2006 yatırım rehberi (6)

Tasarrufların uzun vadeli değerlendirilmesi sistemine dayanan bireysel emeklilik sistemi (BES) özellikle sahip olduğu vergi avantajlarıyla öne çıkıyor.
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

Tasarrufların uzun vadeli değerlendirilmesi sistemine dayanan bireysel emeklilik sistemi (BES) özellikle sahip olduğu vergi avantajlarıyla öne çıkıyor. Hem bireylere hem kurumlara yönelik vergi kolaylıklarına sahip BES'te katılımcılar, katkı paylarını gelir vergisinden düşebildikleri gibi emeklilik fonlarına da vergi muafiyeti uygulanıyor. Bilindiği gibi 2006'dan itibaren başta faiz gelirleri ve borsa kazançları olmak üzere finansal yatırım araçlarına yüzde 15 oranında vergi kesintisi sözkonusu. Buna karşılık yatırım fonlarının getirileri yüzde 15'lik stopajdan muaf tutuldu.
Sistemin vergi avantajlarıyla desteklendiğine işaret eden Garanti Emeklilik Genel Müdürü Erhan Adalı, 2006'dan itibaren geçerli olacak yeni vergi yasasıyla BES fonlarının daha avantajlı hale geleceğini söyledi. Katkı paylarını gelir vergisi matrahından indiren yatırımcı için ikinci bir vergi avantajı sağladığını vurgulayan Başak Emeklilik yetkilileri ise tasarruf sahibininin BES'e sadece emeklilik endişesiyle değil, cazip bir yatırım aracı olduğu için de girmeleri gerektiğini belirtti.
Yapı Kredi Emeklilik Genel Müdürü Giray Velioğlu ise vergi avantajlarıyla daha da cazip hale gelen BES'te, sistemden erken ayrılanların uygulanan teşviklerin yerine daha yüksek vergi ödediğini hatırlatıyor. Bu nedenle katılımcıların uzun vadeli düşünmesini isteyen Velioğlu, fon seçiminde de uzun vadeli performansına bakılması gerektiğini vurguladı.
Fon seçimi önemli
Ekim 2003'te Türk yatırımcısıyla tanışan BES, geçen iki yılda hızla büyüdü. Emeklilik fonlarının toplam portföy değeri 1.2 milyar YTL'yi buldu. Portföy değerindeki değişim son altı ayda yüzde 91.69 oldu. Fonlardaki toplam yatırımcı sayısı 2 milyon 11 bini aştı.
Oyak Emeklilik yetkilileri, BES katılımcısına fon seçimiyle ilgili dikkat çekici önerilerde bulundu: "Yatırımcılar kendi yatırım tercihlerine, beklentilerine ve risk tercihlerine göre bir fon karması seçmeliler. Yapılacak en büyük hata kısa vadeli beklentilerle panik yapmak ve hatalı fon değiştirmek," Katılımcının sistemin sağladığı fon değiştirme hakkına özen göstermesini isteyen Ankara Emeklilik yetkilileri, katkı payı ödemelerinin düzenli yapılması konusunda da katılımcıları uyarıyor.
Emeklilik şirketinin seçiminin önemine işaret eden Koç Allianz yetkililerine göre katılımcılar, kendilerine aracılık eden şirketinin geçmiş hizmet ve fonlarının performansını sorgulamaları gerektiğini vurguluyor.
Bilindiği gibi BES, hangi fonlara yatırım yapılacağına ilişkin kararı katılımcıya bırakan bir sistem. Anadolu Hayat Emeklilik uzmanları, bu seçim ve dağılım yapılırken katılımcının yaşının ve emekli olmak istediği yaşın göz önünde bulundurulması gerektiğini belirtiyor. 30 yaşında bir katılımcıya agresif fonlar önerilirken emeklilik yaşı yakın olanlara daha muhafazakâr fonlar öneriliyor.
Fortis Emeklilik Genel Müdürü Sinan Erengül de yatırımcıların kendilerine en uygun emeklilik planını seçmesi gerektiğini vurguluyor. Aviva Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Keti Bonofiyel ise katılımcıların fon getirilerini, günlük ya da haftalık olarak değil, uzun dönemli sonuçları itibarıyla takip etmelerinin daha sağlıklı olduğuna dikkat çekiyor.
Anadolu Hayat Emeklilik
Şirket, katılımcı adaylarına dört ferdi, 118 standart grup emeklilik planı sunuyor. Asgari katkı payı tutarları emeklilik planlarına göre farklılık gösteriyor. Anadolu Hayat'ın en düşük katkı payı tutarı 30 YTL. 2006'dan itibaren 32 YTL'ye çıkacak. İş Bankası şubeleri ve HSBC Bank şubeleri Anadolu Hayat Emeklilik'in acentesi. Bankalar dışında şirkete acenteleri, gelecek planlama uzmanları, bölge Müdürlükleri, 444 55 00 nolu telefon ve 'www.anadoluhayat.com.tr' adresinden de ulaşılabiliyor. Şirket, 15 emeklilik yatırım fonu ile sektörde en geniş fon yelpazesine sahip.
Ankara Emeklilik
