2006'nın gündemi sorumluluk sigortası

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, sektörde önümüzdeki döneme damgasını vuracak konunun sorumluluk sigortaları olacağını söyleyerek, AB sürecinde sorumluluk sigortalarının gerek prim üretimi, gerekse çeşitlilik olarak önem kazanacağını belirtti.

Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mustafa Su, sektörde önümüzdeki döneme damgasını vuracak konunun sorumluluk sigortaları olacağını söyleyerek, AB sürecinde sorumluluk sigortalarının gerek prim üretimi, gerekse çeşitlilik olarak önem kazanacağını belirtti.
Su, "Son yıllardaki artış oranlarına bakıldığında sorumluluk sigortalarının sektör ortalamasının üzerinde büyüdüğü gözlenmektedir. Önümüzdeki yıllarda özellikle AB'ye giriş sürecinde, sorumluluk sigortaları gerek prim üretimi gerekse çeşitlilik olarak oldukça önem kazanacaktır. Ülkemizdeki hak arama bilincinde görülen artışın da etkisiyle, satıcı ve üretici firmalar ürün sorumluluk sigortalarına ihtiyaç duyacağından, bu branşta çok ciddi rakamlara ulaşılacağı öngörülmektedir. Ayrıca mesleki sorumluluk sigortalarının da ön plana çıkacağı şüphesizdir. 'Sağlık Uzmanları Bireysel Riskler Sigortası' adıyla çok uygun primlerle doktorlarımızın hizmetine sunduğumuz sorumluluk poliçesi bunun güzel bir örneğidir" diye konuştu.
Avrupa'daki payı yüzde 30
Bu branşta zorunlu sorumluluk sigortalarının sayısının artırılmasına bağlı olarak sağlıklı bir gelişme yaşanacağını belirten Mustafa Su, "AB'de sorumluluk sigortalarının toplam içindeki payı yüzde 30 iken, Türkiye'de bu oran ne yazık ki, yüzde 1 civarında. Aynı şekilde, AB'de sorumluluk sigortası çeşidi 100'den fazlayken, ülkemizde bu rakamın 10'u geçmediği dikkate alınarak konu, AB'ye uyum açısından değerlendirildiğinde karşılaştığımız bu rakamlar, kat edilecek önemli ve bir o kadar da uzun bir yol olduğunu göstermektedir" açıklamasını yaptı.
Anadolu Sigorta yine birinci
Prim üretimini bir önceki yıla göre yüzde 18.6 oranında artışla 825.9 milyon YTL'ye yükselten Anadolu Sigorta'nın payının, hayat dışı sigorta pazarında yüzde 13.02 seviyesinde gerçekleştiğini söyleyen Mustafa Su, "Anadolu Sigorta, 2002, 2003 ve 2004 yıllarını prim üretiminde sektör birincisi olarak tamamladığı gibi, 2005 yılında da yine prim üretiminde sektör liderliğini elden bırakmamış ve dört yıl üst üste gösterdiği performansıyla altı çizilmesi gereken büyük bir başarıya imza atmıştır" şeklinde konuştu.İhlas 11'inci yaşını kutluyor
İhlas Sigorta Genel Müdürü Ayhan Apak, 11 yıl önce dikilen zeytin ağacının meyvelerinin artık tüm İhlas Sigorta ailesi tarafından toplanmaya başladığını dile getirerek, bundan böyle İhlas Sigorta'nın farklı ürünlerle sektörde ilkleri gerçekleştirerek, her geçen gün genişleyen acente ağını yaygınlaştıracağını ifade etti. Apak, prim üretiminde sürekli yukarı çıkan bir grafik izlediklerini belirtti ve şöyle devam etti:
"2005 yılında sektör yüzde 18 büyürken, İhlas Sigorta'nın büyümesi yüzde 41 oldu. Prim üretimi sıralamasında ilk 20 şirketin yüzde 25 olan ortalama büyüme oranına baktığımızda, şirketimiz ilk 20 şirket ortalamasının da üstünde performans gerçekleştirmiştir. 2005 senesinde İhlas Sigorta'ya 112 yeni acente geldi.
Mevcut 365 acentemizin 112'si bünyemize 2005 yılında katıldı. Bu acentelerimiz tabii ki piyasadaki performansımızı görüp bizi tercih ettiler. Bu tercih, markamıza ve performansımıza duyulan güvenin önemli bir göstergesi. İhlas Sigorta'nın bu sene sonuna kadarki hedefiyse acente sayısını 500'e çıkarmaktır."


