13 ile daha teşvik yolda

Başbakan Erdoğan, çiftçi ve esnafın kredi faizlerinin düşürüleceğini belirterek, 36 ili kapsayan teşvik uygulamasına 13 yeni il daha ekleneceğini açıkladı. Erdoğan, "YTL'ye sahip çıkın" dedi.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, çiftçi ve esnafın kredi faizlerinin düşürüleceğini ifade ederek, 36 ili kapsayan teşvik uygulamasına 13 yeni il ekleneceğini açıkladı. Erdoğan çiftçi ve esnafa kullandırılan kredilerin faizinin düşürülmesi için hazırlanan kararnamenin de Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldığını söyledi. YTL'ye sahip çıkılmasını ve kuruşun kullanılmasını isteyen Başbakan Erdoğan, halka, "Fiyatlardaki yuvarlamalara karşı haklı tepkinizi gösterin" diye seslendi.
Erdoğan dün partisinin grup toplantısında ekonomideki gelişmeleri değerlendirdi. Teşvik uygulaması kapsamına 13 yeni ilin daha alındığını açıklayan Erdoğan, kapsama alınmayan illerin milletvekillerinin 'uğultu' ile tepki göstermeleri üzerine de sert çıktı. Erdoğan, şu mesajları verdi:
Ekonomide rekor: 2002 ve 2003 yıllarında ekonomimizdeki gelişmeler için 'tarihi başarı' ve 'rekor' tanımlamalarını kullandık. Enflasyonda, büyümede, dış ticaret hacminde, faizlerde ve daha birçok göstergede hedeflerimizi aştık. Bizim iktidarımızla birlikte ekonomimize hâkim olan dinamizm, heyecan ve bereket, 2005'te de olanca hızıyla devam ediyor.
Enflasyon defteri: Türkiye, kimi rivayetlere göre 35 yıl, kimine göre de 33 yıl aradan sonra ilk kez bu kadar düşük ve tek haneli enflasyon oranlarıyla tanışmıştır. Halkın temel ihtiyaçlarına bakıldığında, fiyat artışları ortalama enflasyonun bile altındadır. Gıdada yıllık artış yüzde 5.6, giyimde yüzde 1.3, ev eşyasında ise sadece binde 2 olmuştur. Enflasyon hedefini bu yıl yüzde 8 ilan ettik. Gelecek yıl yüzde 5, ardından da yüzde 4'ü yakalayacağız. Enflasyon defterini böylece kapatacağız.
Kuruşunuza sahip çıkın: Yeni Türk Lirası'na (YTL) geçiş operasyonu hiçbir aksaklığa sebebiyet vermeyecek şekilde başarıyla gerçekleşti. Artık bundan sonra Yeni Türk Lirası'nın sahibi halkımızın kendisidir. Asıl iş, asıl mücadele aslında şimdi başlamaktadır. Enflasyonda elde ettiğimiz bu başarı, paramıza iade ettiğimiz bu itibarın, söz konusu değerin korunması çok daha büyük önem arz etmektedir. Halkımız Yeni Türk Lirası'na, özellikle de yeni kuruşlara sahip çıkmalıdır. Kuruşlarımızın kullanımı yaygınlaştırılmalı, kolaya kaçılmamalı, 'hesabı zor, karışık, karmaşık' demeden kuruşlarımız kullanılmalıdır.
'Yuvarlamalara dikkat'
Halkımız yuvarlamalara karşı son derece duyarlı olmalı. Hem enflasyonu korumak, hem de paramızı korumak için bu vatandaşlık görevini mutlaka yerine getirmemiz gerekiyor. Vatandaşlarımız çift etiket uygulamasına dikkat etsinler, keyfi olarak fiyat artıranlara karşı da haklı tepkilerini çekinmeden ortaya koysunlar. Bu hassasiyeti gösterirsek, milyonlar, milyarlar bizim için hep nostalji olarak kalmaya devam eder.
