200 kişiye Bosch'tan iş

Dizel motorların gürültüsünü azaltan üçüncü nesil Common Rail enjektör sistemlerini gelistiren Bosch, talebe yetişmekte zorlanınca Bursa'da 15.5 milyon avroluk yeni tesisilerini dün hizmete açtı.
Haber: ADİL KÜÇÜK / Arşivi

BURSA - Dizel motorların gürültüsünü azaltan üçüncü nesil Common Rail enjektör sistemlerini gelistiren Bosch, talebe yetişmekte zorlanınca Bursa'da 15.5 milyon avroluk yeni tesisilerini dün hizmete açtı. Bu yıl 200 kişinin istihdam edileceği yeni tesiste her yıl kademeli olarak çalışan sayısının artacağı belirtildi. Fabrikanın açılış töreninde konuşan Bosch Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Karl Novak, üretilen enjektör sistemlerinin 30'un üzerinde ülkeye ihraç edildiğini belirterek, "Otomotiv sektörünün geleceğinde önemli bir yer tutan bu sistemi Türkiye'de üretmekten mutluyuz. Araçların hava kirliliğine olan olumsuz etkilerini makul seviyelere çeken bu sistem aynı zamanda yakıt tasarrufu da sağlıyor" dedi. Dizel sistemlerinden 2005 yılında 543 milyon avro ciro gerçekleştirdiklerini, 2001 yılında 2 bin 900 olan çalışan sayısının 4 bin 300'e yükseldiğini dile getiren Yönetim Kurulu Başkanı Novak, şöyle konuştu:
"İhracatımız son dört yılda 255 milyon avrodan 435 milyon avroya yükseldi. Bunu markanın gücü ve Türk insanının hedefe koşma arzusuna bağlıyorum. Türkiye'de faaliyetlerimiz artarak devam edecek."
'Yatırımı artırdık'
Alman Büyükelçisi Dr. Eckhart Cuntz ve Bursa Valisi Nihat Canpolat'ın da katıldıgı törende konuşma yapan Bosch Sanayi Genel Müdürü Gürcan Karakaş ise, grubun 2005 yılında Türkiye ortalamasının çok üzerinde büyüdüğüne dikkat çekti. Karakaş, "2004 yılında Türkiye'deki toplam yatırımımız 125 milyon avro iken 2005 yılında bu rakamı 229 milyon avroya yükselttik. 2006 yılında yatırım hedefimiz ise 125 milyon avroyu aşmaktadır. Türkiye'de Bosch markası ile bir başarı öyküsü yazıyoruz. Açılış törenini gerçekleştirdiğimiz yeni üretim tesisimiz bu öykünün yapıtaşlarından biri. Daha yapacak çok işimiz var. Türkiye ile birlikte büyümeye kararlıyız" diye konuştu.
Dizel teknolojisi üretiliyor
Bosch'un Bursa'daki 24 bin 200 metrekare kapalı alana sahip dün açılışı yapılan yeni tesisi ile fırmanın kentteki üretim alanı toplam 117 bin 350 metrekareye çktı. Yeni tesiste Common rail dizel enjektörlerinin yanı sıra enjektör komponentlerinin de üretileceği belirtildi. Üretimin büyük kısmının ihracatta değerlendirileceği ifade edildi.