188 milyon avroluk hibe proje bekliyor

Avrupa Birliği ile mali işbirliği kapsamında gerçekleştirilen bölgesel kalkınma programları çerçevesinde, toplam 27 ilde 188 milyon avro tutarında hibe kullandırılacak.

ANKARA - Avrupa Birliği ile mali işbirliği kapsamında gerçekleştirilen bölgesel kalkınma programları çerçevesinde, toplam 27 ilde 188 milyon avro tutarında hibe kullandırılacak.
Bölgesel programlar kapsamındaki illerde, kâr amacı gütmeyen kurum ve kuruluşlar hibelerden yararlanmak üzere başvurabiliyor. KOBİ'ler ise doğrudan gelir artırıcı nitelikte olmayan faaliyetleri için hibe isteyebiliyor. Bu niteliğe sahip kurum ve kuruluşlar, sivil toplum kuruluşları ve ilgili tüm yerel inisiyatifler, KOBİ'ler, belediye, il özel idaresi, muhtarlıklar, sanayi, ticaret, ziraat, meslek oda ve kuruluşları, vakıflar, dernekler, sendikalar, kooperatifler, üniversiteler, araştırma enstitüleri ve eğitim kurumları olarak sıralanıyor. Bu arada, Samsun, Kastamonu ve Erzurum Düzey 2 bölgeleri ve Doğu Anadolu Kalkınma Programı kullanım ayrıntıları netleşti.
Üst sınır 1.8 milyon avro
Örneğin, Samsun, Kastamonu ve Erzurum bölgelerini kapsayan program kapsamında KOBİ'lere 10 bin ile 100 bin avro arasında hibe kullandırılabilecek. Hibeler hazırlanan projenin yüzde 50'sini geçemeyecek. Program kapsamında, küçük ölçekli altyapı projeleri için 90 bin ila 1.8 milyon avro hibe imkânı bulunuyor. Yerel yönetimlerin başvurabileceği bu hibe programı, altyapı için kullanılacak.