19 bin YTL'ye konut sattı sıra 69 bin YTL'lik villalarda

'Amerikan ev' sistemini Türkiye'ye getirerek bir yıl içinde yurtiçi ve yurtdışında 19 bin YTL'lik 30 yıl garantili evlerden 750'ye yakın satan...
Haber: SONGÜL ÇİÇEK / Arşivi

İSTANBUL - 'Amerikan ev' sistemini Türkiye'ye getirerek bir yıl içinde yurtiçi ve yurtdışında 19 bin YTL'lik 30 yıl garantili evlerden 750'ye yakın satan Paket Ev A.Ş. şimdi de 69 bin YTL'ye 150 metrekarelik villa pazarlamaya hazırlanıyor. Paket Ev A.Ş. Genel Müdürü Yiğit Ülkü, Türkiye'de insanların en büyük sorununu çözmek ve ucuza ev sahibi yapmak için Paket Ev'i geçen yıl kurduklarını vurgulayarak, "Arsası olan için neredeyse bedava sayılabilecek bir fiyata insanları ev sahibi yaptık. Ancak bu süreçte villa için de yoğun talep geldi. Şimdi sosyal konutun yanı sıra villa yapımına da başladık. Talebe göre üretim de yapıyoruz ama kendi projelerimizden de sipariş veriliyor" dedi.
Siparişi aldıktan sonra villanın anahtarını en geç 10 gün içinde teslim ettiklerini dile getiren Paket Ev A.Ş Genel Müdürü Ülkü, su tesisatının bile fabrikada monte edildiği için villanın kısa sürede montajının yapıldığını vurguladı. Ülkü, "Ev büyüdükçe fiyatı da artıyor. Her 50 metrekare için 23 bin YTL maliyet artıyor. Konut fiyatlarının 100 bin dolardan başladığı Türkiye'de 69 bin YTL'ye villa satıyoruz" diye konuştu. 2006 yılında Türkiye'nin 81 ilinde temsilcilikler oluşturmayı ve ülkenin her yanına ulaşmayı hedeflediklerini ifade eden Ülkü, tüm siparişlere tek başına yetişmelerinin mümkün olmadığını ve bu nedenle müteahhitlere proje bazında hizmet vereceklerini söyledi.
Paket Ev Yönetim Kurulu Başkanı Yaman Arkan ise, yoğun talep üzerine ikinci fabrikayı da hizmete soktuklarını ifade ederek şöyle konuştu: "Özellikle arazi sıkıntısı çekilmeyen Asya ülkelerinden en küçüğü bin konutluk projeler almamız nedeniyle üretim kapasitemizi genişletmek zorunda kaldık. Ancak ikinci fabrika da yetersiz kalmaya başladı. İlk fabrikamızda da revizyona gittik."
Paket Ev'i kurarken, "Bu kadar ucuza herkes bu evlerden alır" diye düşündüğünü ve piyasayı hedeflediğini dile getiren Arkan şunları dile getirdi: "Türkiye'de ilk ve tek olmamız nedeniyle beklediğimizin üzerinde taleple karşılaştık. Bunun için Bartın'da fabrika daha kurmak için çalışıyoruz. Paket Ev'in kuruluşunun ikinci yılının dolması nedeniyle yılbaşına kadar yüzde 10 indirime başladık."
Yurtdışına da açılıyor
Fabrikanın üç vardiya halinde çalıştığını ve paket ev ürettiğini sözlerine ekleyen Arkan, Türkmenistan'daki projenin büyüklüğünün 20 milyon dolar olacağını dile getirdi. Yurtdışı projelerinin toplam bedelinin 60 milyon doların üzerine çıktığını vurgulayan Arkan, "Türkmenistan proje ortağımız, evleri orta gelir grubundaki Türkmenlere satacak" dedi.
Arkan evlerin 50, 75, 100, 125 ve 150 metrekare büyüklüklerde olmak üzere Kaliforniya, Sydney, Barcelona Florida, Miami, Napoli, Paris, Roma, St. Tropez ve Viyana olmak üzere 10 farklı tipte üretildiği bilgisini de verdi.