'2011 yılında mali kural uygulaması başlayacak'

ANKARA - Mali kuralın ne zaman uygulanacağına ilişkin soruya Babacan,  “2011’den itibaren, Türkiye’nin mali politikalarına 10-15 yıllık yön çizecek bir çapa olarak Mali Kural’ı uygulayacağız. Mali Kural’da borç yükü ve bütçe açığında sürdürülebilir yapı ve kalıcı mali disiplin amaçlanıyor. Türkiye’nin şimdiye kadar uyguladığı politikalardan farklı olacak. Mali Kural’ı olan ülkeler krizden daha az etkilendi. Almanya Anayasa’sına yazdı, kimi ülkeler yasal düzenleme yaptı. Biz de bütün bu opsiyonları değerlendiriyoruz. Mali kuralın da IMF ile istişaresini yapmaya başladık.” dedi. 

‘KDV indirimini söyleyeceğiz’
KDV ve ÖTV indirimlerinin mart ayında başlayan ve sadece belli sektörleri hedefleyen çok özel bir uygulama olduğunu ifade eden Devlet Bakanı Ali Babacan, “30 Eylül’den sonra ne yapacağımızı o günlerde söyleyeceğiz. Bu Bakanlar Kurulu Kararı’dır. Genel bir KDV, ÖTV, Kurumlar Vergisi, Gelirler Vergisi politikaları çerçevesinde değerlendirmemek lazım. Bu özel bir uygulama” dedi.
Sosyal Güvenlik açıkları ile ilgili soru üzerine Devlet Bakanı Babacan, sosyal güvenlik açıklarının artmasındaki temel faktörün aslında sosyal güvenlik primlerinde yaşanan düşüş olduğuna işaret etti.

BDDK Başkanı başarılı
BDDK  Başkanı Tevfik Bilgin’in görevden alınacağı yönündeki söylentilerin hatırlatılması üzerine Babacan, bu dedikoduları kendisinin de gazeteden okuduğunu belirterek, “Tevfik Bey benim Halkbankası Genel Müdürü olarak atadığım ve benim Hazine Bakanlığım döneminde Bakanlar Kurulu olarak BDDK Başkanı olarak atadığımız çok başarılı bir arkadaşımız. Bu dedikodular nereden, nasıl çıkıyor ben de anlam veremiyorum doğrusu” dedi. (Radikal)


    ETİKETLER:

    BDDK