'2009'da biraz soğutalım dedik, şimdi tekrar piyasadayız'

'2009'da biraz soğutalım dedik, şimdi tekrar piyasadayız'
'2009'da biraz soğutalım dedik, şimdi tekrar piyasadayız'

Türkiye?de 70 milyonu aşkın kişinin bankalarda toplam 475.7 milyar TL?lik mevduatı bulunuyor.

Akbank Genel Müdürü Akkurt, 2009'un şartları gereği biraz küçüldüklerini belirterek, 2010'da sektör büyümesinin üzerine çıkacaklarını ifade etti

İSTANBUL - Akbank Genel Müdürü Ziya Akkurt, bankanın geçmişte her konuda birinci banka olduğunu belirterek, “Biraz soğutalım dedik. 2009’un şartları gereği biraz küçüldük. Şimdi tekrar piyasadayız” dedi.
Akkurt, bazı haber ajanslarına yaptığı açıklamada, 2010’da bankacılık sektörünün yüzde 12-13 civarında büyümesinin söz konusu olabileceğini, banka olarak da kredilerde önümüzdeki yıl yüzde 15-16 civarında bir büyüme yakalayabileceklerini söyledi.
Akbank’ın aktiflerinde 2009 sonunda yüzde 6-7 civarında büyüme beklediklerini, 2010’da ise yüzde 10’larda olabileceğini ifade eden Akkurt, bankada aktif karlılığın şu anda yüzde 3’ün üzerinde olduğunu, 2009’un 2008’e göre daha iyi gittiğini ve problemli kredilerin etkisini yitirmeye başladığını vurguladı.

En az 50-60 şube açarız
Ziya Akkurt, bu alanlardaki hedeflerinin sorulması üzerine, “Biz, zamanında hatırlarsanız, her konuda birinci bankaydık. Biraz soğutalım dedik. 2009’un şartları gereği biraz küçüldük. Şimdi tekrar piyasadayız. Rekabet ettiğimiz bankalar da çok iyi ve güçlü bankalar... İşimiz kolay değil. Ancak o bankalarla rekabet yapmak güzel bir şey. Eskiden haksız rekabet vardı. Şimdi yerini haklı, yasal rekabete bıraktı” diye konuştu.
Akbank Genel Müdürü Akkurt, ‘Bundan sonra daha agresif bir Akbank mı göreceğiz?’ sorusuna ise “Görebilirsiniz. Biz zaten agresiftik de, biraz soğuttuk ortamı” karşılığını verdi. Akkurt şubeleşme çalışmalarına ilişkin olarak, bu konunun hep dengeli gittiğini, ancak krizin eliminasyona gitme ve mutfağı temizleme açısından faydası olduğunu ifade ederek, 2009’da şube sayısını cüzi bir miktarda artırdıklarını, bazı şubeleri kapattıklarını, ancak yine de artıda olduklarını söyledi. Akkurt, şubeleşmeye devam edecekleri 2010’da en az 50-60 şube açmayı düşündüklerini ve bütçe çalışmalarının devam ettiğini kaydetti.
Akkurt, Aksigorta’daki hisse devrine dair sorular üzerine de, sürecin devam ettiğini, bu işlemle Aksigorta’daki Akbank hisselerinin dışarı çıkacağını hatırlattı. Aksigorta’nın satışının düşünülüp düşünülmediği sorusunu ise Akkurt, “Satılacağını zannetmiyorum. Citi ile birlikte yaptığımız gibi, bir stratejik partner alabilir yanına. Almasında da fayda görüyoruz” dedi. Akbank Genel Müdürü Akkurt, Doğan Grubu’na verilen cezanın hatırlatılarak, Aksigorta’da hisse devrinde doğabilecek verginin ne kadar olacağı yönündeki soruyu, “Bu, holding ile Aksigorta arasındaki bir konu... Ne kadar vergi çıkacak, ne olacak? Ama eminim ki bütün bunları göz önünde bulundurarak yapıyorlar. Bu, göz önünde bulundurmaları gereken bir nokta” diye yanıtladı.

‘Citibank önemli’
Citibank ile ilgili de Akkurt, Citibank’ın gelişmekte olan ülkelerdeki varlıklarını güçlendirme ve daha da sağlamlaştırmaya ilişkin deklarasyonu bulunduğunun altını çizerek, “Bu hisse artırmak da olabilir, şube sayısını artırmak da olabilir veya stratejik partnerle daha sıkı fıkı çalışmak şeklinde olabilir. Biz Citi’yi stratejik bir partner olarak görüyoruz. Onların, bu uluslararası dünya deneyiminden yararlanmak bizim ilerideki konumlanmamız, belli bir yere gelmemiz için önemli. Onlar da gelişmekte olan ülkelerdeki varlıklarını Akbank’ın varlığıyla pekiştirmek istiyorlar” dedi.

‘Yüzde 20 ortak’
Akkurt, “Banka satışı gündeme gelse Citi ile ya da tek başınıza herhangi bir bankaya ortak olmayı düşünür müsünüz?” sorusunu da “Bu, bize yaratacağı katma değere bağlı. Satın almış olmak için bir bankayı satın alamayız. Citi ile beraber de yapılabilir, tek başımıza da yapabiliriz. Ama öyle veya böyle, biz yapsak da Citi’nin şu andaki mevcut durumu devam edeceği için otomatikman yüzde 20 ortağı olacak” diye yanıtladı. (aa)

‘Ceza tedirginlik yarattı’
Ziya Akkurt, ‘Doğan Grubu’na verilen ceza Türkiye’deki yatırım ortamını nasıl etkiledi? Bir tedirginlik yarattı mı?’ sorusuna da “Yarattı da, aslında yatırım ortamından ziyade Türkiye’nin siyasi geleceği ve yapısıyla ilgili çok tartışmalara sebep oldu. Avrupa Birliği’nden açıklamalar geldi, IMF’den vergi dairelerinin daha özerk hale getirilmesine yönelik açıklamalar tahmin ediyorum bununla bağlantılı konulardır. Bunları etkiledi. Yoksa yatırım ortamını çok negatif etkilemediğini düşünüyorum” karşılığını verdi.