18 yıl bekledik borçlu geçtik

18 yıl bekledik borçlu geçtik
18 yıl bekledik borçlu geçtik
Piyasaların aylardır fiyatladığı not artışı Fitch'ten geldi. Kredi notunda 18 yıl sonra yatırım yapılabilir seviyeyi gördük. Fitch notun kamu finansmanına bağlı olduğunu vurguladı, notun korunması için bütçe performansı ve barış önem taşıyor.
Haber: OKTAY ÖZDABAKOĞLU - oktay.ozdabakoglu@radikal.com.tr / Arşivi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, Türkiye ’nin kredi notunu BBB ile yatırım yapılabilir seviyeye yükselterek, 1994’ten bu yana Türkiye’ye bu seviyede not veren ilk kuruluş oldu. Fitch, not arttırımına kısa vadede azalan makro-finansal riskleri ve sürdürülebilir ekonomik büyümeye geri dönüşü gerekçe gösterdi. Türkiye’ye ilk kredi notu 1992 yılında Moody’s tarafından Baa3 ile yatırım yapılabilir seviyede verilmiş, ancak 1994’teki krizde kredi notu üç kademe birden indirilerek yatırım yapılabilir seviyenin altına çekilmişti. Fitch, Suriye’deki iç savaşın Türkiye’yi bir askeri çatışmaya sürüklemesi durumunda kredi notunun tekrar düşürüleceğini açıkladı. Fitch ayrıca, terörizmin finansmanı konusunda OECD’ye bağlı çalışan Mali Eylem Görev Gücü’nün ekimdeki uyarılarını hatırlatarak, bu konuda da adım atılmaması durumunda notun indirileceğini bildirdi.

Üç seçim, kritik süreç
Fitch’in not arttırımı Türk şirketlerinin ve Hazine’nin yurtdışı borçlanmasını kolaylaştırıp, Türkiye’ye yabancı sermaye girişini hızlandıracak. Türkiye’nin 18 yıl sonra bu nota sahip olması tarihi önem taşırken, bu notun korunup korunamayacağı en önemli konu. Zira başta yerel seçim olmak üzere Türkiye’nin önünde 3 önemli seçim var. Bu seçim süreçleri boyunca mali disiplinden taviz verilmemesi ve yapısal reformların hayata geçirilmesi gerekiyor. Bütçe disiplininin bozulması durumunda, Türkiye’nin kredi notunu arttırma kararını 5’e karşı 4 oy gibi kritik bir oylama sonucu alan Fitch, bu arttırımı geri çekebilir.
Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu arttırması, en çok sıcak parayı sevindirecek. Zira son 4 ayda Türkiye’ye toplam 16.2 milyar dolarlık yabancı para girişi oldu. Fitch’in not arttırım kararını alması, yabancıların kâğıt üstünde olan 15 milyar dolar kârlarını ceplerine koymasında kilit rol oynayacak.
Merkez Bankası’nın yatırım yapılabilir kredi notunu geçen 15 gelişmekte olan ülkeye ilişkin araştırmasına göre, önümüzdeki üç ay boyunca bu ülkelerin bono ve borsaları diğer ülkelerden daha iyi olmayı sürdürüyor. İlk üç ayın ardından piyasalar genellikle daha kötü performans göstermeye başlıyor.

Not arttırımının gerekçeleri Kısa vadede azalan makro-finansal riskler
Sürdürülebilir ekonomik büyümeye geri dönüş
Kamu borç yükünün azalması
Cari açık ve enflasyondaki düşüş
Güçlü bankacılık sistemi
Krizlere karşı direncin artması

100 milyar dolar ekstra sermaye
Türkiye’nin daha geniş bir uluslararası yatırımcı kitlesinden sermaye girişi sağlaması için, üç büyük derecelendirme kuruluşundan en az ikisinden ‘yatırım yapılabilir’ kredi notunu alması gerekiyor. Türkiye’nin kredi notu S&P’ye göre yatırım yapılabilir seviyesinin iki kademe, Moody’s’e göre ise bir kademe altında bulunuyor. Oyak Yatırım’ın yaptığı hesaplamalara göre iki kurumdan yatırım yapılabilir not almasıyla birlikte Türkiye, 2013-2023 arasında yıllık ortalama 75 milyar dolar fon girişi sağlayacak. Aksi durumda ise önceki not düzeyinde ortalama 65 milyar dolar yabancı sermaye çekecekti. Bu da 10 yılda kabaca ekstra 100 milyar dolar civarında yabancı sermaye girişi anlamını taşıyor.

Not arttırımı ne getirecek
Türk şirketlerinin ve Hazine’nin yurtdışı borçlanma maliyetleri düşecek.
Türkiye’ye gelen hem doğrudan yabancı yatırım hem de portföy yatırımları artacak.
Dünyanın önde gelen emeklilik ve sigorta şirketleri rotayı Türkiye’ye çevirecek.
Tüketim eğiliminde artan güvenle birlikte iç talep güçlenecek.
Tüketici kredisi artışı daha güçlenecek.
TL’de değerlenme baskısı.

