14 gündür eylem yapan Tekel işçileri TBMM'ye de alınmadı

14 gündür eylem yapan Tekel işçileri TBMM'ye de alınmadı
14 gündür eylem yapan Tekel işçileri TBMM'ye de alınmadı

Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu ve beraberindeki heyetin MHP?yi ziyaretine Güvenpark?taki işçi de katılmak isteyince polis müdahale etti. FOTOĞRAF: SERDAR ÖZSOY

Eylemde 14'üncü günü tamamlayan çok sayıda Tekel işçisinin MHP Grup Başkanvekili Vural'ı ziyaret girişimi polise takıldı. Türk İş'i ziyareti sırasında Vural, Başbakan'ın 'yetim hakkı yiyorlar' sözünü 'Başbakan'a iade ediyorum' diye yanıtladı

ANKARA - TBMM’ye gelerek MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural ile görüşmek isteyen Tekel işçileri polis tarafından engellendi. Polis sadece, Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu ve beraberindeki heyetin geçişine izin verdi. Heyet ile bir araya gelen MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Erdoğan’ın Tekel işçileri için söylediği ‘yetim hakkı yiyorlar’ sözüne tepki göstererek “Tekel işçileri yetim hakkı yemiyor, bu dili kınıyorum” dedi. Vural “Bu insanlar yetim hakkı yiyenlerden banka hortumlayanlardan değil, herkes haddini bilsin, sözlerini Başbakan’a aynen iade ediyorum” diye konuştu. 

İşçi destek arıyor
Tekel işçileri, TBMM’ye giderek MHP Grubu’nda destek arayışında bulundu. TBMM’ye gitmeden önce, Türk İş Başkanı Mustafa Kumlu, Tekgıda-İş Genel Başkanı Mustafa Türkel, Türk-İş Yönetim Kurulu üyeleri ve bazı sendika yöneticileri Türk-İş Genel Merkezi’nden yürüyerek Bayındır Sokak’tan Güvenpark’a geldi. Heyet, CHP İstanbul Milletvekili Bayram Meral ile bir grup işçi tarafından karşılandı. Burada işçilere hitap eden Mustafa Kumlu, “Hükümetle oturup bu sorunu çözene kadar mücadeleye devam edeceğiz” diye konuştu.

Meclis yolu işçiye kapalı
Kumlu ve beraberindeki heyet ile TBMM’ye, Güvenpark’taki işçiler de gitmek istedi. Türk-İş tarafından “Başkanlar gidip görüşecek, biz onları bekleyeceğiz” anonsu yapılması üzerine işçiler ıslık çalarak, “Ya hep beraber ya da hiç birimiz” sloganları atarak tepki gösterdi. Sloganlar atan ve yürümek isteyen gruba, güvenlik güçleri izin vermedi. Polis barikatından sadece sendika yöneticileri alınarak Meclis’e gitmelerine izin verildi. Daha sonra Kumlu ve beraberindeki 30 kişilik heyet, yürüyerek TBMM’ye hareket etti.

Vural ile görüştüler
TBMM’ye gelen Kumlu ve Başkanlar Kurulu üyeleri, Tekel işçilerinin eylemine destek için MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’ı ziyaret etti.
Kumlu, Tekel işçilerinin eyleminin 15’inci gününde olduğunu belirtirken Başbakan Tayyip Erdoğan’ın işçiler için söylediği ‘yetim hakkı yiyorlar’ şeklindeki sözlerine de tepki göstererek, “Bu tür ifadeler eylem yapan arkadaşlarımızın tansiyonunu yükseltiyor” açıklamasında bulundu. 
Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu ziyareti sırasında, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’a, taleplerine ilişkin bir de dosya sundu.

‘Hükümet fitne sokuyor’
“Tekel işçisine kadirşinassızlık gösterilmesi bizi rencide etmiştir” diyen Vural ise işçilerinin mücadelesinin çok önemli ve simgesel bir mücadele olduğunu, demokratik ölçüler içindeki hak mücadelesinde yanında olduklarını dile getirdi. Hükümete “Tekel senin babanın şirketi değil, bunlar da babanın işçileri değil. Alternatif göstermek lazım. Bu insanların tercih imkanı yok, nerede çalışacaklar” diyen Oktay Vural, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Tekel işçilerine yönelik sözlerine de eleştirerek bu konudaki tepkisini şöyle dile getirdi:
“Bu çalışanları yetim hakkı yiyen insan yerine koyan bu dili kınıyorum. Tekel işçileri yetim hakkı yemiyor, asıl onların hakkını kısıtlayanların utanması gerekiyor. Bu insanlar yetim hakkı yiyen, banka hortumlayanlardan değil. Herkes haddini bilsin, Başbakan’a sözlerini aynen iade ediyorum. Bu insanların çalışmadan para kazanan, keneler gibi gösterilmesini kınıyorum.” 

Arbede yaşandı
Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki görüşmelerinin ardından yeniden Güvenpark’a gelen Mustafa Kumlu ve beraberindekiler, burada yaklaşık 1.5 saat kendilerini yağmur altında bekleyen işçilerce alkışlarla karşılandı. Kumlu ve işçiler, buradan Türk-İş Genel Merkezi’ne yürümek istedi.
Ancak buna izin vermeyen polislerle işçiler arasında arbede yaşandı. İşçiler daha sonra farklı bir yoldan yürüyerek Türk-İş Genel Merkezi önüne geldi. Burada işçilere seslenen Türk İş Başkanı Mustafa Kumlu, 30 Aralık Çarşamba günü Türk-İş Başkanlar Kurulunu toplayarak, ‘Bundan sonraki yol haritalarını’ belirleyeceklerini belirterek, kendilerinin bugüne kadar sağduyu ve anlayışla hareket ettiklerini, bundan sonra da bu şekilde hareket edeceklerini dile getirdi. (Radikal)