AXA OYAK'tan yeni sağlık kartı
AXA OYAK Sigorta, sağlık kartlarını Ferdi Sağlık, Eko Sağlık ve Grup Sağlık Sigortası olarak üç ayrı grupta ve farklı renklerle bölümlendirdi. Yapılan açıklamada, "Özellikle ferdi sağlık sigortalarında yapılan yeni düzenlemeyle müşterilerimiz sürekli kullanabilecekleri bir karta sahip olacaklar. Böylelikle sigortalılar her yıl sağlık sigortalarını yenilediklerinde kart değişimiyle uğraşmayacaklar. AXA OYAK Sigorta, bilhassa sağlık sigortası alanında yeniliklere imza atacak ve ihtiyaçlar doğrultusunda ürün değişikliklerine gidecek" denildi.


'Sahte hasar sayısı arttı'
AVIVA Sigorta Genel Müdürü Ertan Fırat, sigorta şirketlerini hileli hasarlar ve riskli müşterilere karşı ortak tavır almaya çağırdı. Riskli müşterilerin takibi için, kasko hasarlarının ortak bir veritabanında toplanması gerektiğini belirten Fırat, yüzde 30'lara tırmanan hileli hasarlara karşı da sektörün ortak hareket etmesi gerektiğini söyledi. Sigorta şirketlerinin ortak çıkarları için birlikte hareket etmesinin rekabeti ortadan kaldırmak anlamına gelmeyeceğini vurgulayan Ertan Fırat, şu değerlendirmeyi yaptı: "Kasko sigortalarındaki zararlı gidişe dur demenin tek yolu sektörün ortak paydada hareket etmesidir. Sektörümüzdeki müşterilerin belli bir oranı riski yüksek müşteri grubu, belli bir oranı da riski düşük müşteri grubu. Riski yüksek müşteri grubu gezen müşteridir. Sigorta şirketleri kişinin hasar oranı yüksekse ve tekrarlıyorsa onun fiyatını artırıyorlar. Ama kişi o şirketten bir başka şirkete gidiyor. Biz de bunu izleyemediğimiz için gittiği şirketten daha düşük bir prim alabiliyor. Biz riski yüksek müşteri grubunu yüksek fiyattan fiyatlamadığımız zaman riski düşük müşteri grubunu daha yüksek bir noktaya taşımak zorunda kalıyoruz. Çünkü portföyün tamamına ortalama bir maliyet artışı sunuyoruz."


Ülker, Güneş Sigorta güvencesinde
Güneş Sigorta, Ülker Grubu şirketlerine yangın sigortası ve kâr kaybı sigortasıyla toplam 188 milyon 755 bin 554 YTL teminat verdi. Güneş Sigorta'dan yapılan açıklamada, Ülker Şirketler Grubu'na ait 39 şirketin yangın sigortasıyla sigortalandığı, gruptaki Ülker Gıda, Üstün Gıda, Önem Gıda, Fresh Cake Gıda, Baycan Çiklet şirketlerine ise kâr kaybı teminatı verildiği belirtildi. Açıklamada, grubun 45 şirketinin 188 milyon 755 bin 554.74 YTL değer üzerinde sigortalandığı açıklandı. Açıklamada ayrıca Güneş Sigorta'nın 2005 yılında toplam 446 milyon 803 bin 780 YTL prim üretimi gerçekleştirerek, bir önceki yıla oranla üretimde yüzde 20'ye yakın artış sağladığı ve pazar payını da yüzde 5.72'ye yükselttiğine değinildi.


Vakıf Emeklilik'te hedef tuttu
Vakıf Emeklilik yöneticileri ve acenteleri, Antalya Mirada Otel'de bir araya geldi. Vakıf Emeklilik Genel Müdürü Yusuf Yeşilırmak, aralarına yeni katılan acenteleri tanıtarak başladığı konuşmasına, şöyle devam etti. "Şirket olarak 2005 yılına baktığımızda gerek hayat gerekse bireysel emeklilik branşında hedeflerimizi tutturduğumuzu söyleyebiliyoruz. Bunun dışında bilanço olarak hedeflere baktığımızda, aktif büyüklüğünde, kârlılıkta ve diğer kalemlerdeki büyümede de hedeflerimize ulaştık." Yusuf Yeşilırmak, sektörün hayat sigortacılığı branşında genelindeki yüzde 1.36'lık büyümeye karşılık, Vakıf Emeklilik'in yüzde 6.30'luk büyüme kaydettiğini de sözlerine ekledi.