1299 yabancı Boğaz sefasında

1299 yabancı Boğaz sefasında
1299 yabancı Boğaz sefasında
Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar, Beşiktaş'tan Beykoz'a Boğaz hattında 1299 yabancının mülk sahibi olduğunu açıkladı.
Haber: NESE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA- Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz’in satın aldığı Üsküdar’daki ‘Sevda Tepesi’nin 24.12.1984 tarihinde tapuya kaydedildiği, çevre imar bütünlüğünü bozmayacak şekilde yapılaşma hakkı verilmesi talebinin de 28 Mayıs 2012’de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ulaştığı ortaya çıktı. CHP ’li Umut Oran’ın soru önergesini yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Boğaz’da yani Sarıyer, Beşiktaş , Beykoz ve Üsküdar’da 1299 yabancının mülk sahibi olduğunu açıkladı.
CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’a yönelttiği yazılı soru önergesini Çevre ve Şehircilik Bakanı Bayraktar yanıtladı. Oran, Sevda Tepesi’nde Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın 57 dönüm arsası olup olmadığını, ayrıca Çevre Bakanlığı’na imar tadilatı talebinde bulunup bulunmadığını sordu. Çevre Bakanlığı’ndan gelen yanıtta ise şöyle denildi:
“İstanbul ili Üsküdar ilçesi 945 ada 12 numaralı parsel 24.12.1984 tarihinde Abdullah Bin Abdülaziz adına tapuda kaydedilmiş olup, ilgili mevzuatlar çerçevesinde taşınmaza çevre imar bütünlüğünü bozmayacak şekilde yapılaşma hakkı verilmesi talebi 28.05.2012 tarihinde bakanlığımıza iletilmiştir. Boğaziçi İmar Yüksek Koordinasyon Kurulu 2000-2012 yılları arasında 12 kez toplanmış yol ve istikamet değişikliği, tescilli yapıların plana işlenmesi ve çeşitli fonksiyon değişiklikleri (okul alanına, sağlık alanına, itfaiye alanına dönüşüm vb) yönünde karar almıştır.”

‘Başvuru sonucu yok’
Bayraktar’ın yanıtını yorumlayan Oran, “Başbakan yerine yanıt veren Sayın Bakan her nedense Kral Abdullah’ın imar tadilatı talebinin akıbeti hakkındaki sorumuzu görmezden gelmiş, Kral Abdullah’ın talebi 28 Mayıs’ta bakanlığa ulaşmış da sonucu ne olmuş onu niçin açıklamıyor Sayın Bakan? Hükümetin kral Abdullah’a karşı bu koruma yaklaşımının nedeni alındığı öne sürülen 1 milyar dolar mıdır? Bir de Boğaz’da gayrimenkul sahibi olan 1299 yabancı konusu var. Umuyorum sadece para gelsin de nasıl gelirse gelsin denilmeyip bu ülkelerle mütekabiliyet ilkesi yaşama geçirilmiştir. Hükümetin, Türk vatandaşlarının da söz konusu ülkelerde taşınmaz sahibi olması konusunu gözettiğini umuyoruz” diye konuştu.

En büyük pay Suudilerde
Umut Oran’a verilen yanıt içinde Boğaz’da 1299 yabancıya ait mülklerin de dökümü yapıldı. Sevda Tepesi’nin de içinde olduğu Üsküdar’da 122 ana taşınmaz, 276 adet de kat mülkiyetli taşınmaz bulunuyor. Ana taşınmaz içinde 57 bin 470 metrekare ile Suudi Arabistan en büyük ana taşınmaza sahip. Bu sırada 1 kişi gözüküyor. Bu bir kişinin de Suudi Kral olduğu tahmin ediliyor.
Yunanistan alan büyüklüğü açısından ikinci sırada. 51 Yunanlının 6263 metrekarelik 28 taşınmazı var. 58 Almanın 5878 metrekarelik mülkü bulunuyor. Üsküdar’da ayrıca ABD, Avustralya, Belçika, İtalya, İngiltere, Irak gibi ülkelerden kişilerin de mülkleri var. Üsküdar’da yabancıların ana taşınmazlarının bulunduğu mülklerin toplam metrekaresi 82 bin 678. İstanbul Sarıyer’de 145 ana taşınmaz, 116 adet de kat mülkiyetli taşınmaz var. Sarıyer’de alan olarak en çok mülk taşınmazı Mısırlılar’a ait bulunuyor.

bigPara.com