20 yıllık dolar tahvile yoğun ilgi

Hazine, dolar cinsinden 20 yıl vadeli tahvil ihracı gerçekleştirmek için Citigroup ve Morgan Stanley'e yetki verdi.

ANKARA - Hazine, dolar cinsinden 20 yıl vadeli tahvil ihracı gerçekleştirmek için Citigroup ve Morgan Stanley'e yetki verdi. Londra'daki bankacılık kaynaklarına göre, toplam 14-15 milyar dolar talep gelen Hazine'nin tahvil ihracında satış miktarı ise 1.5 milyar dolar düzeyinde bekleniyor. Bazı kaynaklar ise miktarın bu tutarın da üzerine çıkabileceği tahmininde bulunuyor. Kaynaklar ayrıca 20 yıl vadeli tahvilin getirisinin ise yüzde 7.55 civarında olabileceğini söyledi.
Dün Hazine'den yapılan yazılı açıklamada ise, 2005 yılı dış borçlanma programı çerçevesinde dolar cinsi 20 yıl vadeli tahvil ihracı için Citigroup ve Morgan Stanley'e ortak lider bankalar olarak yetki verildiği duyuruldu. Hazine'nin dolar cinsi yeni tahvil ihracı, bankacılara göre avro tahvillere olan talebi de artırdı.
Geçen yıl 5 milyar dolarlık dış borçlanma hedefini aşan ve yıl içinde yaptığı toplam altı avro tahvil ihracıyla 5.75 milyar dolar kadar borçlanan Hazine, 2005 yılı için henüz bir dış borçlanma hedefi açıklamadı. Yeni yılın ilk aylarında, dış borç yükümlülükleri ve piyasaların daha uygun şartlar oluşturması nedeniyle söz konusu ihraç bir süredir bekleniyordu.