2007 bütçesine faiz dışı fazla ayarı

Uluslararası piyasalardaki dalgalanmanın getirdiği faiz yükü, memur maaş zammı gibi etkenlerle 189 milyar YTL'den 207 milyar YTL'ye yükselen bütçe büyüklüğü, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yürütülen programın yüzde 6.5'luk faiz dışı fazla hedefine göre yeniden düzenleniyor.
Haber: HANİFE ŞENYÜZ / Arşivi

ANKARA - Uluslararası piyasalardaki dalgalanmanın getirdiği faiz yükü, memur maaş zammı gibi etkenlerle 189 milyar YTL'den 207 milyar YTL'ye yükselen bütçe büyüklüğü, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile yürütülen programın yüzde 6.5'luk faiz dışı fazla hedefine göre yeniden düzenleniyor. Başbakan Tayyip Erdoğan, bütçede kısıntı yapılarak faiz dışı fazla hedefine uygun bütçe yapılması talimatını verdi. Yatırım ödeneği 13 milyar YTL'den 12 milyar YTL'ye çekilirken, KÖYDES (Köylerin Altyapısını Destekleme Projesi), duble yollar gibi yatırımlara yatırım ödeneklerinin neredeyse yarısı aktarılacak.
Hükümet, 2007 bütçe dengelerini tutturmakta zorlanıyor. Her yıl 10-12 Ekim tarihlerinde yapılan Yüksek Planlama Kurulu (YPK) toplantılarında kesinleştirilen bütçe, bu yıl üst üste yapılan üç YPK toplantısında da kesinleştirilemedi.
Orta Vadeli Programda 189.1 milyar YTL olarak planlanan 2007 yılı bütçesi, mayıs-haziran aylarında finansal piyasalarda yaşanan dalgalanma sonrasında makro dengelerdeki sarsılmanın etkisiyle yükseldi. YPK toplantılarında ortaya çıkan bütçe büyüklüğü 207 milyar YTL olurken, öngörülen rakamın 18 milyar YTL üzerine çıkıldı.
Meclis'in çalışma trafiğine sıkışan ve çarşamba gecesi geç saatlere kadar süren son toplantıda, Başbakan Tayyip Erdoğan bütçe büyüklüğünün kısılması ve faiz dışı fazla (fdf) hedefinin öngörüldüğü gibi yüzde 6.5'ta tutturulması talimatı verdi. Bu doğrultuda, yatırımlar, cari harcamalar ve bazı transfer kalemlerinde kısıntı için çalışmalar başlatıldı. Ekonomi kurmayları, "Böylece, çalışmalardan sonra bütçe büyüklüğü 207 milyarın altına düşmesi, bütçe açığının da 23 milyar YTL'den 17-18 milyar YTL'ye çekilmesi söz konusu olacak" dedi.
Yatırımdan kesilecek
IMF'ye verilen taahhütler çerçevesinde GSMH'nın yüzde 6.5'i kadarlık fdf hedefine ulaşabilmek için, öngörülen harcamalarda 5-6 milyar YTL kısıntı yapılacak. Yatırımlardaki kısıntı ise 1 milyar YTL olarak kesinleşti. Orta Vadeli Programda 13.4 milyar YTL'lik yatırım tutarı 12 milyar YTL'ye çekildi. Ancak sermaye transferlerinden de yatırımlara 3.7 milyar YTL kaynak aktarılacak. Bu aktarma, özelleştirmeden elde edilecek gelirlerin
önemli bir bölümünün yatırımlara kaydırılacağını işaret ediyor. Bununla birlikte bütçeden 2007 yılında yatırımlara ayrılacak tutar 15.7 milyar YTL'ye ulaşacak.
GAP, sulama kanallarına yeterli miktarda yatırım yapılmadığı için yararlanılamadığı, bu nedenle daha fazla ödenek ayrılması gerektiği ifade edilirken, GAP sulama projelerine bu yıl da bütçeden fazla bir ödenek ayrılmayacağı öğrenildi.
Seçim yatırımı
Yatırımlarda öncelikler de Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından belirlendi. Erdoğan'ın, 'eğitim ve sağlık' yatırımlarına gereken önemin verilmesini istediği, başlamış yatırımların aksatılmadan sürdürülmesi talimatı da verdiği öğrenildi.
Bu çerçevede Köylerin Altyapısını Destekleme Projesi kapsamında köy yolları ve içme suyu projelerine 2 milyar YTL ödenek konulması planlandı. Duble yolların da içinde yer aldığı karayolları yatırımına ise 4 milyar YTL ödenek verilecek. Bu da bütçe yatırım ödeneğinin yaklaşık yarısı, seçimlerde hükümete avantaj sağlayacak projelere aktarılacak. Ayrıca, DLH ve TCDD'nin demiryolu yatırımları da öncelikli olarak ödeneklerden pay alacak.