2020'de emeklilik fonları 115 milyar TL'ye çıkacak

2020'de emeklilik fonları 115 milyar TL'ye çıkacak
2020'de emeklilik fonları 115 milyar TL'ye çıkacak

Allianz Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Ömür Şengün, Türkiye deki emeklilik fonlarının gelişimine de değinerek, 7 yıllık geçmişine bakıldığında performansın gerçekten tatmin edici olduğunu söyledi.

Allianz Hayat ve Emeklilik Müdürü Ömür Şengün, 10 yıl sonra fonların yıllık yüzde 26 büyümeyle 115 milyar liraya çıkacağını söyledi.
Haber: NOYAN DOĞAN / Arşivi

Allianz Grubu’nun dünya genelinde yaptırdığı ‘Demografik Eğilimler Araştırması’, ekonomik krizin olumsuz etkilerine rağmen dünyada emeklilik fonlarının toplam büyüklüğünün 2020 yılına kadar yüzde 66 oranında artarak, 36 trilyon euroya ulaşacağını ortaya koyuyor.
Demografik Eğilimler Araştır-ması’nı yorumlayan Allianz Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Ömür Şengün, bahsi geçen büyüme oranının yıllık yüzde 4.7 büyüme anlamına geldiğini söyledi. Şengün, bu beklentinin bölgelere göre önemli farklılık göstereceğini belirterek, araştırma sonuçlarına göre emeklilik fonlarındaki en hızlı büyümenin Asya, Orta ve Doğu Avrupa’daki gelişmekte olan piyasalarda beklendiğini kaydetti.

Türkiye ’de büyüme oranı
Şengün, “Bu ülkelerdeki emeklilik fonlarının yıllık yüzde 15’in üzerinde büyüyeceği tahmin ediliyor. Finansal krizden en çok etkilenmesine rağmen ABD yüzde 50,5’lik payı ile halen dünyanın en büyük emeklilik pazarı. Önümüzdeki 10 yılın sonuna kadar ABD’deki emeklilik fonlarının yıllık ortalama yüzde 3,6 oranında büyümesi bekleniyor. Bu düşük büyüme oranına rağmen, 10 yıllık dönemde ABD emeklilik fonlarındaki net artış, Batı Avrupa’nın bugünkü toplam emeklilik fon büyüklüğüne eşit olacak” dedi.
Ömür Şengün, ABD’yi yüzde 11.5’lik pazar payı ile İngiltere’nin takip ettiğini de ifade ederek, diğer Batı Avrupa ülkelerinin ise toplam emeklilik fonları pazarından yüzde 20 oranında pay aldığını, Avustralya ve Japonya’daki fonların büyüklüğünün ise toplam pazarın yaklaşık yüzde 3’ü civarında olduğunu vurguladı.
Ömür Şengün, Türkiye’deki emeklilik fonlarının gelişimine de değinerek, 7 yıllık geçmişine bakıldığında performansın gerçekten tatmin edici olduğunu söyledi. Şengün, “2003’ün ekim ayında başlayan sistem bugün itibariyle 2.2 milyon katılımcıya ve 11.5 milyar lira fon büyüklüğüne ulaştı. 2020 yılında Türkiye’deki emeklilik fonlarının yıllık ortalama yüzde 26’lık büyümeyle 115 milyar lira seviyesine yükselmesi bekleniyor” dedi.
Türkiye’nin emeklilik fonlarının büyüme oranının dünya ortalamasından yüksek olacağına da dikkat çeken Şengün, “Yeni müşteri ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde belirleyip, ürün ve hizmetlerini bunlara cevap verecek şekilde planlayan sigorta şirketleri, emeklilik fon artışından da en büyük paya sahip olacaklar” diye konuştu.

Hisse senedi kaybettirdi
Ömür Şengün, finansal krizin emeklilik varlıklarının değerinde önemli ölçüde erozyon yarattığını da belirterek, 2007 sonunda 23.2 trilyon euro olan emeklilik fonlarının bir yıllık zaman diliminde yaklaşık yüzde 15’lik bir düşüşle 20 trilyon euro seviyesine indiğini söyledi. Şengün, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu düşüş yatırımların daha çok hisse senedi ağırlıklı olduğu ülkelerde, daha sert olarak gerçekleşti. Buna karşılık 2009 yılında sermaye piyasalarındaki toparlanmanın etkisi ile emeklilik fonları tekrar yükselişe geçti ve 2009’da 22 trilyon euroya ulaştı. Ancak yine de 2007 seviyelerinin altında. Bu kayıpları telafi etmek için bireylerin, kendi emeklilikleri için daha fazla tasarruf yapmaktan başka seçenekleri kalmadı. Bu sadece ABD, İngiltere, Hollanda ve İsviçre gibi olgunlaşmış emeklilik sistemleri için değil, gelişmekte olan tüm ülkeler için de geçerli.”

EMEKLİLİK SİSTEMİNİN YÖNETİMİ GÜÇLEŞİYOR Allianz Hayat ve Emeklilik Genel Müdürü Ömür Şengün, kamu emeklilik sistemi ile fonlu özel emeklilik sistemlerinin birlikte çalıştığı modellerin, en uygun emeklilik sistemleri olduğunu belirterek şunları söyledi: “Yaşlanan nüfus, artan yaşam ömrü, azalan doğurganlık özellikle fonlanmayan emeklilik sistemlerinin yönetimini daha da güçleştiriyor. Bu sorunlarla başa çıkmak için temel ihtiyaçları karşılamayı amaçlayan kamu emeklilik sistemi ve bununla birlikte çalışan fonlanmış özel emeklilik sistemlerinin en uygun çözüm yolu olduğu konusunda artık geniş bir konsensüs mevcut. Bu temel ve uzun vadeli trendler, bireylerin gelecekteki emeklilik gelir kaynaklarını çeşitlendirmeleri gerektiğini gösteriyor. Kişiler için değişik kaynaklardan gelen emeklilik gelirini planlamak ve oluşturmak önemli bir ihtiyaç haline gelecek. Finansal hizmet sağlayıcıları, bu yeni müşteri ihtiyaçlarını hızlı bir şekilde belirleyip, ürün ve hizmetlerini bunlara cevap verecek şekilde planlarsa emeklilik fon artışından en büyük payı onlar alacaktır.”

bigPara.com