2 Temmuz Altın Fiyatları Çeyrek Yarım ve Tam Altın

2 Temmuz Altın Fiyatları Çeyrek Yarım ve Tam Altın
2 Temmuz Altın Fiyatları Çeyrek Yarım ve Tam Altın
2 Temmuz altın fiyatları ne kadar? Çeyrek altın fiyatı nedir? Yarım altın fiyatı nedir? Tam altın fiyatı nedir? 1 gram altın kaç para? Altın fiyatları yorumları burada!

2 Temmuz altın fiyatları ne kadar? Çeyrek altın fiyatı nedir? Yarım altın fiyatı nedir? Tam altın fiyatı nedir? 1 gram altın kaç para? Altın fiyatları yorumları burada!

Günlük ve güncel olarak altına ait gram ve çeyrek altın fiyatlarına haberin devamından ulaşabilirsiniz.

İŞTE AYRINTILAR

                                             ALIŞ                      SATIŞ
Gram Altın                       90,7222                90,7990
Çeyrek Altın                     145,1234             148,4376
Yarım Altın                       289,3397             296,8751
Tam Altın                          580,4934            591,9345
Cumhuriyet Altını            595,0000             605,0000
Ata Altın                            598,6339             613,7235
Ons                                   1.325,4000         1.325,6500

Altın 3 ayın yükseğinden işlem görüyor

Borsa İstanbul Kıymetli Madenler ve Kıymetli Taşlar Piyasası'nda (KMTP), BIST Altın Piyasası Endeksi önceki kapanışa göre yüzde 0,46 değer kazandı. Altının kilogramı ise 90 bin 600 liraya yükseldi. Altın piyasasında 8 işlemde 3 milyon 4 bin 727,53 lira ve 24 işlemde 16 milyon 752 bin 128,81 dolarlık ve 1 işlemde 79 bin 98 avroluk işlem hacmi kaydedildi.
Gümüş piyasasında görülen işlem hacmi ise 3 işlemde 653 bin 463,84 dolarlık işlem hacmi kaydedildi.
Altın borsasında bugün en fazla işlem gerçekleştiren kurumlar Kaloti Jewellery, Garanti Bankası, Rona Döviz, Nadir Döviz ve Uğuras Kıymetli Madenler olarak sıralandı.

 ALTIN 2 AYIN YÜKSEĞİNDEN GERİLİYOR

Altın fiyatlarının iki ayın yükseğine çıkmasının ardından bazı yatırımcıların kar satışına gitmek istemesi ile fiyatlar geriliyor. Platin ve paladyum ise Güney Afrika'da greve giden maden işçilerinin bu hafta işbaşı yapacağı beklentisi ile düşüyor. Spot altının onsu yüzde 0.4 kadar düşüş ile 1,310 dolara geriledi ve Singapur'da yerel saat ile 12.05'te 1,312. 37 dolardan alıcı buldu. Altın, 20 Haziran Cuma günü 1,322.12 dolar ile 15 Nisan tarihinden bu yana en yüksek seviyesine çıkmıştı.

Bankadan rekor amborgo cezası


Altın, geçtiğimiz hafta üst üste 3. haftalık yükselişini gösterdi. Altın fiyatlarının yükselişinde Amerikan merkez bankası Fed'in gösterge faizini kayda değer bir süre yaklaşık sıfır seveiyesinde tutacağını açıklaması ve Irak'ta yükselen tansiyon ile yatırımcının alternatif yatırım araçlarına yönelmiş olması etkili oldu.
Dünyanın en büyük altın tüketicisi Çin'de ise Şangay'daki altın kontratları 20 Haziran tarihinde düşüşünü ikinci güne taşıdı. SPDR Gold Trust'taki altın varlıkları ise yaklaşık 1 ayın en düşük seviyesi olan 782.62 ton oldu.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. Analisti Victor Thianpiriya “Halen daha düşük altın fiyatları için bir önyargı var. Çin'den ciddi bir talebin olmaması ve yatırımcı varlıklarının yönünün belli olmaması buna katkı sağlıyor.” dedi. Altın, Irak krizi ile Ukrayna ve Rusya arasındaki gerginlik nedeniyle, 2011'den beri ilk defa üst üste iki çeyrekte değer kazanma yolunda ilerliyor. Altının 12 yıllık yükselişi, geçen yıl Fed'in ekonominin toparlanması sonucu teşviği azaltacağı beklentileri nedeniyle sona ermişti.
Ağustos vadeli altının onsu Comex'te yüzde 0.3 değer kaybıyla 1.313 dolara geriledi. ABD Commodity Futures Trading Commission verileri, yatırımcıların pozisyonlarını yüzde 30 artırarak 66.752'ye çıkardıklarını gösterdi.

