2005 özelleştirmeye damga vurdu

Türkiye'nin gündemine 1985'te giren özelleştirme, toplumsal tepkilerin yanı sıra yasal zemindeki boşluklar, ekonomideki olumsuzluklar nedeniyle yabancıların ve büyük yerli şirketlerin ilgisiz kalması sonucu, başarılı çizgi yakalayamadı.

ANKARA - Türkiye'nin gündemine 1985'te giren özelleştirme, toplumsal tepkilerin yanı sıra yasal zemindeki boşluklar, ekonomideki olumsuzluklar nedeniyle yabancıların ve büyük yerli şirketlerin ilgisiz kalması sonucu, başarılı çizgi yakalayamadı. Türkiye'nin IMF'nin büyük sapmalar olmadan uygulanan ekonomi programını 3 yıl uzatması ve AB'ye tam üyelik için müzakere tarihi alınması, özelleştirmeye yabancıların ve Türk şirketlerinin ilgisini artırdı. Yıllardır ağır-aksak yürüyen özelleştirme bu ilgiye paralel hedeflerin üzerinde bir rakama doğru gidiyor.
14.35 milyar dolarlık satış
Dün gerçekleştirilen Tüpraş özelleştirmesi hariç 2005'te bugüne kadar 10 milyar 213 milyon dolarlık özelleştirme yapıldı. Bugüne kadar satışı tamamlanan toplam 458.3 milyon dolarlık özelleştirme oldu. Halka arzlar başta olmak üzere tesis, varlık satışı, İMKB'deki satışların toplamı ise 1 milyar 348 milyon dolara ulaştı. 6.55 milyar dolarlık Telekom ve 613.5 milyon dolarlık araç muayene istasyonlarının da dahil olduğu onay ve sözleşme aşamasındaki özelleştirmelerin toplamı ise 8.4 milyar oldu. Tüpraş hariç 2005 yılında bugüne kadar yapılan tüm özelleştirmelerin toplamı 10 milyar 213.2 milyon dolar olurken, dünkü Tüpraş özelleştirmesiyle birlikte bu tutar 14 milyar 353.2 milyon dolara ulaştı.