150 bin fındık üreticisi bugün meydana iniyor

Fındık üreticisi, Ordu'da düşük fiyatlar nedeniyle yuhaladığı Başbakan Tayyip Erdoğan'ı bugün de Ordu'dan uyaracak. Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı, 150 bin kişinin toplanmasının hedeflendiğini söyledi.

ANKARA - Fındık üreticisi, Ordu'da düşük fiyatlar nedeniyle yuhaladığı Başbakan Tayyip Erdoğan'ı bugün de Ordu'dan uyaracak. Giresun Ziraat Odası Başkanı Özer Akbaşlı, 150 bin kişinin toplanmasının hedeflendiğini söyledi. Akbaşlı, "Hükümet yine de sesimizi duymazsa eylülde Ankara'ya yürüyeceğiz" dedi. Başbakan Erdoğan'ın Ordu'da Fiskobirlik'i suçlayarak, fındık üreticilerine 'Başınızın çaresine bakın' mesajı vermesinin ardından üreticiler miting kararı aldı.
"Fındığın 3.5 YTL maliyeti var. Piyasada 2 YTL'ye işlem görmesi bizi kahrediyor. Çikolatanın içinde fındık 16.5 YTL satılıyor" diye konuşan Akbaşlı, fındık polemiğinin 'baş kahramanı' Başbakan Erdoğan'ın danışmanı Cüneyd Zapsu ile ilgili olarak şöyle konuştu:
"Zapsu, 'Başbaka'nın veri koordinatörüyüm, fındığı da en iyi ben biliyorum' dedi. Zapsu'nun yürüttüğü politikanın yanlışlığı fiyatlarda ortaya çıkıyor. Türkiye'ye fındıktan bu yıl 2 milyar dolar geldi. Bir dahaki sene böyle giderse 500 milyon dolar gelecek." Hazine Müsteşarı İbrahim Çanakcı ise, Ekonomi Muhabirleri Derneği ile yaptığı sohbet toplantısında, Fiskobirlik'e Destekleme Fiyat İstikrar Fonu'ndan para aktarılmasının mümkün olmadığını söyledi.