20 milyon mark hangi siyasi partiye gitti?

Yimpaş'ın üst düzey yöneticilerinin Almanya'dan Türkiye'ye 1999 yılında bir siyasi partiye yardım için 20 milyon mark (yaklaşık 10 milyon avro) gönderildiğini itiraf ettikleri belirtildi.

İSTANBUL - Yimpaş'ın üst düzey yöneticilerinin Almanya'dan Türkiye'ye 1999 yılında bir siyasi partiye yardım için 20 milyon mark (yaklaşık 10 milyon avro) gönderildiğini itiraf ettikleri belirtildi.
Yimpaş'ın Almanya'daki iflas talebini değerlendiren İflas Masası'nda görevli avukat Karl Heinrinch Lorenz, şirketin üst düzey yöneticilerini sorguya çektiğini belirterek, "Türkiye'ye gönderilen 20 milyon markın bir siyasi partiye yardım olarak verildiğini söylediler" dedi. Kanal D'de yayımlanan 32. Gün programına konuşan Lorenz, şunları söyledi: "Önce konuşmak istemediler. Ancak kendilerini mahkemeye vereceğimi söyleyince parayı Türkiye'ye bir partiye yardım olarak gönderdiklerini itiraf ettiler. Parti seçimi kazanırsa kendilerine yardım edeceğini söylediler. Fakat partinin ismini veremem."
İslami kesimin Almanya'daki önemli temsilcilerinden olan, ancak İslami holdinglere hukuk savaşı açan Berlin İslami Cemaat Başkanı avukat Abdurrahim Vural ise, paraların önemli kısmının Milli Gazete ve Kanal 7'ye aktarıldığını belirterek "Bu, belgelerle ortada. Mağdurlar bu kurumlardan hak talebinde bulunabilir" dedi.
'AKP'nin sonu olur'
Vural, Almanya'da, 'Faiz yiyen Kâbe yolunda anasıyla zina yapmış sayılır' diyerek cemaatten para toplayan İmam Hasan Damar'ın da GAP Holding'in içinde yer aldığını belirtip konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Bunlar İslam cemaatini sattılar. Dini suistimal etmeselerdi bu dolandırıcılar başarılı olamazdı. Şimdi AKP'de olan eski RP milletvekilleri vatandaşın gözünü boyadı. Erbakan kabirde nur olması için Kanal 7'ye para verilmesini istedi. Mağdurlar dolandırıcılarla beraber Kanal 7 ve Milli Gazete'den haklarını talep edebilir. Çünkü dolandırıcılarla işbirliği yaptılar. Vatandaşı dolandırmak için sahte röportaj yaptılar. Yok 'Japonya'yla yarışıyorlar' diye. Holdingler tarafından Kanal 7'ye aktarılan para 9 milyon mark değil de 90 milyondur. Belki daha da fazladır. Kanal 7 şimdi ise, Yimpaş ve Deniz Feneri tarafından finanse ediliyor."
Vural, AKP'nin neden Yimpaş'ın üzerine gitmediği sorusuna ise, "Çünkü üzerine giderlerse AKP'nin sonunun geleceğini biliyorlar. Arkasından bakanları, milletvekilleri çorap söküğü gibi gelir" yanıtını verdi.