2013'te GSYH 1.5 trilyon lira

2013'te GSYH 1.5 trilyon lira
2013'te GSYH 1.5 trilyon lira
Maliye Bakanı Şimşek 2012 sonunda bütçe açığının 33.5 milyar lira olmasını beklediklerini söyledi

EKONOMİ SERVİSİ - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2012 yılı bütçe gelirlerini 362,7 milyar lira, bütçe açığını ise 33,5 milyar lira olarak öngördüklerini söyledi. Bakan Şimşek, faiz dışı fazlanın da 15,5 milyar lira olarak gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini bildirdi. T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil ise gerçekleşmelerin bütçedeki bozulmanın sonbaharda da devam ettiğini gösterdiğini söyledi.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, GSYH’nın 2013 yılında 1 trilyon 571 milyar lira, büyüme oranının yüzde 4, yıl sonu TÜFE’nin yüzde 5,3, ihracatın 158 milyar dolar, ithalatın ise 253 milyar dolar olarak tahmin edildiğini bildirdi.
2013 yılı bütçesine konu olan temel makro ekonomik büyükleri de hatırlatan Şimşek, gelecek yıl GSYH büyüklüğünü 1 trilyon 571 milyar lira olarak öngördüklerini belirtti.
Şimşek, söz konusu yılda reel büyüme oranının yüzde 4, deflatörün yüzde 5,3, yıllık TÜFE’nin 5,3, ihracatın 158 milyar dolar, ithalatın da 253 milyar dolar olarak hedeflendiğini hatırlattı.
Özellikle istihdamın son yıllarda güçlü bir şekilde artmasının büyümeyi desteklediğini kaydeden Şimşek, sözlerini şeyle sürdürdü: “Bankacılık sektöründe sermaye yeterlilik oranlarının hala kanuni yeterlilik oranlarının neredeyse iki katından fazla olmasından dolayı aslında bilanço genişlemesine imkan var. Enflasyondaki düşüş trendi ile birlikte para politikasından gelecek ilave destekle iç talebin bir miktar canlanması ihtimalini bu anlamda yüksek görüyoruz. Ben Merkez Bankamızın ne yapacağını öngörme işinde değilim. Ben sadece diyorum ki enflasyondaki düşüşle birlikte böyle bir yapı ortaya çıkabilir. Dolayısıyla büyük resme baktığımız zaman , bir sağlıklı bir bankacılık sektörü var. İki, bu ekonomi istihdam yaratabilen bir ekonomidir. Son yıllarda muazzam istihdam oluşturmuştur. Üçüncü olarak özellikle kentsel dönüşüm bence önemli bir konu. Çünkü gerek 2B olsun, gerekse kentsel dönüşüme başlayacak olmamız. Yine bazı sektörlere nispeten canlılık getirebilir.”

Bütçedeki bozulma sürüyor
T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil eylüldeki bütçe açığının bütçe dengelerindeki bozulmanın sonbaharda da devam ettiğini gösterdiğini söyledi. 9 aylık bütçe gerçekleşmelerini ve 2013 bütçe hedeflerini değerlendiren Fertekligil “2013-2015 seçim yılları olmasına rağmen hükümetin harcamalar tarafında fazla açılmak istemediği ve bütçe disiplinini korumak istediği anlaşılmakta” dedi.
Ferteligil şöyle konuştu: “OVP’ye baktığımızda bütçe dengesindeki bozulmanın önümüzdeki yıl ve 2015’e kadar kontrol altına alınmaya çalışıldığı görülmekte. Vergi gelirleri tarafında ise özellikle 2013’de daha güçlü bir performans gösterilmesi beklenmekte. Ekonominin yüzde 4 büyümesi ve özel tüketimdeki hafif artış beklentisi sayesinde bu mümkün olabilir.”

bigPara.com