Ankara Emeklilik'in üçü Ata Portföy, ikisi Eczacıbası Portföy tarafından yönetilen toplam beş fonu bulunuyor. BES katılımcıları, satış kanalları dışında çağrı merkezi ve sesli yanıt sistemi olan 444 0 312 No'lu telefon veya www.ankaraemeklilik.com.tr adresinden şirketle irtibata geçebiliyor. Ankara Emeklilik'in uyguladığı grup planlarında en düşük katkı payı 34, ferdi planlarda ise 57 YTL.
Aviva Hayat ve Emeklilik
Başlangıçta ödenen toplu katkı payına göre değişen asgari katılım payı tutarı 80-120 YTL arasında. Şirketle 15 şehirde 28 bireysel ve üç kurumsal satış bürosuyla bağlantı kurulabiliyor. Ayrıca, 444 11 11 No'lu müşteri hattı ve 'www.aviva.com.tr'den de bilgi alınabiliyor. Aviva Hayat ve Emeklilik'in, üç emeklilik planı var. Katılımcılar, kendi risk profillerine ve ihtiyaçlarına uygun seçimi yapabiliyor.
Başak Emeklilik
Başak Emeklilik ferdi emeklilik planları için 60 YTL/30 dolar veya 30 avro, mecburi gruplar için 30 YTL/20 dolar veya 20 avro, ihtiyari gruplar için de 40 YTL/20 dolar veya 20 avro asgari katılım bedeli uyguluyor. Şirkete, bölge müdürlükleri, temsilcilikleri, Ziraat Bankası şubeleri, www.basakemeklilik.com.tr adresli site ve 444 0 999 No'lu çağrı merkezinden ulaşılabiliyor. Başak Emeklilik'in beş emeklilik fonu var. Şirket katılımcılarının yaşı yükseldikçe risk derecesi yüksek hisse fon talebinin azaldığını, genç katılımcılarda ise riskli fonlara yönelimin arttığını belirtiyor.
Fortis Emeklilik
Kurumda asgari düşük katkı payı 25 dolar. Türkiye çapında 186 Fortis şubesi aynı zamanda İdeal Emeklilik acenteliği yapıyor. İdeal Emeklilik hakkında bilgi almak isteyen yatırımcılar 'www.fortisemeklilik.com.tr' adresi veya 444 43 23 No'lu danışma hattından şirkete ulaşabiliyor. Fortis Emeklilik'in yedi yatırım fonu var. Başlangıç olarak 3 bin dolar karşılığı YTL yatıran ya da yıl içinde yatırdığı katkı paylarının toplamı bu tutara ulaşan müşteriler İdeal Emeklilik'te yüzde 8 Yönetim gider kesintisinden muaf oluyor.
Garanti Emeklilik
Garanti Emeklilik'in birseysel müşterilere sunduğu planlarda talep ettiği en düşük katkı payı tutarı 30 dolar/avro ve 45 YTL. Grup planlarında ise en düşük katkı payı 20 dolar. Şirketle tüm Garanti Bankası şubeleri, Alo Garanti Emeklilik (444 0 336) ve www.garantiemeklilik.com.tr internet sitesinden bağlantı kurulabiliyor. Garanti Emeklilik'in katılımcılar için yedi adet fonu bulunuyor.
Koç Allianz Emeklilik
Koç Allianz'ın uyguladığı en düşük katkı payı tutarı grup planlarında en az 25, ferdi planlarda ise 75 YTL. Müşteriler şirketle acente ve brokerler, direkt satış ofislerindeki müşteri temsilcileri, Koçbank şubeleri, call center ve internet sitesi kanalıyla ulaşabiliyor. Bazı kampanya uygulamalarıyla çeşitli kuruluşların mağazalarındaki standlarla da sisteme müşterileri kabul edebiliyor. Sekiz fonu bulunan şirket üç grup fonu kurmak için de Sermaye Piyasası Kurulu'na başvurdu.
Oyak Emeklilik
Oyak Emeklilik'in bireysel müşterilerine uyguladığı en düşük katkı payı tutarı 75 YTL. Geniş kapsamlı grup planlarında ise 60 YTL. Şirket, 302 Oyakbank şubesindeki 500 aracı ve 225 acentedeki 336 aracı ile faaliyet gösteriyor. Ayrıca sistem hakkında bilgi almak isteyenler, Müşteri İletişim Merkezi'ni arayarak BES ile Oyak Emeklilik ve emeklilik planları hakkında detaylara ulaşabiliyor. Şirket, katılımcılara altı emekllik fonu sunuyor.
Yapı Kredi Emeklilik
Yapı Kredi Emeklilik, bireysel müşterilere üç farklı emeklilik planı sunuyor. Akıllı Adım Hazır Emeklilik planlarında asgari katkı payı, 60 YTL ya da 30 dolar. Bu planlarda emeklilik yatırım fonları önceden belirleniyor. Kişiye özel planlarda, katılımcılar aylık asgari katkı payı olan 120 YTL ya da 60 dolar/avro üzerinde birikim yaparak yedi ayrı emeklilik fonu arasından seçim yapabiliyor. Safran planlarında ise aylık asgari 500 YTL'lik birikimlerle daha düşük yönetim gideri kesintisiyle, tüm fonlar arasından seçim yapılabiliyor. Katılımcılar 0212 336 76 00 numaralı telefondan ya da 'www.ykemeklilik.com'dan şirkete ulaşabiliyor. Kuruma, acente, broker ve Yapı Kredi Bankası şubelerinden de ulaşılabiliyor. Yapı Kredi Emeklilik'in bireysel müşteriler için yedi, grup müşterileri için de yedi adede ek olarak iki fon daha sunuyor.

- BİTTİ -