Platinin onsu yüzde 0.4 düşüşle 1.451.75 dolardan işlem görürken, paladyumun onsu yüzde 0.2 değer kaybederek 820.23 dolar oldu. Güney Afrika Broadcasting Corp. Maden işçilerinin işe geri dönmek için İnşaat Derneği ile anlaşmaya vardığını açıkladı. Güney Afrika en büyük platin ve en büyük ikinci paladyum üreticisi. Spot gümüşün onsu yüzde 0.4 kayıpla 20.7912 dolara geriledi.(BloombergHT)

ALTIN FİYATLARI İKİ HAFTADA YÜZDE 5.5 YÜKSELDİ

Uluslararası piyasalarda altının ons fiyatı Irak'ta yaşanan kaosun etkisi ile 1.322 dolara yükselirken, böylece son iki haftada yatırımcısına yaklaşık yüzde 5,5 kazandırdı. İçeride altının gram fiyatı ise 83 liradan 90 liraya yükseldi. Bu artış altın sektörü temsilcilerini de şaşırttı. Irak'ta yaşanan kaosun jeopolitik riskleri artırması ve ABD başkanı Barack Obama'nın Irak'a, sayıları 300'e kadar olmak üzere ilave Amerikalı askeri danışman göndermeye ve Bağdat ile Kuzey Irak'ta ortak operasyon merkezleri oluşturmaya hazır olduklarını söylemesinin ardından petrol fiyatlarındaki yükselişe paralel altın fiyatlarında da ciddi bir yükseliş görüldü. Altının ons fiyatı bugün 15 Nisan'dan beri gördüğü en yüksek seviye olan 1.322 doları görerek, Irak'ta gerilimin başladığı geçen hafta başından beri yatırımcısına yaklaşık yüzde 5,5 kazandırdı.

Analistler, altının ons fiyatında jeopolitik risklerin fiyatlandığını petrol fiyatlarındaki yükselişin devam etmesi durumunda altın fiyatında 1.325 ve 1.350 dolar seviyelerinin gündeme gelebileceğini, jeopolitik risklerin azalması veya petrol fiyatlarında bir gerileme görülmesi durumunda ise kazançların geri verilebileceğini kaydediyor.

"Altında uzun vadeli kalıcı bir alım yapıldığı söylenemez"

Garanti Bankası Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Alper Kalyoncu konuya ilişkin değerlendirmesinde, altın fiyatlarındaki yükselişte petrol fiyatlarının hızlı yükselmesi ve Irak olayları etkili olduğunu belirterek, Irak'taki karışıklık sonucunda petrol fiyatlarında çok ciddi bir artış görüldüğünü söyledi.
Altının ilk başta buna hızlı bir tepki vermediğine dikkati çeken Kalyoncu, "Ancak petrol fiyatlarındaki yükselişin kalıcı olacağı beklentisi oluşmaya başladıkça özellikle dünden sonra Irak'taki rafineri de tehdit altına girince olayların biraz daha karışık bir hal alması ve bu bölgede hemen hızlı bir çözüm olmayacak beklentisi altında bir miktar alım getirdi" dedi.
Altında uzun vadeli kalıcı bir alım yapıldığının söylenemeyeceğini aktaran Kalyoncu, uzun vadeli kalıcı pozisyona giren yatırımcı profilinin şimdilik pek görülmediğini kaydetti.
Bunun da hemen hızlı bir geri çekilmenin olabileceğini gösterdiğini belirten Kalyoncu, Irak'ta tansiyon biraz düşerse veya petrol fiyatında geri çekilme görülürse altında da hızlı bir gerilemenin mümkün olabileceğini, petrol fiyatlarındaki yükselişin devam etmesi durumunda ise altına olan talebin de artabileceğini söyledi.
"Altında ciddi bir fiziki talep yok. Fiziki yatırımcılarında bu yükselen fiyatları satış fırsatı olarak değerlendirdiklerini görüyoruz. Petrol fiyatları yatay kalırsa ya da aşağı yönlü hareket görülürse altında da 1.300 doların altına hızlı bir geri çekilme görebiliriz."

