170 yılın en büyük alımı

170 yılın en büyük alımı
170 yılın en büyük alımı

Sberbank İcra Kurulu Başkanı Herman Gref (solda) ve Dexia Üst Yöneticisi (CEO) Pierre Mariani satış sözleşmesini imzaladı.

Başbakan Erdoğan'la da görüşen Rus devi Sberbank, 170 yıllık tarihin en büyük işlemine imza atarak Denizbank'ı 3.5 milyar dolara satın aldı.

Rusya’nın en büyük bankası Sberbank of Russia (Sberbank), Denizbank’ın yüzde 99,85 hissesinin 6 milyar 469 milyon lira bedelle (3.5 milyar dolar, 2 milyar 821 milyon euro) alımı konusunda Dexia ile anlaştı. Denizbank için belirlenen değer defter değerinin 1.33 katına karşılık geliyor. Dexia, Denizbank’ı 2006 yılında defter değerinin 3.9 katına karşılık gelen 3.2 milyar dolara satın almıştı. Bu işlem 1841’de kurulan Sberbank’ın 170 yıla dayanan tarihindeki en büyük satın alma operasyonu oldu. Denizbank’ın 31 Aralık 2011 tarihli bilançosu baz alınarak gerçekleşen işlemin 2012’nin son çeyreğinde tamamlanması ve bankanın toplam değerinin 7 milyar 89 milyon liraya (3 milyar 91 milyon euro) çıkması öngörülüyor.

Erdoğan ile görüştü

Sberbank İcra Kurulu Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Herman Gref, nihai anlaşmanın imzalandığı toplantıda yaptığı konuşmada, genç nüfusa sahip Türkiye ’nin, cazip özellikleri olan son derece ilginç bir pazar olduğunu söyledi. Gref, “Türkiye hükümetinin özellikle Sayın Başbakan’ın (Erdoğan) tüm çabalarını destekliyoruz ve alkışlıyoruz. Bizim kararımız, her şeyden önce bu politikaya olan cevaptır. Bu kadar zor bir zamanda bu gibi büyük yatırım kararını almak son derece zordur. Türkiye hükümetinin politikasının başarılarını, ülkenin ne kadar hızlı geliştiğini gördüğümüz için bu kararı aldık” şeklinde konuştu. Türkiye’nin kredi notunun yükselmesinin kaçınılmaz olduğuna dikkat çeken Gref, “ Başbakan Erdoğan ’la görüştüm ve Türkiye’nin son yıllardaki politikalarını bizzat inceledim ve bu yatırımın doğru bir yatırım olduğuna karar verdim” dedi.


Bebeğinize iyi bakacağız

Denizbank ile daha önce de ilgilendiklerini hatırlatan Gref, “İlk anlaşma şartlarından memnun kalmadık. Bu yüzden ikinci defa başvurduk” dedi. Denizbank’ın Dexia’ya satışından sonraki gelişmelerine işaret eden Gref, “Sayın Pierre Mariani (Dexia Üst Yöneticisi), bu sizin bebeğinizdir. Biz de bebeğinizin gelişmesine yönelik çok daha iyi çalışmalar yapacağız” dedi.


Ana hissedarı Merkez Bankası

Sberbank, Rusya’daki bankacılık aktiflerinin yüzde 27’sini elinde bulunduruyor. 240 bin kişiye istihdam sağlayan bankanın ana ortağı olan Rusya Merkez Bankası, banka hisselerinin yüzde 57,6’sına sahip. Bankanın 17 bölge müdürlüğü, 19 bin şubesi, Kazakistan, Ukrayna ve Beyaz Rusya’da iştirakleri, Hindistan’da şubesi bulunuyor. Banka 9 Orta ve Doğu Avrupa ülkesinde faaliyet gösteriyor. Bankanın 2011 kârı 44 Türk bankasının kârına eşit.


Dexia’nın zararı 700 milyon euro

Dexia Üst Yöneticisi (CEO) Pierre Mariani, Denizbank hisselerinin satış işleminin yıl sonunda tamamlanması ve kurların bugünküyle aynı düzeyde kalması halinde, toplamda bu işlem nedeniyle 700 milyon euro zarar etmiş olacaklarını söyledi. Mariani, Denizbank hisselerinin satışına ilişkin anlaşmanın imzalandığı toplantıda yaptığı konuşmada, şu anda karışık duygular içinde olduğunu, Denizbank’ın Dexia Grubu içinde önemli bir yeri bulunduğunu ifade etti. Mariani, “Denizbank’ı çok iyi ellere emanet ettiğimizi düşünüyorum. Tüm taraflar, bu işlemden çok büyük bir şekilde fayda sağlayacak” dedi. Bu işlemin zorunlu bir satış olduğunun altını çizen Mariani, satışla birlikte sermaye rasyolarının yüzde 4-5 arasında iyileşeceğini söyledi. ( Ekonomi Servisi)

bigPara.com