200 yıldır tuz ihtiyacı mağaradan karşılanıyor

200 yıldır tuz ihtiyacı mağaradan karşılanıyor
200 yıldır tuz ihtiyacı mağaradan karşılanıyor
Yozgat'ın Yerköy ilçesi Sekili Beldesindeki mağarada iki asırdan daha fazla süredir çıkarılan kaya tuzu günümüzde de farklı amaçlarla kullanılmaya devam ediyor.

İki asırdan daha fazla bir süredir işletilen tuz havzasında kaya tuzu elde edebilmek üzere dağların delinmesi sonucunda oluşan tuz mağarası egzotik bir görüntüye sahip olurken, elde edilen kaya tuzu farklı amaçlarla kullanılmaya devam ediyor. 

2004 yılına kadar TEKEL tarafından işletildikten sonra özelleştirilerek, kiraya verilen kaya tuzu mağarasında, Maden Tetkik ve Arama (MTA) Genel Müdürlüğü tarafından yapılan araştırmaya göre kaya tuzu kalınlığı 200 ile 400 metre arasında değişiyor. Yaklaşık 70 metre derinliğe, 500 metre uzunluğa sahip mağara içindeki 55 civarındaki galeriden günlük 500 ton civarında çıkarılan kaya tuzu şu günlerde özellikle karayollarındaki buzlanmaları önlemeye yönelik olarak değişik bölgelere gönderiliyor.
 
ÜÇ AYRI SEKTÖRE HİZMET VERİYOR
Sekili Beldesi Kaya Tuzu Havzasının işletmeciliğini üstlenen Gökay İnşaat Madencilik Şirketi işletme sorumlusu Mahmut Buluç, kaya tuzunun kara yolları, hayvancılık ve tekstil sanayi dışında, son yıllarda bazı sağlık merkezlerinde kurulan odaların zemin, tavan ve duvarlarına döşenerek astım hastalarının tedavisinde, heykel oymacılığı, süsleme gibi alanlarda da kullanıldığı yönünde bilgilerin bulunduğunu, ancak kendilerinden belirli sektörler dışında henüz bu yönde bir talepte bulunulmadığının altını çizdi. 

Türkiye 'nin en kaliteli kaya tuzunun Sekili havzasında bulunduğunu ileri süren Buluç, “Üretimini yaptığımız kaya tuzunu 3 ayrı sektöre göre hazırlıyoruz. Toz kısmını tekstil sanayi kullanıyor, kaya halindeki tuzu besicilerimiz, konkasör tesislerimizde kırımını yaptığımız tuzu da kara yollarında buzlanmaya karşı kullanılmaktadır. Buzlanmaya yönelik kullanılan ithal ürünlerden çok daha ucuz olan kaya tuzu, hem belediyeler hem de Kara Yolları Genel Müdürlüğü tarafından tercih edilmektedir” dedi. 

Tesiste 12 kişinin istihdam edildiğini bildiren işletme sorumlusu Mahmut Buluç, talebe göre üretim yaptıklarını, günlük üretimlerinin en düşük 500 ton civarında olduğunu bildirerek, şöyle konuştu: 

“Kaya tuzu, kara yollarındaki buzlanmanın önlenmesi, tekstil sanayi ve hayvancılık sektöründe kullanılıyor. Tuz havzasının bulunduğu bölge yaklaşık olarak 30 bin metrekare civarında. 200 yıldan fazla bir süredir buradan tuz çıkarıldığı söyleniyor. Eskiden yapılan çalışmalarla bizim şuandaki çalışmalarımız arasında fark var. Biz teknolojiye dayalı, biraz daha hızlı üretim, daha fazla üretim yapıyoruz. Dolayısıyla aşağı yukarı Türkiye'de de göndermediğimiz bölge kalmadı. Bursa bölgesinden tutun, Karadeniz bölgesine, Akdeniz bölgesine, İç Anadolu bölgesine, belediyeler ve karayollarına tuzumuzu gönderiyoruz. Maliyet açısından kaya tuzu biraz daha uygun.” 

Buluç, önümüzdeki dönemde Sekili Beldesinde rafineri tuz işleyecek bir fabrikanın kurulmasının planlandığını, bu yönde çalışmaların ve hazırlıkların devam ettiğini sözlerine ekledi. (AA)

bigPara.com

  ETİKETLER:

  Akdeniz

  ,

  Türkiye

  ,

  Anadolu

  ,

  Cunda