"Altın 1.300 - 1.320 dolar bandında tutunarak gelişmeleri fiyatlamaya çalışacaktır"

Noor Capital Market Uluslararası Piyasalar Uzmanı Ahmet Uluhan ise Fed'in varlık alımlarını sonlandırmasının ardından uzunca bir süre faiz artırımına gitmeme yönünde tavır ortaya koymasının piyasalar üzerindeki erken faiz artırım endişesini sonlandırırken, altında da tekrar yukarı yönlü atakların etkisini artırmasına neden olduğunu söyledi. Irak merkezli gelişmelerinde endişeleri artırması ile altının öncelikle kritik 1.280 dolar kademelerini aştığını ve yukarı yönlü atakların 1.300 dolar üzeri kademelere doğru genişlediğini kaydeden Uluhan, Irak krizinin belirsizliğini koruması, krizin boyutlarının özellikle enerji piyasaları üzerinde olumsuz etkilerini sürdürmesi ve gelişmelere yönelik ABD yönetiminin light yaklaşımının piyasalarda endişelerin ve buna paralel güvenilir liman olarak altında talebin artmasına neden olduğunu belirtti.

Altının ons fiyatında 1.320 dolar seviyelerinin görülmesinin ardından bir miktar düzeltme geldiğinin görüldüğünü ifade eden Uluhan, "Altın 1.300-1.320 dolar bandında tutunarak gelişmeleri fiyatlamaya çalışacaktır. Şimdilik çözüm sürecine dair ABD yönetiminin tutumu merakla takip edilmeye devam edilecektir. Krizin boyutlarının büyümesi durumunda altının 1.330 - 1.350 seviyelerine doğru yeni bir atağa kalkması muhtemel görünüyor" dedi.

SEKTÖR BİLE ŞAŞIRDI

Geçtiğimiz haftalarda 83 lira seviyelerine kadar düşen gram altının fiyatının birkaç gün içinde 90 liraya çıkması, altın sektörü temsilcilerini de şaşırttı. Adana Kuyumcular Odası Başkanı Oğuz Başman, şunları kaydetti: "Sadece Irak'ta yaşananlar değil iç piyasada da doların yükselmesi de altın fiyatlarının yükselmesini sağladı diyebiliriz. Şu an bütün piyasalarda Amerika'nın Irak'a müdahale korkusu var. Bu da altında tepki yükselmelerine neden oluyor. Biz de bu olaylardan sonra altının yükselmesini bekliyorduk. Ancak 1 günde altının gramının 3 lira birden yükselmesi bizi bile çok şaşırttı. Ancak bu ani yükselişin böyle devam etmeyeceğini tahmin ediyoruz. Birkaç gün içinde fiyatların normal seyrine döneceğine inanıyorum. Ama önümüzdeki günlerde başka gelişmeler olursa bunun altın fiyatlarına yansıyacağı kesin."

GCM MENKUL DEĞERLER
1 ay önce Avrupa Merkez Bankası başkanı Mario Draghi'nin konuşması  ile 1240 desteğinden başlayan yükselişler 1295 seviyesi üzerinde hareketlerini sürdürmesi ile etkisini hissettirmiş, son olarak da 1306 desteği üzerinde kalma çabası nedeniyle de yeni haftanın ilk işlem gününde 1333 seviyesine yaklaşılmıştır. Kısa vadeli olarak yükseliş baskısının devam etmesi gün içi işlemciler için önemli. Ancak orta vadeli olarak kritik bölgeye yaklaşmamız kısa vadeli alıcıların biraz daha dikkatli olmasını sağlayabilir. Uzun bir süredir devam eden kanal içi hareketlerde (kırmızı renkli çizgi) kanalın üst noktası 1355, 200  haftalık üssel (exponential) hareketli ortalama ise (yeşil çizgi) 1376 seviyesinden geçerek orta vadeli satış baskısının devamı için önemli  sinyaller vermektedir. Bu haftanın da kritik verilerle dolu bir hafta olduğunu düşünürsek bundan sonraki aşamada daha fazla dikkatli olmamız gerektiğimizi ön plana çıkartmaktadır.

Kısa vadeli olarak Altın fiyatını incelediğimizde 1318 destek noktasının önemli olduğunu, bu destek noktası üzerinde kaldığı müddetçe yükseliş baskısına devam etmek isteyeceğini ifade edebiliriz. Böyle bir durumda orta vadeli olarak kritik bir önem taşıyan seviyelerden 1355 bariyerine yaklaşma ihtimali güçlenmektedir. Ancak bu isteğin daha da güçlenebilmesi için 1333 direncinin geçilmesi gerekmektedir. Eğer Altın fiyatı 1333 direncini geçemezse gün içi tepki satışları ile 1318 desteğine yaklaşmak isteyebilir

Moody's Türkiye'ye "kriz" uyarısı yaptı


ALTIN NEDİR?


