2005'in son dev satışını TMSF yapıyor

Yılın ikinci yarısında hızlanan TMSF ve Özelleştirme İdaresi'nin dev ihalelerine bugün bir yenisi daha eklenecek. Uzanların medya ve çimento grubu şirketlerini satan TMSF, bugün yine Uzanlara ait Telsim'in satış ihalesini gerçekleştirecek.

İSTANBUL - Yılın ikinci yarısında hızlanan TMSF ve Özelleştirme İdaresi'nin dev ihalelerine bugün bir yenisi daha eklenecek. Uzanların medya ve çimento grubu şirketlerini satan TMSF, bugün yine Uzanlara ait Telsim'in satış ihalesini gerçekleştirecek. Grubun borçlarına karşılık Fon'a devredilen Telsim'in satış ihalesi, bugün saat 11.00'de İstanbul Swissotel'de yapılacak. 2 milyar 804 milyon dolar muhammen bedelli şirketin ihalesine, İngiltere'den Vodafone Telekomünikasyon, Mısır'dan Orascom Akdeniz İletişim Hizmetleri, Rusya'dan Sistema Telekomünikasyon, Kuveyt'ten MTC Telekomünikasyon, Dubai'den Etisalat Telekomünikasyon ve Dubai'den Uluslararası Yatırım ve Telekomünikasyon'un katılması bekleniyor. Açık artırmada, katılımcıların tekliflerinin yer aldığı ve Bayındırbank kasasında saklanan şeffaf kutu açılarak, kısa liste oluşturulacak. Kısa liste için en yüksek fiyatı verenden başlamak üzere aşağıya doğru sıralama yapılacak. En yüksek teklif veren en fazla beş teklif sahibi açık artırmaya alınacak. 10 milyon civarında abonesi olan Telsim'in cirosunun yıl sonunda 1 milyar doların üzerinde gerçekleşmesi öngörülüyor. Telsim Genel Müdürü Mehmet Taşaltın, geçen ay, şirketin devlete 1 katrilyon lirayı aşan para ödediğini ve bunun 250 trilyonunun 2003 ve öncesine ait geçmiş yıl borçlarından oluştuğunu açıklamıştı.
Öte yandan bir soru önergesini yanıtlayan Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, hükümetleri döneminde 26 milyar 674 milyon dolarlık özellleştirme yapıldığını ifade etti.