2 milyon tiryaki tazminat peşinde

2 milyon tiryaki tazminat peşinde
2 milyon tiryaki tazminat peşinde
Kanada'da sigara şirketlerine karşı dev dava! 2 milyon tiryaki 3 şirketten 27 milyar dolar tazminat istiyor

MONTREAL - Kanada 'nın Fransızca konuşulan Quebec bölgesinde aralarında sigarayı bırakmış olanların da bulunduğu yaklaşık 2 milyon sigara tiryakisinin, ülkedeki sigara üreticilerinden 27 milyar dolar tazminat istemiyle açtıkları kollektif dava dün Montreal'de başladı.

Quebec Yüksek Mahkemesi'nde yapılan duruşmanın başlangıcında 2 milyon sigara tiryakisini temsil eden avukatlardan Bruce Johnston, söz alarak sigara şirketlerinin "ikiyüzlülüğünü" dile getirdi.
Müvekkillerinin açtığı davanın içeriğini anlatan avukat, davacıların ülkenin üç büyük sigara üreticisinden bile bile piyasaya "zararlı bir ürün" sunmak ve risklerini tüketicilerden saklamaları ya da "önemsizleştirmelerinden" şikayetçi olduklarını belirtti.

13 yıllık sürecin ardından katılımın giderek arttığı ve Kanada'nın en büyüğü haline geldiği bu davada, sigara mağdurları BAT şirketine bağlı Imperial Tobacco Canada, JTI-Macdonald ve Rothmans Benson & Hedges firmalarına açılan iki ayrı kollektif dava birleştirildi.

İlk kollektif dava, akciğer, gırtlak, larinks kanseri veya amfizem kurbanı kişi başı 105 bin dolar tazminat isteyen 90 bin tiryaki ile kişi başı 10 bin dolar tazminat isteyen 1,8 milyon diğer tiryakiyi bir araya getiriyor. (aa)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Kanada

  ,

  Akciğer

  ,

  Avukat

  ,

  Sigara

  ,

  fransızca

  http://www.radikal.com.tr/108165910816594

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ÜZÜLMEYİN ARKANIZDA BİZ VARIZ - HARAYDIN

  Yahu dert etmeyin, arkanızda biz varız.Ne olacak yarım paket yerine bir paket içer sizin tazminatı kuzu kuzu öderiz, size sigara fabrikalarını boşuna mı sattık? Olmadı formalitelerle de uğraşmayın, PKK ya haraç verir kaçakçılarla gönderirsiniz, nasılsa en ücra sokağa kadar anında yayılır.İşin tuhafı biz hem PKK ve terörü lanetler hem ona haraç vererek gelen kaçak sigarayı umursamayız.Yani korkmayın, arkanızda dağ gibi Türk tiryakileri var. Arkanızda sigaraya başlamayı büyüme sanan, sigaradan kimlik kazanacağını sanan, anası, babası, öğretmeni , arkadaşı kendisine kötü örnek olarak biran önce sigaraya başlaması istenen çocuklar var.

  Kana kana için gayrı.. - şirinsan

  Güzel ülkemin bilinç yoksunu kafalarının anlamalarını beklemediğim örnek dava.. Ceplerini para ile doldurmak adına genç yaşlı demeden milyonlarca insanı süründürerek ölüme götüren dev sigara kartellerinin savunuculuğunu yapma noktasına varmış halkım.. Kana kana için gayrı..

  Bir Yıllık. - Clear

  Bir yıllık bedava abone edip,bedava sigara verin; alayı davsından vazgeçer.Çifte standar özelliğini unutmayın.

  daha neler göreceğiz bakalım... - aliismettekin

  paketlerin üzerinde zararlı diye yazıyor, yoksa kanadada yazmıyormu, kapalı alanda içilmesi yasak (kendi mekanın olsa dahi) hatta dünyada bazı uygulamalar var mesela bir sahil kasabasında sahil boyunca içmek yasak, bir şehirde, şahsın evi eğer apartman dairesi ise içmek yasak, havalandırma boşluklarından diğer dairelere gidiyor gerekçesi ile, açık otobüs duraklarında, açık tribünlerde yasak, ve hala içiyor insanlar ve içtikden sonra böyle avukatların etrafında toplanıp bilhassa avukatlara para kazandırmak için imza atıyorlar.Tüm dünyada üretimi yasaklansa ya, tütün sigara,alkol,cola, tuz, şeker, un, glikoz, fruktoz ve tabi katılaştırılmış nebati yağların üretimi yasaklansın olsun bitsin hep beraber 150 yaşıan kadar yaşayalım, yaşayan ölüler dizisi gerçek hayatta yaşanır olsun.