Uğur Gürses/Radikal Yazarı
Bütçe disiplini geleceği belirler
Fitch’in açıklamasında görüldüğü üzere notun yatırım sınıfına gelebilmesinin en önemli unsuru olarak kamu finansmanı gösteriliyor. Bu bize şunun ışığını da veriyor: Notu korumak için kamu finansmanı yine ön planda olacak. Bütçe dengelerinde bozulma olursa Fitch bunu olumsuz değerlendirebilir. Çünkü 5 olumlu, 4 olumsuz oy kullanılmış notun arttırılması yönünde. 5 kişi notun arttırılmasını isterken 4’ü görünümün iyileştirilmesini düşünmüş. Sınırda bir not artışı ve sınırda sınıfı atlamayı başarabilmişiz. Onun için de bu kırılganlık noktaları önemli. Notu aldık iş bitti değil tam tersine notu orada korumak gerekiyor. Korumak için de kamu finansmanı ön planda görülüyor. Bütçe dengelerine dikkat etmezsek not tehlikeye girer.

İş dünyası ne dedi
TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı
Ümit Boyner
Yatırımları cesaretlendirecek
Not artışı yeni bir olumlu ayrışma süreci için vesile olacak. Ülkemiz ekonomisine ilişkin dış kaynaklı yatırım kararlarında temel eşik noktalarının aşılmasını ve büyük ölçekli doğrudan yatırımların cesaretlendirilmesini sağlayacak olumlu bir gelişme.

TİM Başkanı
Mehmet Büyükekşi
Not artışı çok gecikmiş bir karar
“Türkiye’nin hak ettiği kredi notuna kavuşmasını çok olumlu buluyoruz. Fakat bu kararı geç kalmış bir karar olarak görüyoruz. Kredi notunun yatırım yapılabilir ülke seviyesine çıkarılması çok önemlidir. Daha fazla doğrudan yabancı yatırım çekmeyi bekliyoruz.

TOBB Yönetim Kurulu Başkanı
Rifat Hisarcıklıoğlu
Malumun ilanı son derece olumlu
Türk iş dünyası olarak bu kararı çok geç kalmış bir karar olarak değerlendiriyoruz. Biz Türk iş dünyası olarak Türkiye ekonomisine her zaman güvendik. Yatırım yaptık, istihdamı arttırdık. Kredi derecelendirme kuruluşlarının da artık ‘malumu ilan etmesi’ son derece olumlu.

MÜSİAD Genel Başkanı
Nail Olpak
Görünüm durağan değil pozitif olmalı
Bu kararın geç kalınmış bir karar olduğunu düşünmekle birlikte elbette olumlu buluyoruz. Bundan sonrası için beklentimiz Türkiye’nin kredi notunun durağandan pozitife çevrilmesi yönünde. Türkiye ekonomisinin hak ettiği yer de aslında durağan değil pozitif görünümdür.

Hükümet ne dedi Ekonomi Bakanı
Zafer Çağlayan
Nihayet hakkımız teslim edildi
Not arttırımı geç kalmış bir hakkın teslimi ve tescilidir. Fakat bu not da bizim için yeterli değil. Bulgaristan, Letonya, İzlanda da bu not seviyesinde. Türkiye sadece bu ülkelerden değil, A kademesindeki ülkelerden de iyi durumda.

Maliye Bakanı
Mehmet Şimşek
Bu kararla faiz oranları düşecek
Kredi notumuzdaki bu revizyon risk algısına olumlu yönde yansıyacak. Yüksek not faiz oranlarının düşmesine yardımcı olacaktır. Not arttırılan ülkelerde iki yıllık süreçte portföy ve doğrudan yabancı yatırımlar ortalama GSYH’nin yüzde 4’ü kadar artıyor.

Başbakan Yardımcısı
Ali Babacan
Diğer kurumları da bekliyoruz
Gecikmiş bir karardır. Karar, piyasa göstergeleri ile kredi notumuz arasındaki farkı bir miktar azaltmıştır. Diğer kredi derecelendirme kuruluşlarının da benzer kararlarını daha fazla gecikmeden almalarını ümit ediyoruz.

Sanayi Bakanı
Nihat Ergün
Fonlar artık ülkeye yağacak

Bu kararla birlikte psikolojik anlamda bir eşik aşılmıştır. Not artışıyla birlikte, söz konusu fonların (yasal mevzuatlar nedeniyle sadece yatırım yapılabilir seviyedeki ülkelere yönelebilen fonlar) da ülkemize gelmesinin önündeki engel kalkmış olacak.

Türkiye'nin kredi notunda son durum Fitch: BBB Yatırım yapılabilir

S&P: BB Yatırım yapılabilir seviye için iki not arttırımı gerekiyor.

Moody’s: Ba1 Yatırım yapılabilir seviye için bir not arttırımı gerekli.

Borsa rekor kırdı, faiz dibe indi
İMKB , dün Fitch’in kararının gelmesinin ardından 73.313 puan ile tarihinin en yüksek seviyesini gördü. Endeks günü yüzde 1,84’lük artışla 72.737 ile kapanış rekorundan tamamladı. Fitch’in ardından dolar 1.77 TL’ye kadar gerilerken, bono piyasasında gösterge kağıdın faizi ise yüzde 6,8’e ile 5 Ocak 2011’deki tarihi en düşük seviye olan yüzde 6,79’a yaklaştı.

bigPara.com