Faiz yüzde 19.85: Ekim 2002 yılının başında yüzde 70.6 olan iç borçlanma faiz oranları, dün akşam (önceki akşam) itibarıyla yüzde 19.85 seviyesine düşürüldü. Bundan sonraki hedefimiz reel faiz oranlarını öncelikle yüzde 10'un altına çekmek, daha sonra da yüzde 5-6'lara indirmektir. Büyümede ise yeni bir rekor bekliyoruz. OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke konumumuzu bu yıl da devam ettireceğiz.
Çiftçi ve esnafa müjde: Çiftçi ve esnafın kredi faizlerini düşürüyoruz. İktidara gelir gelmez ilk uygulama olarak çiftçinin traktörünü yeniden çalıştırmasını, esnafın kepenklerini açmasını sağladık. Bu yılki uygulamaya ilişkin Bakanlar Kurulu kararı imzaya açıldı. Kararnameyle çiftçilere işletme ve yatırım faaliyetlerinde kullanacakları krediler için uygulanacak faiz, kredi konularına göre yüzde 10.4 ile yüzde 19.5 arasında olacak. Faizde düşüş devam ettikçe çiftçilerimize uygulanacak faiz oranları da düşürülecek.
Çiftçiye yönelik kredide aynı zamanda vadeleri de uzatıyoruz. İşletme kredileri için geçen yıl en fazla 12 ay olan vade, bu yıl 18 aya çıkartılıyor, yatırım kredilerinde de vade 3 yıldan 5 yıla yükseliyor.
Esnaf kredisi: Halk Bankası aracılığıyla esnaf ve sanatkârlarımıza kullandırılacak destekli kredilerin faiz oranı, yine aynı Bakanlar Kurulu kararnamesiyle yüzde 18 seviyesine çekilmiştir. Kesinti ve blokajlar dikkate alındığında kredinin esnafımıza maliyeti sadece yüzde 19.5 olacaktır. Böylece esnafımız için 2002 sonunda yüzde 52 olan kredi faiz oranı da bugün itibarıyla yüzde 19.5'e çekilmiştir.
13 ile daha teşvik: Daha önce 36 ilde yapılan teşvik uygulamasının kapsamı genişletilerek 49'a çıkarıldı. Teşvik kapsamına, Artvin, Çorum, Elazığ, Kahramanmaraş, Karaman, Kastamonu, Kilis, Kütahya, Nevşehir, Niğde, Rize, Trabzon ve Tunceli illeri de alındı.
Vekillere uyarı: Buradaki kriterimiz ekonomik ve sosyal gelişmişlik endeksi, buna bağlı kalarak bu adımı attık. 81 ilin tamamını buna dahil edecek halimiz yok, ama şunu da unutmayın illerimizin hemen tamamı şu veya bu şekilde kredilerden istifa ediyor. Biz hiçbir ilimizin düşmanı değiliz ve her ilimizin bu ülkede ayağa kalkmasını istiyoruz. Rahatsızlık değil, ama illerden dolayı bu defteri şimdilik kapatalım, işimize bakalım. Halkımız ne yaptığımızı tam manasıyla bilmiyor. İki yıl içerisine sığdırdıklarımızı halkımıza siz mal edeceksiniz, örgütlerimize bu heyecanı siz vereceksiniz. Bunu birilerinden beklemeyin, Ankara'ya Anadolu'ya siz taşıyacaksınız. Bunu yapmaya bütün milletvekili arkadaşlarım muktedir.
Hangi illere teşvik vardı?
Daha önceki gerçekleştirilen yasal düzenlemeyle teşvik uygulaması kapsamında alınan ve sağlanan çeşitli olanaklardan yararlanan 36 ilin adları şöyle: Kırşehir, Sinop, Giresun, Amasya, Uşak, Malatya, Sivas, Tokat, Diyarbakır, Afyon, Batman, Erzincan, Osmaniye, Düzce, Çankırı, Siirt, Gümüşhane, Ordu, Erzurum, Bartın, Bayburt, Şanlıurfa, Mardin, Aksaray, Adıyaman, Kars, Van, Iğdır, Yozgat, Ardahan, Hakkâri, Bingöl, Bitlis, Şırnak, Muş, Ağrı.