2006'da süte 45 trilyon lira

Tarım Bakanı Mehmet Mehdi Eker, süt sanayicisiyle beraber 2006 yılı başında büyük bir 'Süt Tüketimini Artırma Kampanyası' başlatılacağını ve bunun için 2006 bütçesine 45 trilyon lira konulduğunu söyledi.

KONYA - Tarım Bakanı Mehmet Mehdi Eker, süt sanayicisiyle beraber 2006 yılı başında büyük bir 'Süt Tüketimini Artırma Kampanyası' başlatılacağını ve bunun için 2006 bütçesine 45 trilyon lira konulduğunu söyledi. Erozyonla Mücadele Haftası çerçevesinde 'Toprağa Saygı Yürüyüşü'ne katılmak üzere Konya'ya giden Bakan Eker, gazetecilerin sorusu üzerine Türkiye'de süt üretiminin de süt sığırının da fazla olmadığını belirtti.
Eker, Türkiye'de yıllık süt üretiminin ortalama 10 milyon ton civarında olduğunu, fakat bunun sadece yüzde 30'unun modern işletmelerde işlendiğini, kalan yüzde 70'in ise merdiven altı işletmelerde kayıt dışı olarak işlendiğini dile getirdi.
'Yatırım yapanı destekleriz'
Türkiye'de süt veriminin baharda en iyi düzeye ulaştığını anlatan Eker şöyle konuştu: "Sütün yüzde 30'u modern işletmelerde işleniyor. Kapasite artarsa kalan kısmı işleyebilirsiniz. Biz, Köy Bazlı Yatırımları Destekleme Projesi kapsamında sütçülükle ilgili projeleri destekleyeceğiz. Örneğin bir kooperatif 100-200 bin dolar yatırım yaptı, bunun yüzde 50'sini hibe yoluyla destekleyeceğiz."
Süt sanayicisiyle 2006 yılı başından itibaren süt tüketimini artırma kampanyası yapacaklarını vurgulayan Eker, Türkiye'de özellikle çocuk ve yaşlılar için önemli olan süt tüketiminin çok az olduğunu, bunun mutlaka gelişmiş ülkeler düzeyine çıkartılması gerektiğini söyledi.