2008'de 17 bini aşkın kişi ekonomik kriz yüzünden İstanbul'dan kaçtı

2008'de 17 bini aşkın kişi ekonomik kriz yüzünden İstanbul'dan kaçtı
2008'de 17 bini aşkın kişi ekonomik kriz yüzünden İstanbul'dan kaçtı

2008 yılında ekonomik gerekçelerle İstanbul?u terk edenlerin sayısının bir önceki yıla göre yüzde 100 arttığı kaydedildi.

Kriz nedeniyle 2008'de 2 bin 345 aile ve 17 bin 489 kişinin İstanbul'dan göç ettiğini ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bu aile ve kişilere toplam 2.7 trilyon TL yol parası ödediği açıklandı

ANKARA - İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın MHP Adana Milletvekili Yılmaz Tankut’un soru önergesine verdiği yanıt, 2008 yılında 2 bin 345 aile ve 17 bin 489 kişinin İstanbul’dan göç ettiğini ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de söz konusu bu aile ve kişilere toplam 2 trilyon 725 bin 812 TL yol parası ödediğini ortaya koydu.
İçişleri Bakanı Atalay, MHP Adana Milletvekili Tankut’un ekonomik kriz nedeniyle yaşanan tersine göçle ilgili soru önergesini yanıtladı. Yılmaz Tankut, önergesinde ekonomik kriz nedeniyle İstanbul’dan tersine göç edenlerin sayısında patlama yaşandığını, 2008 yılında ekonomik gerekçelerle İstanbul’u terk edenlerin sayısının bir önceki yıla göre yüzde 100 arttığını kaydetti. 

Göç ettikleri nasıl anlaşılacak?
Yılmaz Tankut Bakan Atalay’a “Göç yardımı konusunda tüm belediyelerin uyacakları bir kanun veya yönetmenlik var mıdır? Yoksa her belediye kendine göre işlem mi yapmaktadır? Bu uygulamayı başka hangi belediyeler yapmaktadır? Bu belediyelerin tersine göç konusunda son beş yılda harcadıkları meblağ ve aile sayısı ne kadardır? Bu kapsamda son beş yılda tersine göç etmek isteyen kaç kişiye otobüs biletleri satın alınmıştır ve ne kadar meblağ harcanmıştır? Bu kişilerin gerçekten göç ettiği nasıl anlaşılmaktadır?” sorularını yöneltti.

2,7 trilyon yol parası ödendi
İçişleri Bakanı Beşir Atalay ise 2008 yılında 2 bin 345 aile ve 17 bin 489 kişinin İstanbul’u terk ettiğini kaydetti.
Türkiye genelinde yapılan araştırma sonucunda illerden alınan bilgilere de yer veren Bakan Atalay, memleketlerine dönmek isteyenlere nakliye ya da yol parası yardımı şeklinde olmak üzere İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanlığınca toplam 2 milyon 725 bin 812 TL ödeme yapıldığını bildirdi. (anka)