20 milyar dolar için 4 ülke sırada

20 milyar dolar için 4 ülke sırada
20 milyar dolar için 4 ülke sırada
Akkuyu'dan sonra Sinop'ta kurulacak olan ve 20 milyar doları bulması beklenen nükleer santral projesi için 4 ülke ile anlaşmaya varıldı.
Haber: NEŞE KARANFİL - nese.karanfil@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Akkuyu nükleer santralından sonra ikinci nükleer santralını Sinop’a kurmayı planlayan Türkiye 4 ülke ile görüşme yapacak. 20 milyar doları bulması beklenen bu proje için yaklaşık 1-1.5 yıldır Japonlarla görüşmeler yapılıyordu ancak Fukuşima santralında patlamayla görüşmeler sekteye uğradı. Şimdi Japonya, Güney Kore, Çin ve son olarak Kanadalı Candu ile Sinop’a kurulacak santral için görüşmeler yürütülecek, fizibilite çalışmaları yapılacak. Candu şirketi ile dün altı ay sürecek fizibilite çalışmalarının imzası atıldı. 6 ay boyunca projenin ekonomik, teknik, çevresel ve finansal boyutları üzerinde çalışılacak. Şu aşamada en belirgin gözüken durum; “Çin’in devlet garantisi istemediği, Güney Kore’nin ise geçmişten beri devlet garantisinde ısrarcı olduğu”. Ancak Japonya ve Güney Kore’nin en önemli avantajı nükleer güç santrallarının tasarımından işletimine kadar her aşamasına yapabilecek yetkinliğe sahip ülke olarak kabul ediliyor. Çin için ise eski teknolojiyi kullandığı eleştirileri yöneltiliyor. 

ÇİN: Nisanın ilk haftasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Çin’e bir gezi gerçekleştirdi. Sinop santralı için Çin’le de görüşülmeye karar verildi. Görüşmeyi detaylandırmak için Enerji Bakanlığı’ndan bir heyet Çin’e gidecek. Dünyada inşa halindeki her beş reaktörden ikisi Çin’de. Çin’de, önümüzdeki 3 yıl içinde 20 reaktör hizmete girecek. Nükleer konusunda devlet destekli iki büyük kurum olan ‘China National Nuclear Corporation’ ile ‘China Guangdong National Power Corporation’ 3G diye bilinen 3. nesil teknolojiyi kullanıyor. 3G Fransızlar EPR (Avrupa Basınçlı Su Reaktörleri) teknolojisinin daha modern ve düşük maliyetli olanı. Çin bu ‘düşük maliyetli’ 3G teknolojisini Güney Afrika ve Pakistan’ın yanı sıra Vietnam, Tayland, Malezya, Singapur’a satmayı planlıyor. 

KANADA: Kanadalı Candu firması ile sözleşme imzalandı. Sinop’ta kurulacak nükleer santralda Çin’in önde gelen şirketlerinden CNI23 de projede olacak. Canada Deuterium Uranium kelimelerinin baş harflerinden oluşan CANDU reaktörleri, 1960’larda tasarlanan ve geliştirilen basınçlı ağır su ile çalışan Kanada’ya ait bir nükleer elektrik santralı tipi. Kurulan ilk CANDU tipi reaktör 1962 ve 1987 seneleri arasında çalıştı ve Kanada’nın ilk nükleer enerji santralı oldu. Bu reaktör tipi Kanada başta olmak üzere, Hindistan, Güney Kore, Çin, Arjantin, Romanya ve Pakistan’da kullanıldı. 

JAPONYA: Japonya ile uzun bir süre Sinop ile ilgili görüşmeler sürdü. Fukuşima santralındaki patlamadan önce Japonya Türkiye’ye nükleer santralın da içinde olduğu bir yatırım paketi sunmuştu. Japonya bu yatırımları Türkiye’de yaparak Avrupa’ya da açılmak istiyordu. Artık ‘imzalandı’ derken Japonya’daki deprem meydana geldi. 

GÜNEY KORE: Güney Kore ile daha önce de nükleer santral konusunda görüşen Türkiye, Hazine garantisi yüzünden görüşmeleri bitirdi. Güney Kore’nin APR1400 adlı gelişkin güç reaktörü bulunuyor. Gelişkin güvenlik ve deprem dayanıklılığı özelliklerine sahip. Hesaplanan maksimum kalp hasarı olasılığı yüz bin yılda 1. modeli bulunuyor.

bigPara.com