2008'e kadar 251 bin konut

Hükümet 2007 yılı sonuna kadar Toplu Konut İdaresi aracılığıyla 251 bin konut yapmayı planlıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından...

ANKARA - Hükümet 2007 yılı sonuna kadar Toplu Konut İdaresi aracılığıyla 251 bin konut yapmayı planlıyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yaklaşık 3 saat süren toplantının ardından açıklama yapan hükümet sözcüsü Adalet Bakanı Cemil Çiçek, hükümetin bir yandan istikrar programını devam ettirirken, bir yandan da Toplu Konut projeleriyle programın sosyal yönünün çalışmalarını tamamlamaya çalıştıklarını belirtti.
Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) 2007 yılı sonuna kadar 251 bin konutu bitireceğini ifade eden Çiçek, 2005 sonu itibarıyla 250 bin konutun inşaatına başlanacağını kaydetti. Çiçek, şu an Türkiye çapında 132 bin 157 konutun ihalesinin yapıldığını söyleyerek, bu yıl sonuna kadar 54 bin konutun inşaatının biteceğini bildirdi. İnşaat sektörünün ekonominin lokomotif sektörlerinden biri olduğuna dikkat çeken Çiçek, 1 milyon kişiye 8-10 ay çalışma imkânı doğduğunu dile getirdi.
İhale yüzünden geç başladılar
Dün, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından gerçekleştirilen TÜPRAŞ ihalesi heyecanı, bakanlar Kurulu için Başbakanlık'ta toplanan Bakanlarca da televizyonlardan izlenerek paylaşıldı. Bakanlar Kurulu toplantısı, Tüpraş özelleştirme ihalesinin sonucunun alınması için 1.5 saat geç başladı.