'15 milyar avro ayırdık en güçlü adaysınız'

İtalya'nın en büyük enerji dağıtım şirketi Enel, dünya genelinde yapmayı planladığı 15 milyar avroluk yatırımları içinde...

İSTANBUL - İtalya'nın en büyük enerji dağıtım şirketi Enel, dünya genelinde yapmayı planladığı 15 milyar avroluk yatırımları içinde, dağıtım ihalelerinin gündemde olması nedeniyle Türkiye'nin en güçlü adayları olduğunu belirtti. Enel Türkiye Temsilcisi Jan Okko Ziegler, "Büyümek için 15 milyar avro ayırdık, Türkiye bizim yakından izlediğimiz ülkeler içinde en iyi konumda ve 2006 için en iyi görünüme sahip olanı" dedi.
'Yatırım miktarı belli değil'
Enel'in başta dağıtım özelleştirmeleri olmak üzere santralların satışıyla da ilgilendiğini belirten Enel Türkiye Temsilcisi Jan Okko Ziegler, "Ancak, Türkiye'ye ne kadarlık yatırım yapacağımızı bilmiyoruz, çünkü ihale süreci ve değer tespiti henüz belli değil' diye konuştu. Dağıtım bölgelerinin özelleştirilmesi ile ilgilendiklerini teyit eden Ziegler, birkaç bölgenin ihalesini kazanmaları durumunda bu bölgeleri birleştirebileceklerini söyledi.
Başbakan Tayyip Erdoğan'dan, Ankara ve İstanbul'da belediyelerin yaptığı doğalgaz dağıtım işinin de özelleştirileceği yolunda ipucu aldıklarını söyleyen Ziegler, kesinlikle bununla da ilgilendiklerini kaydetti.