'2004 son zarar ettiğimiz yıl'

Tansaş Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, şirketin amortismandan kaynaklanan net zararının bu yılın sonunda büyük olasılıkla bitmiş olacağını söyledi.

İSTANBUL - Tansaş Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, şirketin amortismandan kaynaklanan net zararının bu yılın sonunda büyük olasılıkla bitmiş olacağını söyledi. Tansaş'ın 2004 yılı sonuçlarına ilişkin düzenlenen basın toplantısında konuşan Aclan Acar, "2004, esas faaliyetlerimizden zarar ettiğimiz son yıl olacak, bu yıldan itibaren esas faaliyetlerimizde kâra geçmeyi amaçlıyoruz. Amortismandan kaynaklanan net zarar rakamı da bu sene sonunda ortadan kalkacak" dedi.
Doğuş Grubu'nun iştiraki Tansaş, faiz, amortisman ve vergi öncesi kârını (FAVÖK) 37.4 milyon dolara, satışlarını ise dolar bazında yüzde 48 artışla 801 milyon dolara yükseltti. Amortismanların bilanço kârı üzerindeki baskısı nedeniyle geçen yıl olduğu gibi 2004 yılı sonunda da zarar açıklayan Tanşas'ın net dönem zararı 48.9 milyar YTL oldu. Şirketin 2003 yılı net dönem zararı 81.6 milyar YTL düzeyindeydi.
FAVÖK kârı 50.1 milyon YTL, satışları yüzde 25 artışla 1 milyar 75 milyon YTL'ye ulaşan Tanşas'ın bu yıl sonunda FAVÖK kârının 59.5 milyon YTL'ye ulaşması öngörülüyor. Tansaş ayrıca 2005 yılında 40 milyon dolar, 2006'da ise 30 milyon dolar yatırım yapmayı hedefliyor. Türkiye genelinde organize perakende pazarındaki payını, 2004 sonunda yüzde 8.1'e yükselten Tansaş, 2005'te de 0.5 puan artışla pazar payını yüzde 8.6'ya çıkarmayı öngörüyor.
'Yoğun rekabet var'
Perakende sektöründeki rekabetçi yapıya dikkat çeken genel müdür Servet Topaloğlu ise yüzde 9.3'lük tüketici enflasyonuna karşılık Tanşas'ın fiyatlarını binde 6 oranında düşürdüğüne işaret etti.
Toplantıda soruları yanıtlayan Aclan Acar, "2005'in sonundan itibaren Tansaş temettü dağıtabilir bir şirket haline gelecek. Zaten bu sonuçlar, üç yıl önce yaptığımız plana da uygun" diye konuştu. Stratejik ortaklığa ilişkin bir soruya ise Aclan Acar, "Tansaş stratejik anlamda bir yabancı ortaklığa gidebilir, ancak bunun için bir karşı taraf olması lazım. Şu anda böyle bir taraf yok" yanıtını verdi.
Pazarın kendi içinde konsolidasyona gitmesinin ise çok kısa vadede görülmeyebileceğini de söyleyen Acar, "Pazarın biraz daha baskı altında kalması böyle bir sonucu getirebilir. Rekabetçilik atarsa, şirketlerin öz kaynakları yetersiz kalırsa, pazar böyle bir konsolidasyonu dikte ettirebilir" diye konuştu.