'2009'un ikinci yarısı çok zor geçecek, talep mutlaka canlandırılmalı'

'2009'un ikinci yarısı çok zor geçecek, talep mutlaka canlandırılmalı'
'2009'un ikinci yarısı çok zor geçecek, talep mutlaka canlandırılmalı'

Bülent Bulgurlu, hükümetin orta vadeli ekonomik programını açıklamasının tüketici talebini olumlu etkileyeceğini ve bunun şirketlerin ikinci yarı sonuçlarına yansıyacağını söyledi.

Koç Holding yılın ilk yarısını 667 milyon TL net kârla kapattı. Koç Holding CEO'su Bulgurlu yılın ikinci yarısının zor geçeceğini vurgulayıp, 'Toplumdaki tüm taraflar talebin canlandırılması için elindeki imkânı değerlendirmeli' dedi

İSTANBUL - Koç Holding CEO’su Bülent Bulgurlu, faaliyet gösterdikleri ana iş kolları olan otomotiv, enerji, finans, dayanıklı tüketim sektörlerinde ve diğer şirketlerinin tamamında ilk altı aydaki hedeflerini gerçekleştirdiklerini söyledi. Bulgurlu buna karşın yılın ikinci yarısının çok zor geçeceğini, hükümet, sivil toplum kuruluşları, işverenler kısaca toplumdaki tüm tarafların talebin canlandırılması için ellerindeki tüm imkânları değerlendirmesi gerektiğini vurguladı.

Koç’tan 667 milyar kâr
2009 ilk yarı sonuçlarını açıklayan Koç Holding, ilk altı ayı 20 milyar TL konsolide satış geliri ve 1.8 milyar TL faaliyet kârı ile kapattığını duyurdu. 30 Haziran 2009 itibarıyla Koç Holding’in net kârı ise 667 milyon TL’ye ulaştı. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 1.7 milyar lira net kâr açıklamıştı. Koç Holding’in ikinci çeyrek net kârı ise 664.2 milyon lira oldu. Şirket, geçen yılın aynı döneminde 1.67 milyar lira net kâr açıklamıştı.
Koç Holding’in altı aylık bilanço sonuçlarını yazılı açıklayan Bülent Bulgurlu 2008 yılında başlayan ve halen devam eden ekonomik krizin tüm şirketler gibi kendi sonuçlarını da etkilediğini, hükümet, çalışanlar, Merkez Bankası ve işverenlerin aldıkları tedbirlerin ve yaptıkları büyük fedakârlıkların üçüncü çeyrekte olumlu etkisini görmeyi umut ettiklerini söyledi. Bulgurlu, yılın ilk yarısında olduğu gibi yılın ikinci yarısında da, hükümetin ve ilgili tüm tarafların ekonomiye odaklanarak, tüketici talebinin canlandırılmasını sağlamaya azami gayreti göstermesinin önemini vurguladı. Vergi indirimlerinin eylül ayında sona ermesinin ardından, az da olsa hareketlenen talebin devamını teminen yeni tedbirler alınacağını ümit ettiklerini de ifade etti.

IMF desteği fayda sağlar
Hükümetin hazırlama sürecinde olduğu orta vadeli ekonomik programın tamamlanmasının ve programa IMF desteğinin alınmasının fayda sağlayacağını düşündüğünü, bunun kamu maliyesi dengelerine katkı sağlayacağını ve yaratacağı güven ile ekonominin düzelme sürecine ivme kazandıracağını belirtti.
Bulgurlu, orta vadeli ekonomik programın açıklanmasının, tüketici talebine olumlu yansıyacağını, bunun şirketlerin ikinci yarı sonuçlarının daha iyi olmasını sağlayacağını söyledi. Ayrıca, Merkez Bankası’nın faiz indirimlerinin, ekonomik canlanmanın tam anlamıyla görüldüğü noktaya kadar devam etmesinin olumlu bir gelişme olacağını ve 2009’un ikinci yarı neticeleri için çok önemli olduğunu da ilave etti. 

Hedefler ilk yarıda tuttu
Faaliyet gösterdikleri ana iş kolları olan otomotiv, enerji, finans, dayanıklı tüketim sektörlerinde ve diğer şirketlerinin tamamında ilk altı aydaki hedeflerini gerçekleştirdiklerini söyleyen Bulgurlu, yılın ikinci yarısının çok zor geçeceğini, hükümet, sivil toplum kuruluşları, işverenler kısaca toplumdaki tüm tarafların talebin canlandırılması için ellerindeki tüm imkânları değerlendirmesi gerektiğini vurguladı. 

Elzem önlem alınmalı
Bulgurlu, dünyada ise krizin etkilerinin azalmasını sağlayan kısa vadeli önlem paketlerinin ardından, kalıcı büyümenin başlayıp, devam edebilmesi ve küresel krizin tekrar etmemesi için bazı elzem önlemlerin alınması gerektiğini vurguladı. Alınacak önlemler kapsamında, düzenleyici ve denetleyici kurulların, reyting şirketlerinin, denetim şirketlerinin ve nihai olarak finansal piyasa işlemlerinin tamamının gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi. (Radikal)