2006'nın en iyi ticarisi Bursalı Fiat Doblo

Yenilenen Fiat Doblo, 2006'nın ticari aracı seçildi. 19 uzman Avrupalı gazeteciden oluşan jürinin layık gördüğü ödül Amsterdam Ticari Araç Fuarı açılış töreninde Fiat Ticari Araçlar Başkanı Lorenzo Sistino'ya verildi.
Haber: SİBEL ÜNLÜ / Arşivi

AMSTERDAM - Yenilenen Fiat Doblo, 2006'nın ticari aracı seçildi. 19 uzman Avrupalı gazeteciden oluşan jürinin layık gördüğü ödül Amsterdam Ticari Araç Fuarı açılış töreninde Fiat Ticari Araçlar Başkanı Lorenzo Sistino'ya verildi.
İlk kez Hollanda'da sergilenen ve Bursa'daki Tofaş Fabrikası'nda üretilen yeni Doblo ödüle, yenilenen dış tasarımı, artırılan yük kapasitesi, yeni Maxi uzun şasi versiyonu ve yenilenen motor gamı gibi özellikleri sayesinde ulaştı.
1.9 Multijet 105 BG ve 1.3 Multijet 75 BG turbodizel motorlar jüriyi en çok etkileyen unsurlar arasında yer aldı. Türkiye ve Italya ile aynı anda 18 Ekim'de yapılacak tanıtım sonrası kasımda piyasaya çıkacak olan yeni Doblo tüm dünyaya Türkiye'den ihraç edilecek. Tofaş İcra Kurulu Başkanı (CEO) Alfredo Altavilla yaptığı konuşmada, 2006 yılında yeni Doblo'dan 130-140 bin adet arasında üretim yapılacağını söyledi.
Eski Doblo Çin'e kaydı
Üretimin yüzde 65-70'inin ihraç edileceğini vurgulayan Altavilla, "Tamamen Türkiye'den finanse edilen bu aracın üretilmesinden gurur duyuyoruz. Makyajlı Doblo eylülden beri tam kapasite Bursa'da üretiliyor. Eski kasa Doblo Çin'de önümüzdeki ay üretilmeye başlanacak. Çinlilerle Tofaş bir lisans anlaşması yaptı. Ayrıca önemli miktarda Bursa'dan eski Doblo üretimi icin yedek parca ihracatı yapacağız" dedi. Altavilla, lisans anlaşması nedeniyle Çin'de satılacak her Doblo için Tofaş'ın da pay alacağının altını çizdi.
2000 yılında pazara sunulan Doblo'dan bugüne kadar 460 bin adet satılırken bunun 120 bini Türkiye pazarında tüketildi.