2006'da 1.5 milyar dolar gelir garanti

Özelleştirmede bu yıl rekor üstüne rekor kırılırken, yapılan vadeli satışlar nedeniyle, taksitlerden gelecek yıl elde edilecek rakam şimdiden 1.5 milyar doları geçti.

ANKARA - Özelleştirmede bu yıl rekor üstüne rekor kırılırken, yapılan vadeli satışlar nedeniyle, taksitlerden gelecek yıl elde edilecek rakam şimdiden 1.5 milyar doları geçti. Özelleştirme İdaresi'nden edinilen bilgiye göre, 2006'da Telekom'un yüzde 55'inin blok satışından gelecek para 1.4 milyar doları bulacak.
Bunun dışında diğer özelleştirmelerin taksitlerinden gelecek yaklaşık 109 milyon dolarlık rakam ile gelecek yılki tahsilat 1.5 milyar doları aşacak. Önümüzdeki yıl, Asil Çelik'in satışından 17.9 milyon dolar, Türkiye Gübre Sanayi Gemlik Gübre Fabrikası'nın özelleştirmesinden 13.3 milyon dolar, Kuşadası Tatil Köyü ve Eti Gümüş'ün satışından ise 10.3 milyon dolar alınması öngörülüyor.
Rakam yukarı çıkabilir
Bu arada, Tüpraş ve Erdemir'de devrin henüz gerçekleşmemesi nedeniyle, ödeme şekli netlik kazanmadı. Söz konusu özelleştirmelerle birlikte yaklaşık 8.7 milyar dolarlık özelleştirmenin sırada beklediği göz önüne alındığında, bunların ödeme şekline göre, gelecek yıl alınacak rakam daha da yukarı çıkabilecek.
Öte yandan, devri tamamlanan özelleştirmelerin tutarı 8 milyar 207 milyon doları bulurken, bunun ağırlıklı bölümü 6 milyar 550 milyon dolarlık Telekom özelleştirmesinden geldi. İhalesi tamamlanmış onay ve sözleşme imza aşamasındaki projelerin tutarı ise 8 milyar 740 milyon doları buluyor. Bekleyen devirler içinde Tüpraş ve Erdemir en büyük ihaleler olarak başı çekiyor.