2013'te GSYH 1.5 trilyon lira

2013'te GSYH 1.5 trilyon lira
2013'te GSYH 1.5 trilyon lira
Maliye Bakanı Şimşek 2012 sonunda bütçe açığının 33.5 milyar lira olmasını beklediklerini söyledi

EKONOMİ SERVİSİ - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2012 yılı bütçe gelirlerini 362,7 milyar lira, bütçe açığını ise 33,5 milyar lira olarak öngördüklerini söyledi. Bakan Şimşek, faiz dışı fazlanın da 15,5 milyar lira olarak gerçekleşeceğini tahmin ettiklerini bildirdi. T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil ise gerçekleşmelerin bütçedeki bozulmanın sonbaharda da devam ettiğini gösterdiğini söyledi.
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, GSYH’nın 2013 yılında 1 trilyon 571 milyar lira, büyüme oranının yüzde 4, yıl sonu TÜFE’nin yüzde 5,3, ihracatın 158 milyar dolar, ithalatın ise 253 milyar dolar olarak tahmin edildiğini bildirdi.
2013 yılı bütçesine konu olan temel makro ekonomik büyükleri de hatırlatan Şimşek, gelecek yıl GSYH büyüklüğünü 1 trilyon 571 milyar lira olarak öngördüklerini belirtti.
Şimşek, söz konusu yılda reel büyüme oranının yüzde 4, deflatörün yüzde 5,3, yıllık TÜFE’nin 5,3, ihracatın 158 milyar dolar, ithalatın da 253 milyar dolar olarak hedeflendiğini hatırlattı.
Özellikle istihdamın son yıllarda güçlü bir şekilde artmasının büyümeyi desteklediğini kaydeden Şimşek, sözlerini şeyle sürdürdü: “Bankacılık sektöründe sermaye yeterlilik oranlarının hala kanuni yeterlilik oranlarının neredeyse iki katından fazla olmasından dolayı aslında bilanço genişlemesine imkan var. Enflasyondaki düşüş trendi ile birlikte para politikasından gelecek ilave destekle iç talebin bir miktar canlanması ihtimalini bu anlamda yüksek görüyoruz. Ben Merkez Bankamızın ne yapacağını öngörme işinde değilim. Ben sadece diyorum ki enflasyondaki düşüşle birlikte böyle bir yapı ortaya çıkabilir. Dolayısıyla büyük resme baktığımız zaman , bir sağlıklı bir bankacılık sektörü var. İki, bu ekonomi istihdam yaratabilen bir ekonomidir. Son yıllarda muazzam istihdam oluşturmuştur. Üçüncü olarak özellikle kentsel dönüşüm bence önemli bir konu. Çünkü gerek 2B olsun, gerekse kentsel dönüşüme başlayacak olmamız. Yine bazı sektörlere nispeten canlılık getirebilir.”

Bütçedeki bozulma sürüyor
T-Bank Başekonomisti Veyis Fertekligil eylüldeki bütçe açığının bütçe dengelerindeki bozulmanın sonbaharda da devam ettiğini gösterdiğini söyledi. 9 aylık bütçe gerçekleşmelerini ve 2013 bütçe hedeflerini değerlendiren Fertekligil “2013-2015 seçim yılları olmasına rağmen hükümetin harcamalar tarafında fazla açılmak istemediği ve bütçe disiplinini korumak istediği anlaşılmakta” dedi.
Ferteligil şöyle konuştu: “OVP’ye baktığımızda bütçe dengesindeki bozulmanın önümüzdeki yıl ve 2015’e kadar kontrol altına alınmaya çalışıldığı görülmekte. Vergi gelirleri tarafında ise özellikle 2013’de daha güçlü bir performans gösterilmesi beklenmekte. Ekonominin yüzde 4 büyümesi ve özel tüketimdeki hafif artış beklentisi sayesinde bu mümkün olabilir.”

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/110423311042334

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Ah Bir Anlasak. - Clear

  Ah şu ekonomiden bir anlasak da yorum yapsak.En azından kendi payıma,ben anlasam.Anlamıyorum ki,ne yapabilirim? Tek bildiğim,konu başlıklarından ve gördüklerimden ibaret,şöyle ki: Sağlıklı her ekonomi,belli dar aralıklarda bütçe açığı verirmiş.Açığın büyük olması kadar,bütçe fazlası da tehlikeliymiş.Ekonomik dengeyi bozarmış.2000'li yıllardan birinde(tam olarak hatırlamıyorum) bütçe fazlalığıyla karşılaşan Japonya,bunu eritmek için,vatandaşlarına turistik seyahat harcamaları önerisinde bulunmuştu.Bütün Avrupa japon turist kaynıyordu.İşte ben de bu kadar anlıyorum,sadece gördüklerimi değerlendirebiliyorum.Ama hiç olmazsa görmemekten ya da görememekten iyidir,değil mi?

  sayin TurkDanis a - user1146982

  yanlisin var sayin arkadasim , bakanda benzin aliyor ama parasini biz veriyoruz .o yuzden zamlar bu bakanimizi etkilemez.

  20 MİLYAR DOLARLIK TEFECİ - HARAYDIN

  Açık diye bir şey yoktur.Harcadığınıza göre demek milletin adına tefeciden 20 milyar dolar boç aldınız demektir.Bu millet zengine tablet dağıtın diye tefeciden faizle borç alma yetkisi vermiş değil.Bu millet zengin çocuğunun üniversite katkı payını ödeyin diye tefeciden faizle borç alma yetkisi vermiş değil. Bu millet şebeke suyu olmayan köye bedava otomatik bulaşık makinası dağıtın ahırda saman yalağı olarak kullanılsın diye tefeciden faizle borç alma yetkisi vermiş değil.Bu millet tüm devlet dairelerini lüks ve israfla yenileyin diye tefeciden faizle borç alma yetkisi vermiş değil.Bu millet kamu personelini artırın diye tefeciden faizle borç alma yetkisi vermiş değil. Bu millet bazıları lojman saltanatı sürsün diye tefeciden faizle borç alma yetkisi vermiş değil.Bu millet bazıları makam aracı sefası sürsün diye tefeciden faizle borç alma yetkisi vermiş değil. Bu millet bir ile üç değişik sağlık müdürlüğü icat edin diye tefeciden faizle borç alma yetkisi vermiş değil.Bu millet il bile olamayacak yerleri büyükşehir bürokrasisine paraları çarçur edin diye tefeciden faizle borç alma yetkisi vermiş değil.Kamu küçülmezse, lojman ve makam araçları satılmazsa, 500binden küçük büyükşehir ilçeleri birleştirilmezse, büyükşehir olmak için 500binden fazla nüfus sahibi olma şartı gelmezse hastane ve okul dıiında kamu binası yenilemeye son verilmezse tefeciden aldığınız her kuruşun hesabını cehennem zebanilerine vermeniz için millet hakkını helal etmeyecektir. Hızlı tren metro tramvay bölünmüş yol otomobil fabrikası kamu hissesine verilecek paralar lüzumsuz işlere harcandıkça tefeciden aldığınız her kuruşun hesabını cehennem zebanilerine vermeniz için millet hakkını helal etmeyecektir.

  Sn.bakan,keyfin keyif tabi,benzini 5.05 TL sen almiyorsun biz aliyoruz - turkdanis

  ne olduda bütçe açıldı, merkez bankasından bol bol paramı bastınız????hani büyüyorduk hani kişi başına gelir 10 bin dolları geçmişti,bütçeye neoldu??bütçeyi birimi hortumladı?? neler olduda açık var,bize bunu açıkla....