2. Varlık Barışı için 100 bin kişiye mektup gitti

2. Varlık Barışı için 100 bin kişiye mektup gitti
2. Varlık Barışı için 100 bin kişiye mektup gitti

Maliye Bakanlığı, Varlık Barışı için broşür de bastırdı.

ANKARA - Maliye Bakanlığı, 2. Varlık Barışı uygulaması seferberliğini başlattı. Yurtiçinde 100 bin kişiye gönderilen mektuplarla, vatandaşlara, ‘varlık barışından faydalanmanız menfaatinize’ denilirken, üç ayrı ülkede düzenlenecek toplantılarla da dışarıdaki varlıklara dönüş çağrısı yapılacak. 

10 bin afiş bastırıldı
Çeşitli yasalarda değişiklik öngören Torba Kanunu’nun 10 Temmuz 2009 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla birlikte ikinci kez yürürlüğe giren varlık barışı için yoğun bir tanıtım kampanyası başlatıldı.
Gelir İdaresi Başkanlığı, varlık barışı için 10 bin afiş ve binlerce broşür bastırdı. ‘Yepyeni Bir Başlangıç İçin Varlık Barışı’ başlıklı afişlerde, vatandaşlara, “Yurtiçinde ve yurtdışındaki varlıklarınızı beyan edin, hem vergisel avantajlardan yararlanın, hem de ülke ekonomisine katkıda bulunun. Beyan süresi için son gün 30 Eylül 2009. Kaçırmayın” deniliyor.
1 Haziran 2009 itibarıyla sahip olunan ve yurtdışında bulunan varlıklarla yurtiçinde bulunan ancak işletmenin özkaynakları içinde  yer almayan varlıkların 30 Eylül 2009’a kadar bildirim veya beyana konu edilebileceği belirtilen mektupta, bildirim veya beyana konu edilen varlıklar nedeniyle 1 Ocak 2008 öncesine ilişkin hiçbir vergi incelemesi ve tarhiyatı yapılmayacağı yineleniyor.

Maliye tanıtım turunda
Bu arada Maliye Bakanlığı, yurtdışında tanıtımı için de hazırlık yapıyor. Bu çerçevede, Almanya, Belçika ve Rusya’da ‘Türkiye’de yatırım olanakları ve teşvikler’ konulu toplantılar düzenlenecek ve toplantılara Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Gelir İdaresi Başkanı Mehmet Kilci de katılacak.
11-12 Eylül’de Almanya’nın Köln kentinde gerçekleştirilecek ilk toplantı, Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) desteğiyle yapılacak. Bu toplantıya Almanya’nın yanı sıra Hollanda ve Fransa gibi ülkelerdeki Türk işadamları da davet edilecek. TUSKON, Belçika ve Lüksemburg’u kapsayacak şekilde Belçika’da tertip edilecek toplantıyı da koordine edecek. Son toplantı Maliye Bakanlığı ile TOBB tarafından Moskova’da yapılacak.
Bu arada 1. Varlık Barışı uygulamasında toplam 8 bin 200 beyanname verildi. Bu beyannamelerde 10 bin 216 varlık için  varlık barışı istendi. Başvurularda, 10 milyar 748 milyon 737 bin lirası yurtdışından, 4 milyar 83 milyon 331 bin lirası da yurtiçinden olmak üzere 14 milyar 832 milyon 69 bin liralık kaynak, barışa konu edildi. (aa)