20 milyon dolar ciroyu buldu Moskova'nın yolunu tuttu

Yurtiçi cirosu geçen yıl 20 milyon doları yakalayan Sultanahmet Kötfecisi yurtdışına açıldı.

MOSKOVA - Yurtiçi cirosu geçen yıl 20 milyon doları yakalayan Sultanahmet Kötfecisi yurtdışına açıldı. Sultanahmet Köftecisi, Moskova Ramstore Alışveriş Merkezi Sevastopolsky'de ilk dükkânını Rusçada 'çok güzel, harika' anlamına gelen 'Bot-Tak' adıyla açtı. Rusya'da açılacak alışveriş merkezleriyle anlaşmalar yaptıklarını belirten Sultanahmet Köftecisi'nin sahibi Önder Tor, bu ülkedeki dükkân sayısını 50'ye çıkarmayı hedeflediklerini söyledi. Rusya'da dükkân açma teklifinin kendilerine Koç Holding Perakende ve Turizm Grubu Başkanı Ömer Bozer'den geldiğini belirten Tor şunları kaydetti:
'Tarihi öne çektik'
"Bu amaçla Rusların yoğun olarak tatil yaptığı Antalya'da 1500'er yataklı üç tatil köyünde, 'Sultanahmet Köftecisi gecesi' yaptık. Yoğun ilgi oldu. Bunun üzerine Rusya'da yatırıma karar verdik. Yurtdışında yatırımı 2007 yılında planlıyorduk. Ancak Ömer beyin isteği üzerine tarihi öne çektik. Daha önce de Türkiye'de Migros'a mal verdiğimiz için bizi tanıyorlardı. Bize güvendiler ve ortak oldukları alışveriş merkezine davet ettiler. Böylelikle ilk dükkânımızı açmış olduk."
Moskova'da açılan Sultanahmet Köftecisi'nde yedi kişi çalışıyor. Önder Tor Moskova'da yabancı şirketlerin en büyük sıkıntısının eleman temini olduğunu belirterek şunları söyledi:
"Çünkü Rusya'da iki gün çalışan iki gün çalışmıyor. Bu nedenle sıkıntı çekiyoruz. Personel sorununun çözümü için Türkiye'de olduğu gibi bir yer kiralayıp üniversite öğrencilerini eğiteceğiz ve saat ücretiyle çalışan eleman alacağız. Burada aylık ücretler 300-400 dolar arasında. Bunlar çok düşük rakamlar değil." diyor. Eleman temininde sıkıntı çektiğini söyleyen Tor, Rusya'da et fiyatlarından ve kaliteden ise çok memnun. Rusya'da etin fiyatı Türkiye'ye göre yüzde 50 oranında daha düşük. Bu da Sultanahmet Köftesi'nin maliyeti içinde Türkiye'de etin yüzde 50 olan ağırlığını yüzde 35'e çekiyor. Tor daha sonraki hedeflerinin Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Romanya ve Polonya'da yatırım olduğunu belirterek "İlk olarak Polonya'nın başkenti Varşova'da bir dükkân açacağız. Yer bakıyoruz" diyor.
'Zor şartlarda büyüdük'
Türkiye'de İstanbul, Bodrum ve Marmaris olmak üzere toplam 55 dükkânı bulunan Sultanahmet Köftecisi, 2008'de Türkiye genelinde 75 dükkâna ulaşmayı planlıyor. Geçen yıl 20 milyon dolar ciroya ulaştıklarını belirten Önder Tor, Türkiye'de pişmemiş köfteleri kendi tesislerinde ürettiklerini ve yıllık üretimlerinin 8 bin ton olduğunu söyledi. Tor, İstanbul Dudullu'da yeni bir et parçalama ünitesi kurduklarını, 2006 yılında devreye gireceğini söyledi. Türkiye'de 9 yıldır altyapıyla uğraştıklarını belirten Tor, "Zor şartlar altında geliştik. Türkiye'de profesyonelliğe ulaştık. Artık yurtdışında yaygınlaşacağız " dedi. Türkiye'deki dükkânlarını İstanbul konseptiyle yeniden dizayn ettiklerini belirten Önder Tor, "Açtığımız bütün şubeler kendimizin. Yurtdışındakini de kendimiz açıyoruz. Türkiye'deki bütün şubelerimizi yeniliyoruz. Konseptimizi 'Milattan Önceden Cumhuriyete İstanbul' şeklinde yapıyoruz" diye konuştu.
Sultanahmet'te 'Başka şubemiz yoktur' yazısıyla hizmet veren Sultanahmet Köftecisi'nin (Selim usta) sahibinin amcası olduğunu ifade eden Tor konuşmasını şöyle sürdürdü: "1985'te amcamdan ayrılıp, zincir dükkân kurduk. Amcam, 'Başka yerde şubemiz yok' diyor, üzülüyorum. İsim hakkını önce biz aldık. Amcamlara da bu isim hakkını kullanması için kendimiz izin verdik."