1331 gıdanın 50'si GDO'lu çıktı

ANKARA - Tarım Bakanı Mehdi Eker’in, MHP Edirne Milletvekili Cemaleddin Uslu’nun soru önergesine verdiği yanıt, 2009 Ekim ayından bu yana bin 331 üründe GDO (genetiği değiştirilmiş organizma ( analizi yapıldığını ve bunlardan 50’sinde GDO bulunduğunu ortaya koydu. GDO’lu ürünlerin ithalatına izin verilmediğini kaydeden Eker, yine 2009 yılında ülke genelinde gıda maddesi üreten, satan, toplu tüketime sunan gıda işletmelerine yönelik 350 bin 455 adet denetim gerçekleştirildiğini bildirdi.
Tarım Bakanı Eker, Milletvekili Uslu’nun GDO’lu ürünlere ilişkin soru önergesini yanıtladı. Biyogüvenlik Kanunu’nun 26 Eylül 2010 tarihinde yürürlüğe gireceğini hatırlatan Bakan Eker, Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve Ürünlerine Dair Yönetmelik ve Biyogüvenlik Kurulu ve Komitelerinin Çalışma Usul ve Esaslarına Dair Yönetmeliğin de ilgili kanuna dayanılarak hazırlandığını bildirdi.
Eker, 2009 yılı ekim ayından bugüne kadar toplam bin 331 adet numunenin alındığını ve ilgili laboratuvarlara gönderildiğini bildirdi. Bu ürünlerden 50’sinde sonucun olumsuz olarak değerlendirildiğini ifade eden Eker, bu ürünlerin ithalatına izin verilmediğini bildirdi. Eker Türkiye ’de üretilen ve tüketime sunulan tüm gıda maddeleri üretiminin ilk aşamasından tüketiciye ulaşıncaya kadar geçen bütün süreçte bakanlığının gerekli tüm denetim ve kontrolleri titizlikle yaptığını ifade etti. 

22 bin numune alındı
Eker şu bilgileri verdi: “2009 yılı içerisinde toplam 22 bin 172 adet gıda numunesi alınmıştır. Bu programlardan birisi olan bitkisel ürünlerde denetim programı kapsamında birinci üretim ve gıda satış yerlerinden 2 bin 387 adet bitkisel tarım ürünü numunesi alınarak pestisit ve nitrat yönünden analize tabi tutulmuş, bu numunelerden 2 bin 229 adedinin sonucu mevzuata uygun bulunmuş, 158 adedidin ise mevzuata aykırı olduğu tespit edilerek sorumlular hakkında gerekli yasal işlem uygulanmıştır.” (anka)