevda Tepesi’nin de içinde olduğu Üsküdar’da 122 ana taşınmaz, 276 adet de kat mülkiyetli taşınmaz bulunuyor. Ana taşınmaz içinde 57 bin 470 metrekare ile Suudi Arabistan en büyük ana taşınmaza sahip. Bu sırada 1 kişi gözüküyor. Bu bir kişinin de Suudi Kral olduğu tahmin ediliyor.
Yunanistan alan büyüklüğü açısından ikinci sırada. 51 Yunanlının 6263 metrekarelik 28 taşınmazı var. 58 Almanın 5878 metrekarelik mülkü bulunuyor. Üsküdar’da ayrıca ABD, Avustralya, Belçika, İtalya, İngiltere, Irak gibi ülkelerden kişilerin de mülkleri var. Üsküdar’da yabancıların ana taşınmazlarının bulunduğu mülklerin toplam metrekaresi 82 bin 678. İstanbul Sarıyer’de 145 ana taşınmaz, 116 adet de kat mülkiyetli taşınmaz var. Sarıyer’de alan olarak en çok mülk taşınmazı Mısırlılar’a ait bulunuyor.

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/110182411018246

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  vay Nasrettin hoca vay - bhrburçin

  O evleri emekli mi alacak işçi mi alacak devlet memuru mu alacak?Kimin dudağı uçuklamadan boğaza nazır bir yalıya sahip olabilir?İktidarın layık gördüğü hangi mebla o yalılara bakmaktan ileriye götürebilir ki emekçiyi?Zaten artık herşey için geç,sata sata bir karış toprak kaldı elimizde,yarın sokağa çıktığımızda birbirimize günaydın demek için en az 3 dil öğrenmek zorunda kalacağız sayelerinde.Genç yaşlı kadın erkek demeden bu toprakları elde etmek için canlar feda edildi,şimdi üç kuruş için bizim olanı bizden alıyorlar.İktidarın adaleti bu;parayı veren düdüğü çalar!

  KIM ALIRSA ALSIN.HIC AMA HIC ONEMI YOK... - likos

  Bogaz dedikleri yerlerin kenarindan gecerken icim daraliyor ve kendimi Cin seddinin arkasina SIKISMIS,HAPSOLMUS bir vaziyette hissediyorum hep...Sahil kenarinda yasayanlarin yalilarini SURLARLA koruma altina alirken milyonlarca insanin denizi ve bu guzelligi de seyretmesini ve gormesini BU KALIN DUVARLARLA engellemisler...Bu cirkin duvarlarin arkasinda milyon dolarlik yalilarda oturup benim en dogal hakkim olan bu goruntuyude bu sekilde engelledikten sonra buralarda ister Brunei Sultani Hassanal otursun,ister ingiliz Dük'ü,Ya da Mozambik li kabile reisi koca gobekli Togo Bogo otursun...Degisen birsey olur mu? Asla olmayacagina gore ve bu manzara bize hep yasak olacagina gore bu yerleri kimin alip almayacagi ve nereli olup oldugu da zerre kadar umrumda degil...

  ... - ckk

  yerlinin ya da yabancinin almasindan ziyade benim merak ettigim neden bizim kafamizin bilhassa Sevda Tepesi gibi yerlerde buralari parka vs. cevirip halka acmak yerine rant istikametinde calistigi. Ingilizler de Araplara deli gibi mal mulk satiyorlar Londra'da. Fakat biri de cikip "yahu Hyde Park'da acaip rant var, zaten bos arazi, kral abdulaziz'e satalim sunu" demiyor. Nedir bu bitmek bilmeyen acgozluluk?

  Yunan alsa iyi olur - agayabeles

  zira 6 - 7 Eylül olayları sırasında "canınıza dokunmayacağız, toplayabildiğiniz eşyaları toplayıp bu yalıyı boşaltın" denen şanslı bazı Rumlar var. Şanstan kastım, cinayet, tecavüz ve/veya yağma mağduru olmamak. Zorbalıkla ülkeden kovduğumuz insanların torunları bugün ne yazık ki Türkiye düşmanı. Lütfen kalkıp "onlar da sunu yaptı bunu yaptı" filan demeyin. Kan kanla, nefret nefretle yıkanmaz. İntikam kültüründen sıyrılalım artık.

  Yunan alsa ne olur Türk alsa ne olur? - haki77

  Öncelikle bu yorumum topraklarımız yabancılara satılıyor diye bağıran kuru milliyetçileredir. Benim için hiç bir şey değişmez. Benim alamayacağım kesin. Sahibi Türk olsa ne olur Yunan olsa ne olur? İsterlerse bütün memleketi alsınlar. Her yerin sahibi bu memleketin kaymağını yiyen bir kaç aile olduktan sonra onlar düşünsün. Vah vah ilerde yabancılar yüzünden zenginlerimiz boğazda oturamayacak diye üzülecek değilim. Kendi vatandaşını asgari ücrete mahkum edip 50-55 metrekare evlere sıkıştırmaya uğraşacaksın. Kentsel dönüşüm deyip (Sulukule) ellerinden yerlerini alıp ranta açacaksın. Sonra kuru milliyetçilik yapıp topraklarımız yabancılara satılıyor diye bağıracaksın.

  Tarihten ders almasını bilmeyen Uluslar ileride çok acı çeker. - drhakanabi

  İstanbul İşgal edildiği kısa zaman diliminde yabancı banka ve bankerler gayrimüslümlere çok uygun krediler verirken, o zaman Kartal'da fırın işleten büyük dedelerime yapılan gibi işgal kuvvetleri zabıtası Türk esnafa çok acımasız cezalar yazarak onları iflasa sürüklüyordu. Sonuçta binlerce garimenkulu Rumlar aldı peki neydi plan? İleride yeterince ev Rum tarafına geçince ''hane bazlı'' yapılacak referandumla İstanbul tekrar Konstantiniye yapılacaktı. Möntrö antlaşması ile Boğazlar üzerinde mutlak hakimiyet kuran genç T.C. Devleti'nin bu başarısı başta İngilizler olmak üzere tüm emperyal güçleri rahatsız etmişti Bugün çok dikkat edilmesi gereken bir sürece girdik. Çılgın proje ile tarihi yarımada ve Avrupa yakası resmen ada konumuna gelecek. Bu ada parçası da ileride uluslararası kültürel miras, finans merkezi vb açılımlarla ustaca özerk bir bölgeye dönüştürülmek istenecek bu bağlamda özellikle Avrupa yakasında yabancılara mülk satışı acilen durdurulmalıdır..