176 ton altın yastık altından çıktı

176 ton altın yastık altından çıktı
176 ton altın yastık altından çıktı
Bankalar, Türkiye'de 5 bin tonun üzerinde olduğu ileri sürülen 'yastık altı' altını ekonomiye kazandırmak için yeni ürünler çıkarıyor.

RADİKAL - Bankaların, Türkiye ’de yüzyıllar boyunca yatırım ve ziynet eşyası olarak kullanılan altının, yastık altından çıkarılıp ekonomiye kazandırılması için 2010 sonundan bu yana başlattığı uygulamalar sonuç vermeye başladı. Bankaların 2010 yılı sonunda 2 milyar 377 milyon lira olan altın mevduatı büyüklüğü 2012 Ağustos itibariyle 16 milyar 277 milyon liraya ulaştı. Bankaların altın mevduatı büyüklüğü 20 ayda yüzde 784, son iki yılda ise yüzde 862 oranında arttı.

300 milyar $ yastık altında
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun verilerine göre Ağustos 2012 itibariyle sektördeki altın mevduatı son bir yılda yüzde 58 artarak 176 tona ulaştı. Merkez Bankası’nın bankaların yükümlü oldukları TL zorunlu karşılıkların altın olarak tesis edilebilmese ilişkin üst sınırı yüzde 30’a yükseltmesine ‘yastık altı’ altınların ekonomiye kazandırılmasına yönelik olarak bankalarca yürütülen çalışmalara hız kazandırdı.

Son iki yıldaki büyük kampanyalara rağmen, Türkiye’de ‘yastık altı’ olarak nitelenen altının büyüklüğünün 5 bin ton olduğu tahmin ediliyor. Bloomberg Haber Ajansı’nda geçen hafta yer alan bir analizde Türkiye’de yastık altında saklanan altının değerinin 302 milyar dolar civarında olduğu ve bu rakamın İrlanda’nın gayri safi milli hasılasından yüksek olduğuna dikkat çekildi.

Kadınlar kilit rolde
Altını özellikle ziynet eşyası olarak kullanan ve ‘dar günler için’ yastık altında tutan kadınlar, son dönemde bankaların geliştirdiği yeni ürünlerle bu altınları sisteme kazandırmaya başladı. Bankalar, vadesiz altın depo hesabı, vadeli altın mevduatı, altın biriken hesap, altın teminatlı ihtiyaç kredisi, altın havale, altın ve gümüş kredileri, taksitli altın ve gümüş kredileri gibi hizmet ve ürünler sunarak, ‘yastık altı’ altını ekonomiye kazandırmaya çalışıyor. Kriz dönemlerinin güvenli limanı olarak görülen altının bankacılık sistemine girmesiyle gelişmekte olan ülkeler arasında en düşük tasarruf oranına sahip olan Türkiye’deki tasarruflar da artacak.

bigPara.com