'2010 yılında nükleerde daha hızlı olacağız'

'2010 yılında nükleerde daha hızlı olacağız'
'2010 yılında nükleerde daha hızlı olacağız'

Yıldız: Bizim de nükleer santralımız olacak.

Enerji Bakanı Yıldız, '2010'da mutlaka iki sahada nükleer santral yapımıyla alakalı kararlılığın gösterilmesi lazım. Bu konuda daha hızlı ve esnek olacağız' dedi
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, 2010 yılında mutlaka iki sahada nükleer santral yapımına ilişkin kararlılığın gösterilmesi gerektiğini bildirdi. Edinilen bilgiye göre bu sahaların Mersin Akkuyu ve Sinop olması bekleniyor. 
Bakan Yıldız, TETAŞ’ın nükleer santral yarışmasının iptalinin ardından yeni bir süreç başladığını ifade ederek, “Yeni süreçte farklı modeller olabilir buna bakıp, kamuoyuyla paylaşacağız. Bunu hızlıca yapacağız ve daha esnek olacağız” dedi. Yıldız, nükleer enerji santrali ihalesinin iptal edilmiş olmasının sürecin de iptali anlamına gelmediğini vurgulayarak, “Nükleer enerji santrallerinin durumuyla alakalı kararlılığımız tabii ki devam ediyor” diye konuştu. Yıldız, AKP’nin Kızılcahamam’da gerçekleşen 14. İstişare ve Değerlendirme toplantısında, nükleer santral ihalesinin iptaline yönelik sorular üzerine TETAŞ Yönetim Kurulu’nun kararını anımsatarak, şu değerlendirmeyi yaptı:

‘Süreç iptal edilmedi’
“Şartnamenin verdiği yetkiyi kullanarak, ihaleyi iptal etti. İhalenin iptal edilmiş olması, sürecin iptal edildiği anlamına gelmiyor. Nükleer enerji santrallerinin durumuyla alakalı kararlılığımız tabii ki devam ediyor. Yine kanun ve mevzuatın verdiği yetkiyle beraber bu, bir şekilde gerçekleştirilmek zorunda. Kyoto’ya taraf olan Türkiye’nin, büyümekte olan Türkiye’nin, özellikle ‘baz yüklerle’ alakalı mutlaka nükleer santrali yapması lazım. İrade koyan bir hükümetin, nükleer santrallerle alakalı bir konuda geri kalması söz konusu değil. Böyle bir şey düşünülemez. ‘Bundan sonraki süreçte ne olacak’ diye sorarsanız belki de yine kanunun verdiği yetkiyle beraber, şirket tek başına, şirket kamuyla beraber veya ihaleli veya ihalesiz ama kanuni çerçeve içinde kalarak mevzuat içinde kalarak, süreyi daha da kısaltarak bir model uygulamamız lazım. Bu yönde çalışmalarımız devam ediyor.” “Yeni bir ihale süreci olacak mı?” sorusuna ise Bakan Taner Yıldız, “Bunun adını yeni bir ihale süreci diye koymayabiliriz. Yeni bir süreç diyebiliriz. İhaleli olabilir, ihalesiz olabilir” karşılığını verdi. Yıldız, bir gazetecinin, “İlk ihale döneminde tek firma girmişti? Kriz döneminin başlangıcında olmuştu. Kriz yavaş yavaş aşılıyor. Daha rekabetçi bir ortamda belki ihale söz konusu olabilir mi?” sorusunu da şöyle yanıtladı: 

‘İhaleli de olabilir ihalesiz de’
“Tekrar ediyorum arkadaşlar, ihaleli de olabilir, ihalesiz de olabilir. Ama mutlaka nükleer santral kurulmasıyla ilgili konu. Bildiğiniz gibi ihale, nükleer santrallerden üretilecek elektriğin alımıyla ilgili bir yarışma süreciydi. Nükleer santrallerin yapılmasıyla ilgili ihalelerde farklı modeller uygulanabilir. Bunu hep beraber göreceğiz.” Aynı gazetecinin “Mevzuata uygun ihale...” sözleri üzerine de Yıldız, “Tabii ki mevzuata uygun. Mevzuatın dışında hele hele artık devlet politikası haline gelmiş bir nükleer santrali başka şekilde yapmak mümkün olmaz” diye konuştu.
Enerji sektöründe yapılacak yatırımların önemine de değilen Yıldız, sektöre dönük kamu yatırımlarının azaltılmasına rağmen, bazen düzenlemelerden kaynaklanan nedenlerle özel sektörün yatırımlarının istenilen ölçüde artmadığını ifade etti. Yıldız, Türkiye’nin de dahil olduğu Nabucco projesinin Avrupa ülkelerinin arz güvenliği problemlerinin giderilmesinde çözümün bir parçası olduğunu ifade etti. Benzer amaçlarla başka projeler de olduğunu belirten Yıldız,  Rusya’nın yönettiği Güney Akım projesinin ise kısa vadede Nabucco’nun alternatifi olarak görülmesine rağmen, orta ve uzun vadede bunların birbirinin rakibi projeler olmadığını söyledi.