21 kişi Ferrari için sırada

İtalyan Ferrari ve Maserati marka otomobilleri bundan böyle Türkiye'de Tofaş'ın sahibi olduğu Fermas ithal edecek.
Fermas Yönetim Kurulu Başkanı Diego Avesani, "Bu otomobillerin ithalatı için gerekli lisans işlemleri kolay değil.

İSTANBUL - İtalyan Ferrari ve Maserati marka otomobilleri bundan böyle Türkiye'de Tofaş'ın sahibi olduğu Fermas ithal edecek.
Fermas Yönetim Kurulu Başkanı Diego Avesani, "Bu otomobillerin ithalatı için gerekli lisans işlemleri kolay değil. Seçim Ferrari ve Maserati'nin üst düzey yöneticilerince titizlikle yapıldı. Türkiye'de ciddi tanıtım yapacağız. 2 milyon avro yatırımla İstanbul Kuruçeşme'de 800 metrekare showroom ve Maslak'ta 900 metrekare servis tesisi hazırladık" dedi.
280-400 bin avro
Fermas Yönetim Kurulu Başkanvekili Müfit Ataseven ise distribütörlüğün alınmasının dinamik bir ticari politikanın sonucu olduğunu söyledi. Her yeni çıkan modeli Türkiye'de eşzamanlı olarak getireceklerini söyleyen Fermas Genel Müdürü Orhan Ülgür ise şunları söyledi: "Formula 1'de müşterilerle Ferrari takımının yanında olmayı planlıyoruz. Garantili ikinci el satışı getireceğiz. Distribütör dışındaki satışlarla mücadele edeceğiz. Finansmanla ilgili, tüketicileri rahatlatacak çalışmalar yapıyoruz. Müşteri portföyü dışındakiler bu otomobilleri almak için uğraşacak."
Orhan Ülgür'ün verdiği bilgiye göre Türkiye'de 100 Ferrari, 150 de Maserati var. Fermas olarak ilk beş aracın parasını aldıklarını belirten Ülgür, 21 eski Ferrari müşterisinin bu sene kendilerinden araç almak için beklediklerini de söyledi. Maserati'nin fiyatı 160-170 bin avro, Ferrari'nin 280-400 bin avro. Bu iki markayı daha önce Zeytinoğlu ithal ediyordu.
OSD: Hedef 2 milyon araç
Otomotiv Sanayii Derneği Başkanı Turgay Durak ise, Cumhuriyet'in 100. yılı olan 2023 için stratejilerinin, "2 milyon araç üretimi, 20 milyar dolar ihracat ve 600 bin istihdam" olduğunu belirtti. Yılın ilk altı ayında otomobilde yüzde 2.4, toplamda yüzde 8.5 üretim artışına karşın iç pazar otomobilde yüzde 21, toplamda yüzde 15, ithal oto satışında yüzde 17.6 gerileme yaşandığını belirten Durak, "İhracatımız ise 6 milyar doları aştı" dedi.