'2 bin akaryakıt bayii kapanabilir'

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı (EPDK) Yusuf Günay, şu anda 2 binin üzerinde lisans alamayan akaryakıt bayii bulunduğunu belirterek, bu bayilerin kapatılmasına yönelik sürecin bu hafta başlayabileceğini söyledi.

İSTANBUL - Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı (EPDK) Yusuf Günay, şu anda 2 binin üzerinde lisans alamayan akaryakıt bayii bulunduğunu belirterek, bu bayilerin kapatılmasına yönelik sürecin bu hafta başlayabileceğini söyledi. Günay, İstanbul'daki toplantıda EPDK'nın faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Günay, geçen yıl akaryakıt pazarının büyüklüğünün 29 milyar YTL, sektörün vergi geliri toplamının 18 milyar YTL olduğunu, tüketimin yüzde 20'sinden fazlasının İstanbul'da gerçekleştiğini hatırlattı.
EPDK Başkanı Günay, lisanslandırma çalışmaları sonucu EPDK'ya 15 binin üzerinde başvuru yapıldığını, mayıs başı itibarıyla 10 bin 600 bayiye, 525 taşıma şirketine ve 34 dağıtım şirketine lisans verdiklerini belirtti.
Valilere talimat verildi
Günay, eksikliklerini tamamlamayarak lisans alamayan ve bu yüzden piyasada faaliyet göstermeleri yasaklanan firmaların isimlerini, bu şirketlere akaryakıt ikmali yapmamaları için dağıtım şirketlerine bildirdiklerini, söz konusu şirketler hakkında yasal işlem için İçişleri Bakanlığı ve valiliklere bildirimde bulunduklarını kaydetti.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Günay, lisans alamayan istasyonlara ilişkin şunları söyledi: "Şu anda 2 binin üzerinde lisans alamayan akaryakıt bayii var. Süreç sanıyorum bu hafta uygulanmaya başlar. Ankara'da kapanacak 220 kadar akaryakıt istasyonu var. Kanun gereği evrakını tamamlamayanlara lisans vermemiz mümkün değil. Özellikle gayri sıhhi müessese ruhsatını arıyoruz. Çünkü hem AB'ye üyelik sürecinde mevzuat olarak, hem de insan can ve mal güvenliği açısından önemli olan hususların yerine getirilmesi gerekir. Yerine getirmeyen bayiler piyasa faaliyetinden men edilecek." Günay, Türkiye'de ulusal marker uygulamasının 1 Temmuz'da başlayacağını belirterek, "bu tarihten itibaren, akaryakıt kaçakçılığının önlenmesi için de çok önemli bir süreç başlamış olacak. Böylece yıllık 3 milyar dolarlık vergi kaybına yol açan, haksız rekabet yaratan kaçak akaryakıt kullanımının önlenmesi için çok önemli araç geliştirilmiş olacak" dedi.
1.5 milyar dolarlık kayıp
Elektrik piyasasındaki kaçakçılıktan dolayı 1.5 milyar dolarlık kaybın söz konusu olduğuna dikkati çeken Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Başkanı Günay, bu alandaki özelleştirmede uygulanacak modelin ise, Eskişehir ve Bursa doğalgaz dağıtım şirketleri özelleştirilirken seçilen model olduğunu, aynısının İstanbul ve Ankara'da uygulanabileceğini söyledi.
Günay, elektrik sektöründe teknik ve ticari kayıp oranının yüzde 19'da bulunduğunu, bu oranın yüzde 7.8'lik OECD ortalamasına çekilmesiyle yıllık 1.2 milyar YTL (1.2 katrilyon lira) tasarruf sağlanacağını, tüketicinin de kilovatsaat başına 13 yeni kuruş ucuz elektrik tüketebileceğine dikkat çekti.
Kaçak benzine büyük ceza
Bu arada, petrol piyasasında alınacak önlemler de belli olmaya başladı. Buna göre, kaçak ve katkılı benzin satan istasyonlara 714 milyar liraya kadar para cezası verilecek, tekrarı halinde işyeri kapatılacak. Üç kez üst üste yapılacak denetimde, hakkında olumlu rapor verilen istasyonlar, 'turuncu bayrak' asacak. Gümrük girişleri ve rafineri çıkışlarında, petrol ürünlerine 'Ulusal Marker' denetimleri çerçevesinde katkı maddeleri atılacak. Takliti önlenmesi amacıyla maddenin rengi, üç veya altı ayda bir değiştirilecek. Bu uygulama temmuzda başlayacak. Petrol Ürünleri İşverenleri Sendikası Başkanı Muhsin Alkan, Sanayi Bakanı Ali Coşkun'un, 'Bazı istasyonlarda yapılan hilelerle tüketicilere daha az akaryakıt verildiği' açıklaması üzerine "Sayın bakanın söyledikleri camiamızı zan altında bırakıyor, yapanları açıklasın" dedi.