1'e bir yavaşlama

1'e bir yavaşlama
1'e bir yavaşlama
Sanayi martta yüzde 2,4 büyüdü ve ilk çeyrekte üretim yüzde 2,7 arttı. Bu, ekonominin ilk çeyrekte yüzde 1-2 büyümesi anlamına geliyor.
Haber: ŞEBNEM TURHAN - sebnem.turhan@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye ekonomisinde istenilen yavaşlama sanayide kendini gösterdi. Sanayi üretimi martta yüzde 2,4 arttı ve yılın ilk çeyreğindeki üretim artışı ise yüzde 2,7’de kaldı. Sanayi üretimi ekonomik büyümede yüzde 25 ile en fazla payı olan sektör. Bu veriler de yılın ilk çeyreğinde Türkiye ekonomisinin yüzde 1-2 seviyelerinde oldukça mütevazı bir büyüme göstereceğini kanıtlıyor. Nisanla birlikte ihracatta Avrupa sıkıntı yaratsa da diğer bölgelerdeki ihracat artışıyla 11-13 milyar dolarlık aylık ihracat standardı tutturuluyor. Sanayide siparişlerin durumunu gösteren PMI endeksi de 52.3’e çıktı. Kredilerdeki artış da iç talebin hareketlendiğine işaret ediyor. İlk çeyrekte yumuşak inişin başladığı kanıtlanırken tüm bu verilere göre ikinci çeyrekte büyüme daha iyimser olacak.
Martta mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış endeks bir önceki aya göre yüzde 0,7 arttı. Yıllık yüzde 2,4’lük büyümeye en büyük katkı 1.05 puan ile ara malından geldi. Dayanıksız tüketim mallarının katkısı ise 0.92 puan. Son 2 aydır büyümeye en büyük katkıyı yapan enerjinin katkısı 0.68’de kaldı. İmalatta büyümeye en büyük katkı 0.82 puan ile ana metalden geldi. Önemli katkı yapan diğer sektörler ise 0.55 puan ile gıda ve 0.37 puan ile makine. Sanayinin hızını ise ihracatın lokomotifi otomotiv kesti. Yüzde 8,4 daralan otomotiv 0.85 puanlık negatif katkı ile ön plana çıktı.

Krediler arttı iç talep iyi
Ak Yatırım Başekonomisti Hakan Aklar ise gelecekten umutlu. Verilerin yumuşak inişi kanıtladığını söyleyen Aklar siparişlerin arttığını, sanayide Nisan 2009’dan bu yana 750 binlik istihdam artışı olduğunu hatırlattı. Aklar Merkez Bankası’nın 4’üncü kez istisnai günler uygulamasına başlamasının arkasında da bu iyimserliğin yattığı görüşünde. Aklar’a göre Merkez kur baskısı olmadığı halde istisnai gün uygulamasının sanayi için de iç talebin güçlendiğini gösteren kredilerdeki büyümeden kaynaklanıyor. Merkez bu hareketiyle faizleri yükseltmeyi ve kredi büyümesini kontrol altında tutmayı hedefliyor.

Polisan halka arzda yüzde 50 ıskontoyu kabul etti
Polisan Holding’in 370 milyon liraya çıkarılacak sermayesinin yüzde 5,34’ünü oluşturan 19 milyon 750 bin adet hisse halka arz edilecek. Halka arzda hisse başına 2.25 TL fiyat belirlendi. Piyasa değeri 832.5 milyon lira olarak belirlenen şirket, halka arzdan 44.4 milyon lira gelir elde edecek. Halka arza holdingden başladıklarına dikkat çeken Polisan Holding CEO’su Erol Mizrahi, “Biz bunu kurumsallaşmanın pekişmesi için yaptık. Grubun diğer şirketlerini de halka arz edeceğiz” dedi. Halka açıklık oranının düşük olmasına yönelik olarak bu halka arzı pilot olarak gördüklerini belirten Mizrahi, “6 ay sonra ikincil bir halka arz olabilir” dedi. Deniz Yatırım Yönetim Kurulu Üyesi Cafer Bakırhan ise “İndirgenmiş nakit akımlarına göre yüzde 40, holdingin kendi yaptığı değerlemeye göre ise yüzde 50 ıskonto var” dedi. Holdingin 1 milyar dolar değer biçtiği şirketi 500 milyon dolardan halka arz etmesi, şirketin hisselerinde 6 ay sonra yeni bir ikincil halka arz ve ortak satış beklentisini güçlendirdi.

bigPara.com