2007 yılı büyüme hedefi yüzde 5

Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye'de bir iktidarın ilk defa seçime giderken seçim bütçesi yapmadığını, milletin refahını nazarı itibara aldığını belirterek, "2007 yılı bütçesi bir seçim bütçesi değildir.


Büyütmek için tıklayınız
ANKARA - Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Türkiye'de bir iktidarın ilk defa seçime giderken seçim bütçesi yapmadığını, milletin refahını nazarı itibara aldığını belirterek, "2007 yılı bütçesi bir seçim bütçesi değildir. İstikrar, büyüme ve refahın artırılmasını dikkate alan bir bütçedir" dedi.
Unakıtan, 2007 bütçesini şeffaf, samimi ve gerçekçi olarak nitelendirdi. Maliye Bakanı Unakıtan, 2007 Merkezi Yönetim Bütçesi ile ilgili olarak TBMM Plan Bütçe Komisyonu'na dün sunuş konuşması yaptı.
'Fakir fukara bütçesi'
2007 yılı temel ekonomik büyüklükleri hakkında da bilgi veren Unakıtan, 2006'daki yüzde 5'lik hedefe karşılık yüzde 6 oranında çıkması beklenen gayrisafi milli hasıla (GSMH) büyümesinin 2007'de yüzde 5 olacağını ve GSMH'nin 562 milyar YTL'den 631.4 milyar YTL'ye çıkacağını söyledi. Unakıtan, 2006'da 52 milyar dolar beklenen dış ticaret açığının gelecek yıl 54.7 milyar dolara yükseleceğini, buna karşılık cari işlemler açığının 30.7 milyardan 30.4 milyar dolara düşeceğini ifade etti.
Göreve geldiklerinde yüzde 14.6 olan bütçe açığının GSMH'ye oranının yüzde 1'lere kadar düştüğünü ifade eden Unakıtan, hükümetleri döneminde bütçe açığının daima öngörülerinden daha iyi gerçekleştiğini söyledi. "Bu istikrarın devamı, güvenilirliğin artırılması ve Türkiye'nin kalkınması için hazırlanmış bir bütçedir" diyen Unakıtan, "Bu bütçe fakire, fukaraya ve özürlüye sahip çıkan bir bütçedir. Ama seçim bütçesi asla değildir" diye konuştu.