'20 milyar dolarlık sermaye gelir'

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Başkanı Charles Dallara, Türkiye'ye gelecek yıl 20 milyar dolar düzeyinde bir doğrudan yabancı sermaye geleceğini tahmin ettiklerini söyledi.

SİNGAPUR - Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Başkanı Charles Dallara, Türkiye'ye gelecek yıl 20 milyar dolar düzeyinde bir doğrudan yabancı sermaye geleceğini tahmin ettiklerini söyledi.
Banka ve finans kuruluşlarının tamamına yakınının üyesi olduğu IIF'nin Başkanı Dallara, Türkiye'deki ekonomik iyileşmelere de değindi. Dallara, özellikle bu yıl bankacılık başta olmak üzere önemli bir yabancı sermaye ilgisi olduğunu kaydetti.
AB de etkiledi
Özellikle AB yolunda alınan önlemlerin ve reformların Türkiye piyasasına ilgiyi artırdığını vurgulayan Dallara, AB sürecinde, yalnızca özel portföy cinsinden sermaye değil, doğrudan yatırımın da artan oranda Türkiye'ye gelmesini beklediklerini söyledi. Uygulanan politikaların kararlı şekilde sürdürülmesinin piyasalardaki güveni artıracağını belirten Dallara, istikrarlı politikaların da uzun vadeli sermayenin aradığı koşullardan olduğunu hatırlattı.