182 bin kişi kart affı talep etti

Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin uygulamanın sona erdiğini belirterek, geçici verilere göre borç tutarının yüzde 39'u için başvuru geldiğini açıkladı.

ANKARA - Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener, kredi kartı borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin uygulamanın sona erdiğini belirterek, geçici verilere göre borç tutarının yüzde 39'u için başvuru geldiğini açıkladı. Şener, 652 bin 280 kredi kartında toplam 1 milyar 239 milyon YTL tutarındaki borcun düzenlemeden yararlanma hakkı bulunduğunu hatırlatarak, dört banka dışındaki bankalara 182 bin 890 kişinin, toplam 475 milyon 885 bin YTL tutarındaki borcunu yeniden yapılandırmak için başvurduğunu söyledi.
Şener, Halkbank, Asya Kalkınma Bankası, Akbank ve Turkishbank'ın verilerinin söz konusu rakamlara dahil olmadığını kaydetti. Kredi kartı sayısında yüzde 28, borç tutarında yüzde 39 yeniden yapılandırma başvurusu gerçekleştiğini ifade eden Abdüllatif Şener, verilerin tamamlanmasıyla bu oranların yüzde 50'yi rahatlıkla aşmasını beklediğini vurguladı. Abdüllatif Şener, başvurmayanların sorunlarının ise sistemden değil, kendilerinden kaynaklandığını sözlerine ekledi. Bu arada, Oyakbank, 1 Mayıs'ta dolan, kredi kartı borçluları için başvuru süresini 16 Mayıs'a kadar uzattı.
800 bin kişilik liste
Bankaların, ismi yer alana kredi kartı, tüketici kredisi vermediği, Merkez Bankası'nın negatif nitelikli kredi kartı ve tüketici kredilerine ilişkin listesi, yani 'kara liste'deki isim sayısı, ilk ayda eklenen 110 bin yeni isimle 830 bine çıktı. Listeye, ilk çeyrekte kredi kartı borcunu ödemediği için 101.8 bin, tüketici kredisi borcunu ödemediği için de 8 bin isim daha girdi.