Altın, kimyada Au (Latince Aurum dan(ışıldayan-parlayan)) sembolü ile gösterilen yumuşak, parlak sarı renkte kimyasal bir element. Altının parlak sarı rengi, asitlere karşı dayanıklılığı, doğada serbest halde bulunabilmesi ve kolay işlenebilmesi gibi özellikleri, insanların ilkçağlardan beri ilgisini çekmiştir.

Altın, parlak sarı rengi ve ışıltısıyla göz alan çok ağır bir metaldir. Üstelik kolay kolay tepkimeye girmeyen çok kararlı bir element olduğu için havadan ve sudan etkilenmez. Bu yüzden hiçbir zaman paslanmaz, kararmaz ve donuklaşmaz. Bir başka özelliği de saf haldeyken çok yumuşak olmasıdır; bu nedenle kolayca dövülerek biçimlendirilebilir. Altın bütün bu özellikleriyle tarih boyunca en kıymetli metallerden sayılmıştır.

ALTIN VE TARİHÇESİ

Tarihte bilinen kayıtlara göre Mısır hükümdarları zamanında M.Ö. 3200 yıllarında, altın darphanelerde eşit boyda çubuklar halinde çekilerek para olarak kullanıldı. Au Latince Aurum kelimesinden gelmektedir.

Peru'da MÖ 2000 yılına ait altın ziynet eşyaları kalıntılarına rastlanmış olup, Amerika kıtasındaki Aztekler ve İnkaların da altına tutkun oldukları bilinmektedir.

Altına önem veren eski medeniyetler arasında; Yunanları, İranlıları, Makedonyalıları, Asurluları, Sümerleri ve Lidyalıları saymak yerinde olur.

MÖ 550 yıllarında Lidya Kralı Krezos, altını para olarak (sikke) bastırmış ve altının para olarak basılması ile de ticaret artmıştır. Şehirler zenginleşmiş ve dünya yeni bir refah dönemine girmiştir.

İskit ve Sarmatların (MÖ 1000) milli kahramanları konu alan altın toka yapımında ileri oldukları bilinmektedir. Dördüncü ve dokuzuncu yüzyıl aralarında ise altın kase, vazo işçiliğinde en güzel örnekleri vermişlerdir. Bu eserlerden bir kısmı New York, Morgan kolleksiyonunda teşhir edilmektedir.

Türkler müslümanlığı kabul ettikten sonra altından eşya yapımını azaltmışlardır. Altın eşyayı sadece süs olarak kullanmışlardır.

Çıkarılan yerler: Mersin, Antakya, Niğde, Balıkesir, Kütahya, Bursa, İzmir ve çevresidir. Dünyada ise Yeni Gine’de çıkartılır.

ALTIN NASIL BULUNDU?
Altın, dünyanın geniş bir bölümünde düşük konsantrasyonlarda bulunur. Yer küresinin tahminen 0,001 ppm (milyonda bir)ini teşkil eder. Kalaverit (Au2Te4), silvanit (Au2Ag2Te6) ve krennerit (Au8Te6) mineralleri olduğu gibi bakır ve kurşun minerallerinde de eser miktarları bulunabilir. Volkanik kuvarsların içinde, akarsuların kumlu yataklarında toz ve külçe halinde bulunur.

2006 sonu itibari ile tarih boyunca çıkarılan altının 158,000 ton olduğu tahmin edilmektedir. Benzer bir görüş National Geographic dergisinin Ocak 2009 sayısında "Tüm tarih boyunca sadece 161.000 ton altın çıkarıldı, bu miktar iki olimpik havuzu doldurmaya ancak yetiyor." yorumu ile yer bulmuştur. Bahsedilen miktardaki altının hacmi kenarları 20,28 metre uzunlukta olan bir kübe eşittir. Eğer onsu 1000$'dan hesaplanırsa kübün değeri yaklaşık 5,2 trilyon dolar olacaktır.

ALTIN NASIL ELDE EDİLİR?

Altın cevherleri, “metalik altın ihtiva eden cevherler” ve “bileşikleri halinde altın ihtiva eden cevherler” olarak sınıflandırılır.

bigPara.com