2006'da rötar yapan yandı

Uçak yolcularının uçuşlardaki rötarlar nedeniyle zaman zaman yaşadıkları çile gelecek yıl sona erecek. Ulaştırma Bakanlığı bünyesine alınan, havayolu şirketlerinin uçuş zamanları, pist, apron ve...

ANKARA - Uçak yolcularının uçuşlardaki rötarlar nedeniyle zaman zaman yaşadıkları çile gelecek yıl sona erecek. Ulaştırma Bakanlığı bünyesine alınan, havayolu şirketlerinin uçuş zamanları, pist, apron ve terminal kullanımlarını belirleyen Slot Koordinasyon Merkezi, aldıkları uçuş dilimlerini zamanında kullanmayarak rötarlı hareket eden havayolu şirketlerine 1 Ocak 2006'dan itibaren ceza yağdıracak.
Edinilen bilgiye göre, 1999 yılından bu yana slotları belirleyen THY ile özel havayolu şirketleri arasında ortaya çıkan sorunlar üzerine bu yetki, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın talimatıyla Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bünyesinde oluşturulan Slot Koordinasyon Merkezi'ne verildi.
Bölgesel havayolu taşımacılığı projesi paralelinde havayolu şirketleri ve uçak sayılarının artması üzerine Bakanlık, slotları belirleme yetkisinin bağımsız bir otorite tarafından kullanılması için Slot Koordinasyon Merkezi'ni Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü bünyesinde yeniden düzenledi.
Slot Koordinasyon Merke zi'nde, slot taleplerinin değerlendirilmesi amacıyla yerli ve yabancı havayolu şirketleri, terminal gözetim ve yönetim şirketleri, yer hizmetleri şirketleri, terminal işletmecileri, DHMİ Hava Trafik birimi ve yer işletme birimi, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Hava Nakliyat ve Hava Seyrüsefer dairelerinden uzmanların katılımıyla bir komisyon oluşturuldu.
Slot konusunda ayrıntılı bir değerlendirme yapan komisyon, ilk iş olarak 2006 yılı yaz dönemi (Nisan-Ekim) slotlarını belirledi. 12 yıldır ilk kez tüm yerli havayolu şirketleri bu sayede istedikleri slotları aldı. Böylece, slot uygulanan havaalanlarına 2006 yaz döneminde gerçekleştirilecek uçuşlar şimdiden belirlenmiş oldu.
Kurulan komisyon, hava meydanlarının daha etkin kullanılması amacıyla meydan kapasitelerinin artırılması konusunda da görüş birliğine vardı. Slot Koordinasyon Merkezi, havayollarına bugüne kadar uygulanmayan gecikmelerden kaynaklanan zamlı konma ve konaklama ücretlerinin 1 Ocak 2006 tarihinden itibaren uygulanmasını kararlaştırdı.
Verimli kullanım imkânı
Slot ihlallerinde ceza uygulamasına geçilmesiyle havayolu şirketlerinin kullanmayacakları sanal slot taleplerinin önüne geçilmesi, tanınan zaman diliminde iniş ve kalkışlarını yapmamaları halinde söz konusu havayolu şirketlerine aynı zaman diliminde bir daha uçuş verilmemesi öngörülüyor. Slot uygulamasının yapıldığı, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Dalaman, Bodrum ve Kayseri gibi illerdeki havaalanlarında yerel slot komiteleri oluşturuluyor. Bu komiteler, meydanların daha etkin kullanımı için slot taleplerinin merkeze ulaşmasını sağlamakla görevlendirildi.
Öte yandan Ulaştırma Bakanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü binasında bulunan Slot Koordinasyon Merkezi, Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminali'ndeki yeni yerine taşınacak.