'2007 yılından sonra IMF yok'

Devlet Bakanı Ali Babacan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sorusu üzerine 2007 yılından itibaren IMF ile yeni bir kredi anlaşması yapılmayacağını, ilişkilerin dostane olarak sürdürüleceğini söyledi.

ANKARA - Devlet Bakanı Ali Babacan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sorusu üzerine 2007 yılından itibaren IMF ile yeni bir kredi anlaşması yapılmayacağını, ilişkilerin dostane olarak sürdürüleceğini söyledi. AKP Grubu'nun dün basına kapalı bölümünde Başbakan Erdoğan, Devlet Bakanı Babacan'a dönerek, "IMF'ye ne kadar faiz ödüyoruz?" diye sordu. Bunun üzerine Babacan, kürsüye gelerek, IMF ile piyasalara güven vermek için yeni anlaşma yaptıklarını vurguladı. Babacan, IMF'den alınan 30 milyar dolar borcun 20 milyar dolara düşürüldüğünü söyledi. Olumlu gelişmelerle IMF'ye, "2007'de 9.5 milyar dolar borcumuz kalacak" diyen Babacan, bu yıldan itibaren IMF ile yeni kredi anlaşması yapılmayacağını dile getirdi. Babacan, "Onlarla ilişkilerimiz dostane devam edebilir ancak yeni anlaşma olmayacak" dedi. Bugüne kadar yapılan tüm anlaşmalarda koşulların IMF tarafından belirlendiğini belirten Babacan, "Daha önce koşulları onlar belirleyip bize sunuyorlardı. Bu sefer şartları biz belirledik, onlar kabul etti" diye konuştu.
Yakış AB zirve kararını savundu
Toplantıda, AB Uyum Komisyonu Başkanı Yaşar Yakış, AB zirvesindeki kararları değerlendirdi. 3 Ekim müzakere tarihinin olumlu olduğunu belirten Yakış, muhalefetin eleştirilerinin haksız olduğunu kaydetti. Kararla Güney Kıbrıs Rum Kesimi'nin tanındığı iddialarının doğru olmadığını savunan Yakış, 'kısıtlamalar'la ilgili şöyle konuştu: "AB genişlemedeki tecrübelerini yeni genişleme dalgasında değerlendirmek istiyor. Yapılan bunun kâğıda dökülmesi. Türkiye ile ilgili olumsuzluk yok."