'2008 yılında 1.5 milyar dolar gitti, son 1.5 ayda 1.5 milyar dolar geldi'

'2008 yılında 1.5 milyar dolar gitti, son 1.5 ayda 1.5 milyar dolar geldi'
'2008 yılında 1.5 milyar dolar gitti, son 1.5 ayda 1.5 milyar dolar geldi'

İMKB Başkanı Hüseyin Erkan, ?Likiditesi düşük hisselerde günde dört defa fiyat belirleme seansları yapmayı planlıyoruz? dedi. FOTOĞRAF: OZAN GÜZELCE

2008 yılında İMKB'den net 1.5 milyar dolarlık çıkış yaşandığını hatırlatan İMKB Başkanı Erkan, '2009 ilk aylarında da 300-500 milyon dolarlık daha çıkış yaşandı. Son 1.5 ayda ise yabancılar 1.5 milyar dolarlık hisse aldı' dedi

ANKARA - İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) Başkanı Hüseyin Erkan, borsaya son 1 ayda, 1 milyar doların üzerinde net sermaye girişinin olduğunu söyledi. Erkan, buna karşın 2008 yılında ise İMKB’den çıkan paranın 3 milyar dolar olduğunu, bunun 1,5 milyar dolarının da Türk Telekom’un halka arzından gelen paradan kaynaklandığını belirtip, “Hisse senedinden net 1,5 milyar dolar civarında çıkış yaşanmış oldu” dedi.
Borsadan 2009’da çıkış değil, net girişlerin yaşandığına dikkat çeken Erkan, girişlerin çoğunun son 1,5 ayda gerçekleştiğini ifade ederek, “2009’da ilk başta 300-500 milyon dolarlık çıkış vardı. Ama son 1 ayda, tekrar 1 milyar doların üzerinde giriş oldu” diye konuştu.

Batılı İslami endeks kuruyor

İslami kriterlere uygun faaliyet gösteren şirketlerin hisse senetleri üzerinde çalıştıklarını kaydeden Erkan, dünyada uluslararası endeks kurucularının çıkarmış olduğu 100’ün üzerinde İslami endeks bulunduğuna işaret ederek şöyle konuştu: “Bunlar, İslami prensiplere aykırı olmadan çalışan şirketlerin hisse senetlerinin bir araya geldiği endeksler. Fakat yaptığımız çalışmada gördük ki bu endekslerin içeriğinde yüzde 90’nın üzerinde tamamen Batılı ülkelerin, gelişmiş ülkelerin hisse senetleri var. Yani İslam ülkeleriyle alakası olmayan, İslami prensipleri özellikle esas edinip, çalışmayan şirketlerde var. Ama kriterlere uyduğu için gayet rahatlıkla girebiliyorlar.
Biz de dedik ki, ‘biz Müslüman ülkeyiz, çevremizde İslam ülkeleri var. Bizim ülkelerimizden yeterince temsil yok o İslami endekslerde. Özellikle o tip şirketlere yatırım yapmak isteyen bir kesim de var, özellikle Ortadoğu’da. Onlara da hizmet vermesi için buna bir ön ayak olalım’ dedik. Dünyada faaliyet gösteren Dow Jones gibi kurumlarla görüşüyoruz. Endeks yapıcısıyla anlaşacağız. Endeks yapıcıya biz önerdik. Sadece Müslüman ülkelerden gelen hisse senetlerini alabileceğiniz bir endeks çıkarabilir misiniz? ‘Çok rahat çıkarırız’ dediler. Yeter ki bütün borsalar bizimle işbirliği yapsınlar. Yani, ‘dataya erişim konusunda sorun yaşamayalım biz çıkarırız’ dediler. Onun çalışmasını yürütüyoruz şu anda.”
Erkan, bu endekslere dayalı borsa yatırım fonları oluşturmayı düşündüklerini belirterek, söz konusu borsa yatırım fonlarının çeşitli ülkelerdeki borsalarda kote olacağını, isteyenin onlara da yatırım yapacağını söyledi.
Bu yatırım fonlarına sadece Müslüman yatırımcıların yatırım yapmadığına dikkati çeken Erkan, bu fonlara ilişkin Vatikan’ın bile açıklamasının bulunduğunu, Vatikan’ın, “bu tip prensipler bizim de prensiplerimizdir, biz de bu tip şirketlere ve menkul kıymetlere yatırım yapmak istiyoruz ve yapıyoruz da” dediğini kaydetti. Erkan, İslami endeks konusunda bu yıl, epey bir aşama kaydetmeyi planladıklarını söyledi. 

İslami endeks nedir?

İslami endeks için çeşitli kriterler bulunduğunu belirten Erkan, “Domuz eti içeren mamuller üretmeyen, ticari konularda kredi kullanıp da faiz giderleri toplam giderler içinde büyük bir rakam oluşturmayanlar, gelirleri arasında yine faize dayalı enstrümanlardan elde etmiş olduğu gelirleri toplam içindeki payının yüzde 15’i geçmemesi gibi kriterler var” diye konuştu.
İMKB Başkanı, Atina Borsası ile benzer bir çalışma yaptıklarını, çalışmanın aşağı yukarı bir yıl sürdüğünü, Atina Borsası ile yapılan endeksin çok yakında bitirileceğini bildirdi ve “Kontratı birkaç hafta içinde imzalar imzalamaz, ilan etmeye başlayacağız” dedi.

‘Manipülasyon engellenecek’

Likiditesi düşük olan hisse senetlerinde ise, birer piyasa yapıcısı önererek, bu hisselerin likiditeye kavuşmasını öngördüklerini de söyleyen İMKB Başkanı “Diyelim ki piyasa yapıcısı bulamadık ve hakikaten de likitidesi çok düşük. O zaman da sadece seans başında bir açılış, seanstan sonra kapanış, 2. seans başında yine bir açılış ve kapanış şeklinde günde 4 defa fiyat belirleme seansları yapacağız. O belirlenen fiyatlardan da işlemlerin gerçekleşmesini sağlayacağız.”
Erkan, bu sayede o şirketlere belli bir likidite sağlayacaklarını ve bu kâğıtlarda manipülatif işlemleri engellemeyi amaçladıklarını belirtip, “Çünkü gözetim faaliyetlerimizin yüzde 95’i likitidesi çok düşük olan kağıtlarda yapılan işlemlerin üzerinde. O kadar da düşük olmasına rağmen tüm gözetim çalışmalarımız bunlar üzerine. Böyle bir fiyat belirleme seansı yaptığımızda bunlara da gerek kalmadan çok rahatlıkla fiyatlar belirlenebilecek” şeklinde konuştu. (aa)