'2005 yılı dönüm noktası'

Devlet Bakanı Ali Babacan, 2004 sonu itibarıyla Türkiye'nin ekonomik krizden çıkış sürecini tamamladığını ve 2005 ile birlikte yeni bir atılım sürecine girildiğini söyledi.

ANKARA - Devlet Bakanı Ali Babacan, 2004 sonu itibarıyla Türkiye'nin ekonomik krizden çıkış sürecini tamamladığını ve 2005 ile birlikte yeni bir atılım sürecine girildiğini söyledi. Devlet Bakanı Babacan, Türkiye İnşaat Sanayicileri İşveren Sendikası tarafından düzenlenen 'Mali Politikalar ve Yatırımlar' konulu toplantıda yaptığı konuşmada, "Hükümetin popülizme saptığı, ekonominin koordinasyonsuz olduğu" yönünde yapılan eleştirilerin tümüyle afaki olduğunu kaydetti.
Türkiye'nin 2005 yılı ve sonrasının bundan önceki hiçbir yılla karşılaştırılamayacağını ve bu nedenle yeni bir söylem gerektiğini ileri süren Babacan, yapısal reformlar konusunda IMF'yle yapılan çalışmaların da bundan sonra giderek azalacağını ve bunun yerini AB'yle ilgili reformların
alacağını ifade etti. Babacan, "2004 sonu itibarıyla artık Türkiye ekonomisinde krizden çıkış bitmiştir. 2005 yeni bir atılım sürecidir" diye konuştu.
AB'yle başlatılacak müzakerelerin ekonomi ağırlıklı olacağını da sözlerine ekleyen Babacan, "Nasıl müzakereler ekonomi ağırlıklı olacaksa Türkiye ekonomisi de müzakereler ekseninde ilerleyecektir" diye konuştu. 17 Aralık sonrasında Türkiye'nin takvime uygun gittiğini, hiçbir konuda geç kalınmadığını belirten Babacan, müzakere döneminde tüm tarafların desteğini istedi. Ali Babacan, Türkiye'nin AB yolundaki reform sürecinin kolay olmayacağını, her zaman sıkıntılarla karşı karşıya kalınabileceğini vurgulayarak, "Hedef sadece AB üyesi etiketi almak değil, asıl hedef halkımızın yaşam kalitesinin yükseltilmesidir" dedi. Babacan tamamlanan her müzakere başlığının Türkiye'nin yaşam kalitesini bir adım daha ileri götüreceğini savundu. Babacan, şöyle devam etti:
'AB önemli rol oynayacak'
"Ekonomik Program, Dünya Bankası ve IMF desteği ile devam ediyor. Bu seneden sonra yapısal reformların ağırlığı, AB ekseninde olacak. Yapısal dönüşüm sürecinde IMF yavaş yavaş devreden çıkacak, AB önemli rol oynayacak. Uzun vadede siyasi istikrar için AB'nin de çok faydası olacak."
İşsizliğin arttığına ilişkin yorumlara da karşı çıkan Babacan, Türkiye'de hem işgücünün hem de istihdamın mevsimsellik gösterdiğini vurguladı. Son bir yılda işgücüne 856 bin kişi katılmasına rağmen 936 bin kişinin işe kavuştuğunu ifade eden Babacan "0.7 düşüş iyi ama bizim için yeterli de değil" dedi. Babacan, bütçedeki yatırım ödeneklerinde sürekli bir sınırlama olacağını da kaydetti.