'2006 sonrası bozulan bütçe, global krizle bizi altı yıl geriye götürdü'

'2006 sonrası bozulan bütçe, global krizle bizi altı yıl geriye götürdü'
'2006 sonrası bozulan bütçe, global krizle bizi altı yıl geriye götürdü'

Hakan Eminsoy?a göre, Türkiye?de reel olarak kriz öncesi milli gelir seviyesine ancak 2011 üçüncü çeyreğinde ulaşılabilecek.

ING Bank Genel Müdürü Eminsoy, OVP hedefleri için 'Bu ulaşılması kolay ama gerektiğinden çok yavaş bir düzelme eğilimi' dedi

İSTANBUL - ING Bank Türkiye Genel Müdürü Hakan Eminsoy, ‘2006 sonrasında bütçede başlayan bozulma global krizle birlikte bizi altı yıl geri götürdü” dedi. Türkiye’nin 2001 krizi sonrası dönemde kamunun ekonomi içindeki büyüklüğünün zaman içinde azaldığı bir istikrar programı uyguladığına dikkat çeken Eminsoy, “Bu konuda elde edilen başarının bugün bize faydası olduğu çok açıkça görülüyor. Krizde dahi piyasalarda yaşadığımız oynaklık, diğer birçok gelişmekte olan ülkeye göre sınırlı kaldı. Ama 2006 sonrasında bütçede başlayan bozulma son global krizle birlikte bizi altı yıl geri götürdü” uyarısında bulundu. 

Krizde dip geride kaldı
Krizin dip noktasının geride kaldığının kesin olduğunu, ancak kriz öncesi seviyelere geri dönmenin çok zaman alacağını ifade eden Eminsoy, “Diğer bir deyişle, daha önceki dönemlerde olduğu gibi hızlı canlanma göremeyeceğiz. Türkiye’de reel olarak kriz öncesi milli gelir seviyesine ancak 2011’in üçüncü çeyreği itibarıyla ulaşabileceğiz. Ama dip noktasına göre toparlanma başladı” dedi.
Türkiye’de finans sisteminin göreli küçüklüğü ve kompleks enstrümanların kullanılmamasının son krizde büyük avantaj yarattığına işaret eden Eminsoy, dünyadaki yeni bir krizin yaşanıp yaşanmayacağı tartışmalarına ilişkin de,
 “Son krizin bize gösterdiği bir şey de, ekonomimizin büyük oranda globalleştiği idi... Dolayısıyla dünyada yeni bir kriz dalgası yaşanırsa, bunun Türkiye’yi etkilemeyeceğini düşünmek yanıltıcı olur. Ama eğer gerçekleşirse, ikinci dalganın ilki kadar kuvvetli olmayacağı beklenebilir” şeklinde dile getirdi.

OVP ‘yavaş düzelme’ diyor
Açıklanan Orta Vadeli Program’da bu yıl bütçe açığının Gayrisafi Yurtiçi Hasıla’nın (GSYH) yüzde 6.6’sına çıkmasının beklendiğini, önümüzdeki üç yıl için açıklanan hedeflerin  ise  2010’da yüzde 4.9.2011’de yüzde 4.2012 yılında yüzde 3.2 olduğunu hatırlatan ING Bank Genel Müdürü Hakan Eminsoy, “Bizce bu, ulaşılması kolay ama gerektiğinden çok daha yavaş bir düzelme eğilimi. Daha hızlı bir düzelme hedeflenmesi, hem piyasa faizleri, hem özel sektöre kalacak kaynak, hem de öngörülebilirlik açısından çok daha güven verici olurdu” görüşünü dile getirdi.
ING Bank Türkiye Genel Müdürü Hakan Eminsoy, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile ilişkiler konusunda ise şu değerlendirmelerde bulundu: 

Mutlaka stand-by gerekmiyor
“Türkiye’nin hala ileriye yönelik belirsizlikleri azaltmak için bir dış çapaya ihtiyacı bulunuyor. Ama bunun muhakkak bir stand-by anlaşması gerektirdiğini düşünmüyorum. Çok daha esnek bir yapıda gereken güvenin sağlanması da mümkün olabilir. Nitekim son dönemde yapılan açıklamalar, daha çok Türkiye’nin IMF ile bir program imzalamadan yoluna devam edeceğine   işaret ediyor.” 

359 şubesi var
ING Bank’ın 359 şubesi, 6 bin 105 çalışanı ve 813 ATM ile Türkiye çapında hizmet verdiğini belirten Eminsoy, bankanın Türkiye’ye geldiği zaman dile getirdiği “Beş yıl içinde pazar payını 2 katına çıkarma” hedefinden vazgeçmediğini de vurguladı. (aa)