2 milyon tirajlı dergi 1 dolara satıldı

2 milyon tirajlı dergi 1 dolara satıldı
2 milyon tirajlı dergi 1 dolara satıldı
ABD'de haftada 2 milyon satan ancak geçen yıl 29 milyon dolar zarar eden haber dergisi Newsweek, borçlarını üstlenen Kaliforniyalı işadamı Sidney Harman'a 1 dolara satıldı. Yılın ilk çeyreğinde de 11 milyon dolar zarar yazan dergi, mayıs ayı sonunda satışa çıkarılmıştı

 

 

 

WASHINGTON - ABD ’nin saygın haftalık haber dergisi Newsweek, bir dolara satıldı. ABD’de haftada 2 milyon satan ve dünya çapında 9 dilde yayımlanan derginin yeni sahibi, 91 yaşındaki Kaliforniyalı işadamı Sidney Harman oldu. Satışından önce Washington Post Grubu bünyesinde olan Newsweek geçtiğimiz yıl reklam gelirlerinin yüzde 37 oranında düşmesi nedeniyle 29 milyon dolar zarar etmişti. Bu yılın ilk çeyreğinde de 11 milyon dolar zarar eden ve artan borçları nedeniyle kapanma tehlikesiyle karşı karşıya kalan 77 yıllık dergi, mayıs ayında satışa çıkartılmıştı. 

Kendi yağında kavrulacak
Newsweek’in 1961’den beri sahibi olan Washington Post Grubu’nun baş yöneticisi Donald Graham, dergiyi ‘kaliteli gazeteciliğin önemi konusunda en az bizim kadar tutkulu olan birisine satmayı’ amaçladıklarını ve Sidney Harman’ın aradıkları kişi olduğunu belirtti. Harman’ın derginin 350 çalışanının çoğunu işte tutacağı sözünü vermesi de teklifinin kabul edilmesinde etkili oldu. Newsweek’i borçları karşılığı satın alan Harman, satış için sembolik olarak 1 dolar ödedi.
Yeni dergisini ‘ulusal bir hazine’ olarak tanımlayan Harman, Newsweek’e entelektüel merakın yanı sıra iyi işletme prensiplerini getirmeyi ve derginin kendi yağında kavrulmasını sağlamayı hedeflediğini açıkladı. Newsweek’le beraber yeni bir gazetecilik, işletme ve teknoloji mücadelesine girmeyi dört gözle beklediğini belirten Harman, derginin konseptinin büyük ölçüde aynı kalacağını söyledi.
Newsweek geçen sene yayın politikasında değişikliğe giderek güncel haberler yerine haber analizlerine ağırlık vermeye başlamıştı. Newsweek’in yeni sahibi Sidney Harman, genel yayın yönetmenliğini bırakmaya hazırlanan Jon Meacham’ın yerine kimin getirileceğine ise henüz karar verilmediğini açıkladı.
2.9 milyar dolarlık servetini ses sistemleri üreten Harman Uluslararası Endüstri adlı şirketiyle kazanan Sidney Harman, ABD Temsilciler Meclisi üyesi Jane Harman’la evli. 91 yaşındaki Sidney Harman, 2008 yılında şirketinden emekliye ayrılsa da, halen pek çok yardım ve düşünce kuruluşunun yönetim kadrolarında görev yapıyor. (ap, reuters , guardian )

bigPara.com

  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Reuters

  ,

  Guardian