160 milyon avroluk kredide imzalar atıldı

Dünya Bankası'na bağlı Uluslararası Finans Kurumu'nun (IFC) Arçelik'e sağladığı 160 milyon avro tutarındaki uzun vadeli kredi anlaşması Washington'da imzalandı.

WASHINGTON - Dünya Bankası'na bağlı Uluslararası Finans Kurumu'nun (IFC) Arçelik'e sağladığı 160 milyon avro tutarındaki uzun vadeli kredi anlaşması Washington'da imzalandı. Düzenlenen imza töreninde konuşan Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Arçelik'in, kuruluşunun 50'nci yıldönümünde, yatırım alanını daha da genişleteceği böyle bir projeye IFC ve ilgili finans kuruluşlarının katkılarından büyük memnuniyet duyduğunu söyledi.
Koç, "Şirketimizin geçmiş yıllarda uluslararası piyasalardan sağladığı tüm kredilerde olduğu gibi, herhangi bir garanti verilmeksizin sağlanan bu kredi, uluslararası piyasaların Koç Grubu'nun ve Arçelik'in güçlü finansal yapısına olan güvenini bir kez daha gözler önüne sermiştir" dedi.
Törende konuşan IFC'nin Başkan Yardımcısı Assaad Jabre ise, "Bu yatırım, IFC'nin, hem Türkiye'de hem de gelişmekte olan piyasalarda operasyonlarını genişleten Türk girişimcilerin uluslararası rekabet ortamında büyümesine destek stratejisiyle uyum içindedir. Kredi, şu ana kadar IFC'nin Türkiye'ye sağladığı en büyük destektir ve bizim hem Arçelik, hem de Koç Grubu ile olan uzun dönemli, başarılı ilişkilerimizi yansıtmaktadır" diye konuştu.
Arçelik, 160 milyon avroluk krediyi, üretim tesislerinin kapasitelerinin artırılması, Rusya'da kurulacak fabrikanın finansmanı, yeni teknoloji ve ürün geliştirme yatırımlarının finansmanıyla, şirketin işletme sermayesi ihtiyaçlarının karşılanması için kullanacak. Bu kredinin, Arçelik'in bugüne kadar sağladığı en yüksek tutarlı kredi olduğu belirtildi. Kredi, koşulları itibarıyla Türk şirketlerinin sağladığı krediler arasında ülke şartlarına göre maliyet ve vade yapısı açısından en uygun kredi oldu.
En büyük payı aldı
IFC tarafından, 2005 yılı sonuna kadar Türkiye'ye 925 milyon Avro tutarında kaynak aktarılacağı açıklanmıştı. Arçelik'in, IFC önderliğinde 7 bankadan sağladığı 160 milyon avro tutarındaki kredi, bu kaynakta en büyük paylardan birini oluşturuyor.
Kredinin 80 milyon avro tutarındaki ilk kısmının vadesi, 3 yılı geri ödemesiz olmak üzere 7 yıl, diğer kısmı vadesi 2 yılı ödemesiz olmak üzere 5 yıl olarak belirlendi. Kredi desteğinin bir kısmıyla yapılacak yatırımla Arçelik, Rusya'da çamaşır makinesi üretecek. Yatırım 2006'da tamamlanacak. Fabrikada yılda 850 bin çamaşır makinesi üretilecek.